Zagreba Lajfhaki

Ne korov, nego prirodno bogatstvo

Biljke, koje se nazivaju i ljekovite biljke, ljekovito bilje, obuhvaćaju veliku skupinu biljaka koje se koriste u medicinskoj i veterinarskoj praksi za prevenciju i liječenje bolesti.

Mnoge od njih smatramo korovom, a zapravo ne slutimo kakvo su prirodno blago.

• patka

U osušenom obliku koristi se u sastavu čajeva i kao začin juhama, mesnim i ribljim jelima i salatama. Sadrži vitamin P, vitamin C, vitamin K, vitamin E, karoten. Od minerala magnezij, bakar, kalcij. Alkaloidi, pektin, eterična ulja, ugljikohidrati.

• Vrapčja crijeva

Može se koristiti u pripremi juha i salata, za pesto umak, kao začin jelima od mesa i ribe. Sadrži organske kiseline, saponine, vosak, tanine, vitamin C, vitamin P, vitamin B1, B2, karotene, niacin, kumarine (pripazite ako se spremate na operaciju), flavonoide, eterična ulja, lipide, kalcij, magnezij, željezo, bakar, cink, selen.

• Kopriva

Može biti od velike koristi. U prošlosti se naširoko koristio za ishranu. Sad je već malo zaboravljena. Ima toliko vrijednosti: puno vitamina C (dvostruko više od limuna), beta karotena (više od mrkve), vitamina K, vitamina B2 i B6, proteina i mineralnih soli (željezo, kalcij, silicij, magnezij, bakar, krom), visok sadržaj organskih kiselina.

• Djetelina

Za ishranu se mogu koristiti: cvatovi za čaj i pripremu juha i priloga, a mladi listovi kao dodatak salatama. Sadrži vitamine B skupine, vitamin C, karotin i eterična ulja, alkaloide, smolaste tvari, organske kiseline.

• Čičak

Korov i po kompatibilnosti jedna od najvrjednijih samoniklih biljaka. Na Dalekom istoku se uzgaja u industrijskim razmjerima. Korijen, pečen i samljeven, može zamijeniti kavu, a listovi se koriste kao začin za juhu, pečeni, prženi, pa čak i od njih se pravi pekmez. U lišću se nalaze esencijalne i supstance za štavljenje, au korijenu velika količina polisaharida inulina, bjelančevine, eterična ulja i supstance za štavljenje, organske kiseline.

• Maslačak

Praktičan, neiskorijenjiv korov koji može učiniti mnogo dobra. Svi dijelovi biljke su jestivi. Bogat proteinima, šećerima, flavonoidima i vitaminima (A, C, E, K). Lider u sadržaju soli fosfora, kalcija i željeza. Korijenje sadrži organske kiseline, mineralne soli, supstance za štavljenje i eterična ulja. Listovi se koriste za salatu, a od cvjetova se dobiva izuzetno sladak slatkiš poput meda.

• Pastirska torba

Pripada obitelji kupusnjača. U ishrani se koristi od davnina. Sadrži vitamine, organske kiseline, holin, inozitol i voćne kiseline (jabučnu, limunsku, vinsku).

• Loboda

Samo amateri znaju njegova korisna svojstva. Ova biljka bogata proteinima malo je inferiorna u odnosu na životinjske proteine. Svježi listovi mogu se koristiti u salatama, juhama, garniturama.

Exit mobile version