Zagreba Lajfhaki

Napadaj panike: psiholog je naveo 5 jednostavnih koraka kako doći k sebi

Napadaj panike može se dogoditi svakome; stanovnici velikih gradova su u posebnoj opasnosti. Odjednom vas obuzima napadaj neobjašnjive tjeskobe, zastaje vam dah, otkucaji srca preskaču skalu i znojite se.

Naš bloger, poslovni psiholog, klinički psiholog Stanislav Sambursky rekao nam je što učiniti ako vas obuzme panika i kako izbjeći napade panike u budućnosti.

Prva pomoć za napad panike

Ako imate napadaj panike, postoje koraci koje možete poduzeti kako biste se iz njega riješili.

1. Napustite mjesto gdje se dogodio napadaj panike.

Najčešće se napadaj panike javlja u prepunoj podzemnoj željeznici i zatvorenim prostorima. Stoga je prvi korak za rješavanje fizički izlazak van na svjež zrak.

2. Sjednite i popijte nešto bezalkoholno.

Nemojte se sramiti zamoliti ljude u blizini da vas drže za ruku. Samo se čini da je neugodno, ne. Osoba s napadajem panike vidljiva je drugima, neće vas smatrati čudnima i takav zahtjev neće biti odbijen.

Fotografija: Pixabay

Počnite razgovarati s osobom pored sebe. Pažljivo, ne ulazeći u detalje, recite nam što vas je uplašilo.

Ako trebate progovoriti, progovorite.

Stranac će na vas potrošiti nekoliko minuta, što mu neće nimalo pokvariti dan, ali će vas izvući iz napadaja panike. Ako ne možete nešto formulirati, obratite pozornost na to što se događa oko vas, recite što vidite, fokusirajte se na pticu koja uzlijeće, dijete koje prolazi. Vidite da život ide svojim tokom.

Pokušajte početi govoriti smireno, krećite se glatko i počet ćete se smirivati.

3. Radite vježbe disanja

Važan alat za izlazak iz napadaja panike su vježbe disanja. Ako osjetite paniku, počnite disati što sporije, duboko udišući kroz nos. Zatim izdahnite glatko i što opreznije kroz usta.

Vježbe za samostalno uklanjanje napadaja panike

1. Usredotočite se na svoje disanje

Čim osjetite napad panike, odmah se usredotočite na svoje disanje. Počnite disati dublje i sporije, održavajući razmake do 10 sekundi između ritmova.

2. Dišite u papirnatu vrećicu

Obična papirnata vrećica može biti dobar pomoćnik za vraćanje disanja. Počnite disati u otvorenu papirnatu vrećicu: stavite je na nos i usta, dišite duboko i polako. Panika će se početi povlačiti.

3. Preusmjerite pozornost

Pogledajte što se događa okolo: djevojka u elegantnoj haljini, zgodan momak na biciklu, cvijeće u rukama prolaznika, elegantni izlozi, miris kave iz lagano otvorenih vrata.

4. Opustite mišiće cijelog tijela

Da biste to učinili izvan teretane, prvo morate polako zategnuti trbušne mišiće, stražnjicu, prsne mišiće i stisnuti šake. Stisnite što je jače moguće, zadržite i polako otpustite. Osjetite opuštenost u svojim mišićima i usmjerite pozornost na te osjete.

5. Pokušajte se nasmiješiti.

“Osmijeh će u početku možda izgledati kao iz crtića, ali postupno će se mišići lica opustiti. Svaki put kad se nasmiješimo, naše se raspoloženje mijenja na bolje,” kaže Stanislav Sambursky, poslovni psiholog.

Provjereno od strane urednika
Exit mobile version