Lokalno uznapredovali karcinom prostate

Karcinom prostate je bolest koja se uglavnom javlja u starijoj životnoj dobi, najčešće nakon 60. godine. Učestalost raka prostate raste s godinama. Za Bugarsku, kao i za zapadnu Europu, njegova učestalost je oko 35/100.000 pacijenata, a te stope incidencije definiraju karcinom prostate kao jedan od najčešće dijagnosticiranih u našoj zemlji.

Na četvrtom je mjestu nakon raka debelog crijeva, raka pluća i melanoma kože. Nakon ulaska u programi probira s godišnjim testiranjem PSA otkrivanje i liječenje raka prostate u ranom stadiju uvelike je napredovalo.

Faktori rizika za njegov razvoj su – starost, afroamerička rasa, prehrambene navike. Dokazano je da prehrana bogata životinjskim mastima dovodi do povećanog stvaranja testosterona, a time i do povećanog rizika od razvoja raka prostate. Kod vegetarijanaca njegova učestalost je 25-30% manja, što je dokazano u mnogim studijama.

Preko 95% karcinoma prostate predstavlja adenokarcinomi, tj. porijeklo im je iz žljezdane građe žlijezde. U preostalim rijetkim slučajevima nalaze se karcinomi prijelaznih stanica i metastatski karcinomi.

Najčešće korištena klasifikacija je Gleason grading, koja omogućuje određivanje histoloških karakteristika karcinoma. Općenito, stupnjevi od 1 do 5 povezani su s lokalnim širenjem karcinoma unutar granica žlijezde. Bolesnici sa 6 ili više bodova na ljestvici i razinama PSA više od 10 ng/ml su u opasnosti od lokalno uznapredovalog karcinoma.

Određivanje stupnjeva karcinoma prostate provodi se pomoću TNM sustava, koji se koristi za postavljanje svih ostalih karcinoma. Uključuje gradaciju lokalne raširenosti tumora-T, stupanj zahvaćenosti regionalnih limfnih čvorova-N i otkrivanje udaljenih metastaza-M. Stadij T1-2c znači da bolest je lokalizirana u prostati. Stadij T3a znači ekstrakapsularno širenje tumora, tj. prelazi granice kapsule prostate i označava se kao stadij T3b invazija tumora u susjednim sjemenim mjehurićima.

Stadij T4 označava slučajeve u kojima je tumor fiksiran ili napada susjedne strukture – vrat mokraćnog mjehura, vanjski sfinkter, rektum ili stijenku zdjelice. Faze N0 i M0 označavaju odsutnost metastaze u regionalnim limfnim čvorovima i udaljene metastazea stadij N1 i M1 određuju prisutnost metastaza u regionalnim limfnim čvorovima i udaljenih metastaza.

Klinički, karcinom prostate nema tipičnih manifestacija. Dio pacijenata nema nikakvih tegoba, osobito oni s lokalnim i početnim razvojem karcinoma. Metastatski i uznapredovali karcinom prostate može se pojaviti s anemijasupresija funkcije koštane srži, smanjenje težine, patološki prijelomi kao posljedica zahvaćenosti kostiju ili simptoma sa strane kralježnice kao posljedica njegove kompresije.

Genitourinarni simptomi mogu uključivati ​​lokalnu bol ili bol tijekom mokrenja, hematurija, zadržavanje mokraće, manifestacija kroničnog zatajenja bubrega ili urinarne inkontinencije. Jedan od prvih simptoma je disurija, hematospermija i impotencija, koji prisiljavaju pacijente da potraže liječničku pomoć. Lokalna bol posljedica je širenja karcinoma izvan granica kapsule prostate i invazije susjednih struktura ili kompresije na njih.

Neurološke manifestacije karakteristične su za uznapredovali karcinom prostate. To uključuje pritužbe na iznenadnu slabost u nogama koja je posljedica kompresije kralježnice uznapredovalim karcinomom i opće moždane manifestacije koje su posljedica širenja udaljenih metastaza u mozak.

Dijagnoza se postavlja na temelju anamnestičkih podataka, fizikalnog pregleda i slikovnih metoda. Rektalni tuš daje početnu smjernicu za postavljanje dijagnoze. Konačna dijagnoza postavlja se biopsijom prostate u kojoj se ispituje materijal iz žlijezde. Biopsija se također radi u slučajevima kada se nađu metastaze u kostima, plućima, te u slučajevima kada bolesnici laboratorijski imaju povišen PSA.

Diferencijalna dijagnoza se provodi s drugim bolestima koje zahvaćaju prostatu. Visok razine PSA, koji se koristi kao metoda probira, otkrivaju se kod benigne hiperplazije prostate, nakon instrumentalnih pretraga uretre, infekcija prostate. Skeniranje kostiju obavezno je u pacijenata koji imaju Gleason skor > 6, bez obzira na razine PSA.

Reference:

Urologija – uredio prof. P. Panchev

admin/ author of the article

Ja sam talentirani i kreativni novinar specijaliziran za pisanje članaka. Moj zadatak je istraživanje različitih tema, provođenje intervjua, analiza podataka i stvaranje visokokvalitetnog sadržaja koji privlači pažnju čitatelja i inspirira ih na razmišljanje i akciju

Loading...
Zagreba Lajfhaki