Mogu li buduće terapije raka mozga uključivati ​​kombinaciju virusa i imunoterapije?

Glioblastom je najagresivniji oblik tumora mozga u odraslih i čini 49,1% svih primarnih malignih tumora mozga. Muškarci imaju 1,6 puta veću vjerojatnost da će razviti bolest nego žene, a bijelci su u većem riziku od razvoja glioblastoma nego druge skupine.

Sadašnji standard skrbi za pacijente s tom bolešću uključuje operacija i kemoradioterapija. Međutim, stanje se u mnogim slučajevima nakon liječenja ponavlja (recidivira). U prosjeku, bolesnici s glioblastomom prežive 6-8 mjeseci nakon postavljanja dijagnoze, a stopa 5-godišnjeg preživljenja je 6,8%. Istraživanje učinkovitih tretmana ključno je za poboljšanje ishoda i stope preživljavanja pacijenata s glioblastomom.

Nedavno su znanstveni istraživači proučavali sigurnost i učinkovitost nove terapije koja kombinira onkolitički virus – genetski modificirani virus koji cilja (posebno cilja) i ubija stanice raka – i intravenozna imunoterapija. Liječenje je uništilo tumore kod nekih pacijenata i povećalo medijan preživljenja sa 6-8 mjeseci na 12,5 mjeseci.

Inhibitori imunoloških kontrolnih točaka (ICI) su vrsta imunoterapije koja djeluje na blokiranje određenih proteina, koji umjereno funkcioniraju imunološki sustav. Na taj način sprječavaju da se imunološki sustav isključi prije nego što se stanice raka unište.

Dok su ti inhibitori imunoloških kontrolnih točaka (ICI) poboljšali ishode kod raznih vrsta raka, rezultati su ograničeni kod glioblastoma jer je njihovo mikrookruženje imunosupresivno. Međutim, prethodne studije pokazale su da onkolitički virusi mogu stvoriti mikrookruženje tumora podložniji od ICI-ja.

Ekolitički virusi su vrsta virusa koji su dizajnirani ili modificirani da selektivno zaraze i uništiti stanice raka, a štedi zdrave stanice. Utvrđeno je da kada se inhibitori kontrolnih točaka kombiniraju s onkolitičkim virusima, ti lijekovi mogu dodatno pojačati aktivaciju i proliferaciju T stanica specifičnih za tumor, što dovodi do poboljšane kontrole tumora.

Za potrebe studije istraživači su proveli Kliničko ispitivanje za liječenje rekurentnog glioblastoma onkolitičkim virusom i pembrolizumabom, ICI-jem koji se koristi za liječenje karcinoma poput raka pluća, raka glave i vrata i melanoma.

Test je uključen 49 pacijenata s glioblastomom u prosječnoj dobi od 53 godine. Svi pacijenti prethodno su primili terapiju zračenjem i temozolomid, lijek koji djeluje tako da zaustavlja rast stanica raka u tijelu. U studiji su pacijenti liječeni onkolitičkim virusom i pembrolizumabom prosječno 153 dana. Tri pacijenta završila su puni dvogodišnji tijek liječenja pembrolizumabom.

U konačnici je samo 10,4% pacijenata odgovorilo na kombinaciju lijekova. Međutim, pacijenti su preživjeli u prosjeku 12,5 mjeseci – značajno povećanje u odnosu na 6-8 mjeseci s postojećim terapijama. U međuvremenu, 56,2% pacijenata prijavilo je stabilizaciju ili poboljšanje, a tri pacijenta su završila liječenje s trajan odgovor i preživjela do 45, 48 i 60 mjeseci.

Vjeruje se da je mozak zaštitnu okolinu i sprječava većinu imunoloških procesa da funkcioniraju kao u drugim dijelovima tijela. U liječenju raka, to nažalost također znači da mnoge imunoterapije nisu tako učinkovite u liječenju raka mozga, a posebno u liječenju glioma.

U ovoj studiji istraživači su koristili onkolitički virus koji se selektivno replicira u stanicama raka. To omogućuje imunološkom sustavu da može ciljati te stanice. Osim toga, virus potencijalno omogućuje imunoterapiji, kao što su inhibitori kontrolnih točaka, da također ima učinak na te stanice.

Studija ove kombinirane terapije još je u tijeku ranoj fazi, rezultati su obećavajući, ali nedovoljno uvjerljivi u pogledu učinkovitosti samog tretmana. No, glavna pozitivna posljedica ove studije je otkriće da onkolitički virusi imaju sposobnost utjecati na imunološki okoliš u mozgu. To bi potencijalno moglo omogućiti imunoterapiji da bude učinkovitija u borbi protiv raka mozga. Virusna terapija može biti potencijalno sredstvo za liječenje raka, ali i sredstvo koje omogućuje drugim terapijama da bolje djeluju na mozak.

Reference:
1. Priroda. Onkolitička DNX-2401 viroterapija plus pembrolizumab u rekurentnom glioblastomu: ispitivanje faze 1/2
2. Nacionalni institut za rak (NCI). Pembrolizumab
3. PubMed. Optimiziranje onkolitičke viroterapije u liječenju raka
4. Medicinske vijesti danas. Virus koji ubija rak uz imunoterapiju povećava preživljavanje kod agresivnog raka mozga

admin/ author of the article

Ja sam talentirani i kreativni novinar specijaliziran za pisanje članaka. Moj zadatak je istraživanje različitih tema, provođenje intervjua, analiza podataka i stvaranje visokokvalitetnog sadržaja koji privlači pažnju čitatelja i inspirira ih na razmišljanje i akciju

Loading...
Zagreba Lajfhaki