Zagreba Lajfhaki

Na malo poznate čimbenike rizika za visoki krvni tlak ukazuju kardiolozi ISUL-a

Sve je više dokaza da je središnji arterijski tlak pouzdaniji prediktor budućih kardiovaskularnih događaja od perifernog, kažu kardiolozi ISUL-a. Središnji arterijski tlak mjeri se posebnim aparatom na aorti, dok se mjerenje perifernog vrši poznatim aparatom za tlak.

Prema riječima liječnika, mjerenje središnjeg arterijskog tlaka daje više informacija o stanju krvnih žila i ima li oštećenja odgovarajućih organa.

Ponekad periferni krvni tlak može biti nizak, ali središnji aortalni tlak – visok, što ukazuje da postoji skriveni problem koji treba razjasniti, objašnjava kardiologinja dr. Neli Georgieva.

U Klinici za kardiologiju UMBAL-e “Carica Jovana – ISUL” postoji praksa mjerenja centralnog aortnog tlaka i to neinvazivnim metodama. U tu svrhu koristi se poseban uređaj putem kojeg se vrši 24-satno praćenje. Mjerenje se također može provoditi 5-10 minuta kako bi se spriječila hipertenzija.

Još jedna značajka na koju ISUL-ovi kardiolozi obraćaju pažnju je povezanost apneje u snu i visokog krvnog tlaka. Prema stručnjacima, 50% osoba s opstruktivnom apnejom za vrijeme spavanja pati i od visokog krvnog tlaka, a oko 30% hipertoničara ima ovaj problem spavanja. Nažalost, opstruktivna apneja za vrijeme spavanja česta je kod oko četvrtine populacije, češća je kod muškaraca – 24-26% do prve godine života, a nakon 30. godine kod žena broj oboljelih varira između 17 i 28%.

Naravno, tijekom spavanja krvni tlak pada za 10-20%, ali kod osoba s opstruktivnom apnejom za vrijeme spavanja on se ne mora promijeniti. To ukazuje na povećani kardiovaskularni rizik. Još jedna značajka ove skupine pacijenata je da neki od njih mogu povećati krvni tlak nakon buđenja ujutro, što je također opasno za zdravlje.

Preporuka dr. Georgieve, koja radi s inovativnim uređajem, je mjerenje središnjeg aortalnog tlaka barem jednom godišnje za osobe starije od 50 godina. Ovaj se savjet također odnosi na osobe s hipertenzijom, visokim šećerom u krvi i/ili visokim kolesterolom bez obzira na njihovu dob.

Postoji tendencija pomlađivanja hipertenzije, zbog čega je potrebno poduzeti odgovarajuće mjere i prije nego što visoki krvni tlak postane činjenica i oštećuje organe, kaže kardiolog.

Prema riječima dr. Petra Kalaidjieva, liječenje opstruktivne apneje povoljno utječe na zdravlje sna, ali i pomaže u snižavanju krvnog tlaka. To se može dogoditi, na primjer, pružanjem kontinuiranog pozitivnog tlaka u dišnim putovima (CPAP). CPAP uključuje nošenje maske za lice pričvršćene na stroj s kojom pacijent spava noću.

Na apneju za vrijeme spavanja može se posumnjati u prisutnosti redovite dnevne pospanosti, problema s koncentracijom i pamćenjem, glavobolje i suhih usta nakon jutarnjeg buđenja, neobjašnjive razdražljivosti, tjeskobe i depresije.

Najčešće je partner taj koji prvi primijeti znakove apneje u snu – glasno hrkanje, gušenje ili dahtanje tijekom spavanja, zastoji u disanju tijekom spavanja.

“Doživljaj jednog ili više ovih simptoma ne znači nužno da imate apneju za vrijeme spavanja, ali je dobar razlog da o spavanju porazgovarate sa svojim liječnikom”, uvjeren je dr. Kalaidjiev.

Univerzalni savjet za poboljšanje sna, apneje i krvnog tlaka je smanjenje tjelesne težine uravnoteženjem prehrane.

U svijetu kardiovaskularne bolesti uzrok su 17 milijuna smrti godišnje – 1/3 ukupnog broja, podsjećaju iz ISUL-a. Od toga 9,4 milijuna bile su komplikacije arterijske hipertenzije. godišnje.
Hipertenzija je odgovorna za najmanje 45% smrti uzrokovanih srčanim događajima.

Ovogodišnja tema koju je objavila Svjetska liga za hipertenziju je “Točno izmjerite krvni tlak, kontrolirajte ga i živite dulje”.

Exit mobile version