Zagreba Lajfhaki

Lješnjaci: tko treba jesti lješnjake, a tko će samo štetiti

Teško je pronaći osobu koja bi rekla da ne voli lješnjak, ali, u pravilu, ne zna ništa o prednostima i štetnostima lješnjaka.

Ovi plodovi rastu na grmovima koji se dobro ukorijenjuju na gotovo cijelom teritoriju naše zemlje.

Zahvaljujući ovoj biljci naši su preci uspješno preživjeli zimu iu najslabijoj godini. Još u starom Rimu grančice lješnjaka smatrane su simbolom snage i zdravlja.

U Rusiji se ova biljka smatrala blagoslovljenom; pričalo se da u grm nikada nije udario grom. Kada bi se ispod ljuske otkrila dvostruka jezgrica, vjerovalo se da će to osobi sigurno donijeti sreću.

Korisna svojstva i šteta lijeske

Na tržnicama i policama trgovina možete pronaći tri vrste lješnjaka, koje se praktički ne razlikuju. Po kvaliteti su identični, razlika se može uočiti samo u izgledu i debljini kore.

Fotografija: Pixabay

Postoje takve sorte orašastih plodova: badem, krimski i kerasund. Ovi predstavnici postali su toliko popularni zbog svojih velikih plodova i prisutnosti prilično tanke ljuske.

Nevjerojatno bogat kemijski sastav orašastih plodova daje im mnoga korisna svojstva.

Lješnjaci svoje blagodati donose zbog visokog udjela ulja, kojih je oko 60% u jezgri. Ova ulja se sastoje od organskih kiselina, njihov unos u organizam je vrlo važan za čovjeka.

Ostatak čine bjelančevine – 20%, ugljikohidrati – 13%, bjelančevine – 12%, kao i vitamini i minerali.

Među vitaminima mogu se razlikovati E, B1, B6, B2. Lješnjaci sadrže mnoge mineralne komponente kao što su magnezij, kalcij, cink, kalij, željezo i natrij. Količina nutrijenata u lješnjacima je nešto manja nego u bademima.

Zbog visoke koncentracije ulja, orašasti plodovi su vrlo kalorični; njihova nutritivna vrijednost iznosi 680 kalorija na 100 grama.

Po sadržaju kalorija ovo voće lako konkurira mesnim i ribljim proizvodima, zbog čega su vrlo popularne među veganima i vegetarijancima.

Vrijedno je pojesti samo 400 g oguljenih orašastih plodova i osoba će odmah pokriti svoje dnevne potrebe u kalorijama.

U stvarnosti postoje mnoge zdravstvene dobrobiti lješnjaka. Jednako je dobar i za djecu i za odrasle. U borbi protiv anemije lješnjaci se koriste zajedno sa grožđicama.

U kombinaciji s medom, lješnjaci su odličan izvor prehrane za kardiovaskularni sustav i sprječavaju razvoj reume. Jezgre oraha također su korisne za krvne žile.

Tvari sadržane u lješnjacima pomažu u čišćenju tijela, a također sprječavaju razvoj procesa truljenja.

Za one koji ne znaju koja je razlika između lješnjaka i lješnjaka, odgovor je apsolutno nikakva. Ovo je ista biljka s nekoliko imena. Postoji mnogo različitih naziva za ovaj orah: lješnjak, lješnjak i lombardijski orah. Sva ova imena su sinonimi koji opisuju istu biljku.

Još jedno važno svojstvo ovog oraha je prisutnost tvari protiv raka – paklitaksela, koji je izvrsno sredstvo za liječenje i prevenciju raka. Ovaj proizvod dobro će doći i ljubiteljima sporta. Skladna kombinacija proteina i vitamina E u jezgrici potiče pojačani rast mišićnih stanica u tijelu.

Postoji još jedan aspekt koliko su lješnjaci korisni za žene – njihov učinak na proizvodnju majčinog mlijeka.

Redovita konzumacija jezgri lješnjaka povećava volumen lučenja mliječnih žlijezda. Lijeska također povoljno djeluje na otapanje bubrežnih kamenaca i sprječava stvaranje plinova u crijevima.

Šteta od lješnjaka

Kada konzumirate bilo koji zdrav proizvod, glavna stvar je slijediti jedno pravilo – sve bi trebalo biti umjereno.

Dnevni unos lješnjaka je 50 grama. Prejedanjem možete prezasititi organizam kalorijama, što će dovesti do nakupljanja masnih naslaga i posljedično pretilosti. Moguće su i glavobolje jer orašasti plodovi mogu uzrokovati grčeve krvnih žila u mozgu.

Lješnjaci su kontraindicirani za djecu s bolestima jetre i dijabetesom. Također, ne smiju ga koristiti osobe s individualnom netolerancijom.

Provjereno od strane urednika
Exit mobile version