Zagreba Lajfhaki

Može li genska terapija izliječiti Alzheimerovu bolest?

Koji su uzroci razvoja Alzheimerove bolesti?

Iako znanstvenici još uvijek nisu sigurni što točno uzrokuje razvoj Alzheimerove bolesti, najpopularnija je teorija da se bolest javlja kada abnormalne nakupine dvaju proteina u mozguamiloid i tau, oštećuju njegovo funkcioniranje.

U ovoj fazi medicina može samo minimalno utjecati na ispoljavanje simptoma kako bi se što dulje očuvala kvaliteta života bolesnika s bolešću, ali ipak nema lijeka za njegov lijek. Alzheimerova bolest pogađa 32 milijuna ljudi diljem svijeta.

Međunarodni tim znanstvenika proveo je ispitivanje pomoću novu terapiju za utišavanje gena za Alzheimerovu bolest. Terapija potiskuje gen koji kodira tau, smanjujući količinu ovog proteina. Ova je studija nedavno objavljena u časopisu Prirodna medicina.

Kako tau igra ulogu u razvoju Alzheimerove bolesti?

Tau je protein koji se najčešće nalazi u neuronima, osnovnim jedinicama živčanog sustava. U zdravom mozgu pomaže tau protein stabilizacija cjevastu unutarnju strukturu živčanih stanica. Ove cjevaste strukture, poznate kao mikrotubule, pomažu u održavanju oblika stanice i osiguravaju da se drugi proteini i molekule lako kreću kroz neuron. U mozgu koji je zahvaćen Alzheimerovom bolešću, tau protein se odvaja od mikrotubula i veže za druge tau proteine ​​u živčanoj stanici. To uzrokuje abnormalno nakupljanje tau proteina i kolaps mikrotubula.

Ove nakupine tau proteina se udružuju i formiraju “zapleti‘ u moždanim stanicama. Kada se to dogodi, neuroni više ne mogu međusobno komunicirati. Poznato je da se tau petlje povećavaju kako Alzheimerova bolest napreduje, što znači da kako se Alzheimerova bolest pogoršava, sve je više tau petlji prisutno u sve većem dijelu mozga. Tau zapleti na kraju uzrokuju kvar neurona i uništavaju se sami.

Kako utišavanje gena koji kodira tau pomaže kod Alzheimerove bolesti?

U novoj studiji, istraživači su stvorili lijek koji cilja na gen koji kodira tau protein. Eksperimentalni lijek, nazvan BIIB080, je antisense oligonukleotid. Ova vrsta terapije djeluje korištenjem malih dijelova RNK ili DNK za blokiranje djelovanja određene RNK. U ovom slučaju, ova specifična RNA služi za prijenos uputa za proizvodnju tau proteina.

U prvoj fazi kliničkog ispitivanja znanstvenici su uključili 46 pacijenata prosječne dobi od 66 godina s blagom Alzheimerovom bolešću od 2017. do 2020. Studija je usporedila sudionike s primijenjenim četiri doze eksperimentalnog lijeka (primijenjenog injekcijom u spinalni kanal svaka 4 ili 12 tjedana), u usporedbi sa sudionicima koji su primali placebo.

Na kraju studije, istraživači su otkrili da su sudionici u terapijskim skupinama koje su primile najveću dozu lijeka imali više od 50% popusta na razine i ukupnog tau proteina i koncentraciju fosforiliranog tau (u cerebrospinalnoj tekućini) 24 tjedna nakon tretmana.

Istraživači su izvijestili o blagim ili umjerene nuspojave u 94% sudionika koji su primili lijek i 75% sudionika koji su primili placebo. Glavobolja nakon injekcije eksperimentalnog lijeka bila je najčešća nuspojava liječenja.

Reference:
1. Nacionalni centar za biotehnološke informacije (NCBI). Lokesh A. Rukmangadachar; Pradeep C. Bollu. Amiloidni beta peptid
2. Nacionalni centar za biotehnološke informacije (NCBI). Razumijevanje genetskog koda
3. PubMed. Tau protein u neurodegenerativnim bolestima – prikaz
4. Medicinske vijesti danas. Može li nova genetska terapija pomoći u preokretu Alzheimerove bolesti?

Exit mobile version