Zagreba Lajfhaki

Masna jetra: 5 simptoma u ustima koji odaju bolest

Nealkoholna masna bolest jetre je bolest koja objedinjuje sve karakteristične promjene u tijelu povezane s nakupljanjem masti u stanicama (steatoza), razvojem upale u njima (steatohepatitis), kao i fibrozom s prijelazom u cirozu i karcinom jetre u ljudi koji ne zlorabe alkohol. Liječnici ovu bolest nazivaju “nevidljivom”. U tom slučaju pacijente dugo vremena ništa neće smetati, pa je moguće ostati nesvjestan sve do uznapredovalog stadija NAFLD-a (masne jetre).

Znanstvenici: Teško da pogađate da je ovo najštetniji alkohol za jetru

No, ipak, postoje znakovi u usnoj šupljini koji bi trebali upozoriti i sugerirati da bi bilo dobro provjeriti stanje ovog organa. Pred izdanjem Expressa parodontolog dr. Sulaman Anwar nabraja što su to – krvarenje i natečenost desni, loš zadah, suha usta, blijede usne.

Simptomi u ustima koji odaju masnu jetru

“Ova bolest može uzrokovati simptome u ustima jer masne naslage u jetri smanjuju njezinu sposobnost reguliranja zgrušavanja krvi, što dovodi do otečenih i krvarenja desni”, kaže dr. Anwar.

Međutim, krvarenje desni nije jedini oralni simptom koji može biti alarmantan. Prema parodontologu, simptomi koji mogu ukazivati ​​na oštećenje jetrenog tkiva uključuju promjenu boje ili blijede usne i desni. Oštećenje organa može dovesti do anemije, uzrokujući blijede usne i desni.

Pogledajte više: Znanstvenici su otkrili koji simptomi ukazuju na to da je jetra puna toksina

Crven jezik je još jedan znak. Toksini koje jetra ne može obraditi ulaze u krv i mogu promijeniti izgled i vlažnost jezika.

Loš zadah također se može pojaviti u ovom slučaju. To je zato što tijelo ne može pravilno detoksifikovati kemikalije u tijelu. Do smanjene proizvodnje sline može doći kada bolest jetre ometa probavu. Kao rezultat toga, pojavljuje se suha usta. Ako primijetite ove simptome, trebate se obratiti liječniku koji će propisati dodatne pretrage za procjenu funkcije jetre.

„Izuzetno je važno prepoznati bolest i započeti liječenje u ranoj fazi. Stoga provjera znakova u usnoj šupljini i pravovremeni kontakt s liječnikom mogu poboljšati ishode liječenja”, zaključuje dr. Sulaman Anwar.

Važno: članak je samo informativnog karaktera i ne zamjenjuje uravnoteženu prehranu, kao ni konzultacije sa stručnjakom!

Exit mobile version