Može li očni pregled otkriti demenciju?

Znanstvenici sa Sveučilišta Brown, Rhode Island razvili su tehnologiju koja može pratiti promjene u krvnim žilama u mozgu. Na taj će način moći otkriti početak degenerativnih bolesti mozga. Praćenjem krvnih žila u mozgu moguće je uočiti prve biološke simptome nastanka bolesti poput Alzheimerove i Parkinsonove.


Može li se Alzheimerova bolest dijagnosticirati samo jednim pregledom oka? Ova ideja zvuči fantastično, ali s novim istraživanjem Brownovih znanstvenika povećava se mogućnost da postane stvarnost. Promatranjem mrežnice mogu se otkriti različiti markeri. Promjena na njima može signalizirati znakove razvoja bolesti kao što su Alzheimerova, Parkinsonova, Huntingtonova i multipla skleroza. Znanstvenici već godinu dana koriste tehnologiju za snimanje mozga, točnije krvnih žila u njemu. Na taj način mogu se pratiti promjene na krvnim žilama i uočiti eventualni poremećaji povezani s nastankom neurodegenerativnih bolesti.

Razvoj koristi najsuvremenije tehnike snimanja kao i algoritme umjetne inteligencije te omogućuje praćenje promjena u anatomiji i dinamici cerebralnih krvnih žila. Zove se optička koherentna tomografija. Koristi svjetlosne valove koji prolaze kroz mrežnicu i daju pogled na krvne žile oko vidnog živca.

U eksperimentalnom dijelu tijekom razvoja tehnologije utvrđene su promjene na mozgu prije pojave neurodegenerativne bolesti. Naime, u ovom slučaju uočen je početak Alzheimerove bolesti. U usporedbi sa zdravim mozgom, onaj s Alzheimerom bitno je drugačiji – krvne žile se skupljaju, a cjelokupna mreža koju čine žile radikalno se mijenja.

Neurodegenerativne bolesti su česte s odmakom u dobi. Demencija je smanjena sposobnost razmišljanja, formiranja i vraćanja sjećanja i donošenja odluka. Preko 50 milijuna ljudi diljem svijeta pati od demencije. Ove bolesti značajno narušavaju kvalitetu života i polako, ali postupno uništavaju živčane stanice u mozgu. Ozbiljne posljedice bolesti demencije čine ovaj znanstveni rad još važnijim. Razvojem tehnologije mogu se prepoznati signali koje nam tijelo daje prije pojave bolesti. Pravovremena spoznaja omogućuje odgovarajući tretman kako bi se ublažili naknadni simptomi i što više poboljšala kvaliteta života pacijenata i njihovih obitelji.

Reference:
Sveučilište Brown. (2023., 25. svibnja) Nova metoda praćenja promjena u krvnim žilama mogla bi unaprijediti otkrivanje bolesti mozga. Preuzeto 26. svibnja 2023. s https://medicalxpress.com/news/2023-05-method-tracking-blood-vessels-advance.html
Lee, J. (2023., 24. svibnja) Uzdužno praćenje moždane mikrovaskularne morfologije, topologije i protoka kod muških miševa gotovo tijekom životnog vijeka. Preuzeto 26. svibnja 2023. s https://www.nature.com/articles/s41467-023-38609-z

admin/ author of the article

Ja sam talentirani i kreativni novinar specijaliziran za pisanje članaka. Moj zadatak je istraživanje različitih tema, provođenje intervjua, analiza podataka i stvaranje visokokvalitetnog sadržaja koji privlači pažnju čitatelja i inspirira ih na razmišljanje i akciju

Loading...
Zagreba Lajfhaki