Zagreba Lajfhaki

Namirnice koje povećavaju rizik od srčanog i moždanog udara

Raznovrsna hrana koja sadrži velike količine antioksidansa i vitamina, poput zelenog lisnatog povrća, mrkve, rajčice, cjelovitih žitarica, voća, orašastih plodova, masne ribe i maslinovog ulja, može pridonijeti zdravom upalnom odgovoru i smanjiti rizik od kardiovaskularnih bolesti, izvještava Agencije Svjetske zdravstvene organizacije.

Konzumacija crvenog mesa i visoko prerađene hrane doprinosi kroničnoj upali u tijelu, povećavajući rizik od srčanih bolesti i moždanog udara, prema studiji nedavno objavljenoj u Journal of the American College of Cardiology.

Studija, koja je pratila gotovo 166 000 žena i 44 000 muškaraca tijekom 24 do 30 godina, otkrila je da su oni koji su jeli veće količine crvenog i prerađenog mesa poput slanine i kobasica i prerađene hrane sa šećerom imali 28% veći rizik od cerebrovaskularnog udara i 46% % veći rizik od bolesti srca.

Zašto ne treba pretjerivati ​​s mandarinama?

Studija je bila jedinstvena, prema glavnom autoru dr. Junu Liju, po tome što nije ispitivala utjecaj određenih grupa hrane, već se usredotočila na učinak kombinacije 18 grupa hrane za koje se pokazalo da predviđaju -dobre razine upala povezana s dijetama”.

“Hrana povezana s povećanom upalom uključuje crveno meso, iznutrice, prerađeno meso, rafinirane žitarice, slatka pića i niskoenergetska gazirana (dijetna) pića”, rekao je Li, istraživač u Odjelu za prehranu i epidemiologiju na Chan institutu za Harvard. Javno zdravstvo’.

“Hrana koja je povezana s manje upala uključuje zeleno lisnato povrće, tamnožuto povrće, voće, cjelovite žitarice, čaj, kavu i vino”, dodaje Li.

Rezultati studije ostali su “snažni”, rekao je Li, čak i nakon kontrole zbunjujućih čimbenika poput hipertenzije, pretilosti, dijabetesa i drugih kroničnih zdravstvenih stanja, upotrebe multivitamina i raznih lijekova, aspirina i drugih protuupalnih lijekova, zajedno s antihipertenzivima i krvnim tlakom -lijekovi za snižavanje lipida.

“Ovi zaštitni učinci mogu se primijeniti na druge vrlo raširene kronične bolesti u kojima kronična upala igra važnu ulogu, poput dijabetesa, raka, depresije, kognitivnog pada i Alzheimerove bolesti”, napisao je dr. Ramon Estruch, izvanredni profesor na Odjelu za medicine na Sveučilištu u Barceloni, u popratnom članku.

“Kada biramo hranu u svojoj prehrani, moramo paziti na njihov upalni i protuupalni potencijal”, dodala je Estruch.
Studija ne može utvrditi uzrok i posljedicu, rekla je Megan Meyer, direktorica znanstvenih komunikacija za International Food Information Council, koja nije bila uključena u studiju.

“Prehrana se procjenjuje pomoću upitnika o učestalosti unosa hrane ili FFQ”, rekao je Meyer. “Jedno od ograničenja FFQ-ova je to što su povezani s velikom pristranošću prisjećanja, što je otmjen način da se kaže da ljudi imaju problema s pamćenjem što su jeli i/ili imaju tendenciju podcjenjivati ​​hranu kao ‘lošu’ i pretjerano prijavljivati ​​’dobru’ namirnice.

Mitovi o mršavljenju: Zašto brojanje kalorija i organska hrana nisu ključ za mršavljenje

I dok je studija bila jedinstvena u povezivanju upitnika o učestalosti unosa hrane s markerima upale, preporučene namirnice u studiji nisu bile mnogo drugačije od onih koje se nalaze u Smjernicama o prehrani SAD-a, istaknuo je registrirani dijetetičar Chris Solid, viši direktor komunikacija o prehrani u IFIC-u, koji je također učinio ne sudjelovati u studiji.

Smjernice SAD-a, rekao je Solid, potiču “ograničenja količine dodanog šećera, zasićenih masti i natrija koje konzumiramo” i nude zdrave alternative.

“Nažalost, 90 posto Amerikanaca ne jede preporučenu količinu voća i povrća”, rekao je Solid. “Nadalje, Amerikanci dobivaju samo polovicu preporučene dnevne količine vlakana, hranjive tvari koja se povezuje s brojnim potencijalnim zdravstvenim prednostima.”

Iako točni biološki načini na koje hrana utječe na upalne puteve još nisu u potpunosti razjašnjeni, istraživači vjeruju da slatka i prerađena hrana u zapadnjačkoj prehrani, zajedno sa zagađenjem, dimom cigareta, zračenjem i lijekovima, može dovesti do povećane aktivacije slobodnih radikala u tijelo.

Slobodni radikali su molekule s nesparenim elektronima koje, tjerane u traženje spoja, otimaju elektrone drugim stanicama, uzrokujući oštećenje stanica koje može pridonijeti bolesti.

Nažalost, današnja zapadnjačka prehrana puna je pretjerano prerađene i masnoće napunjene hrane, slatkih pića te crvenog i prerađenog mesa, što može uzrokovati dugotrajne visoke razine upale u tijelu.

Zapravo, istraživanja su povezala kroničnu upalu s rakom, bolestima srca, dijabetesom, artritisom, depresijom, Alzheimerovom bolešću i mnogim drugim bolestima.
Konzumiranje puno nezdrave “ultra-prerađene” hrane može vam čak i skratiti život; samo 10% povećanje takve hrane bilo je značajno povezano s 14% povećanim rizikom smrti od svih uzroka, prema studijama.

Dobra je vijest da istraživanja pokazuju da protuupalni elementi poput vitamina, karotenoida i flavonoida u hrani poput voća i povrća mogu neutralizirati slobodne radikale i smanjiti stres u tijelu.

Neviđene dobrobiti vode ujutro natašte

Stoga se usredotočite na zeleno lisnato povrće, rajčice, voće, orašaste plodove, masnu ribu i maslinovo ulje — namirnice koje mogu podržati zdravu upalnu reakciju — i borite se ograničavanjem upalnih namirnica kao što su:

Sladoled, keksi, kolači, žitarice i peciva.

Gotovi kolači, tjestenine i pizze

Ptice i ribe štapići i grize

Crveno i prerađeno meso poput slanine, kobasica i hrenovki

Slatka gazirana pića i pića s voćnim okusom

Proizvodi za zdravlje i mršavljenje poput zamjena za obroke u prahu ili obogaćenih obroka, instant juha u prahu i pakiranih juha, rezanaca i deserta./Zdrave.to

Lajkajte zdrave.to i na Facebooku gdje ćete pronaći još puno korisnih i zanimljivih štiva za svakoga!

Exit mobile version