Zagreba Lajfhaki

Nemojte raditi ovih 10 stvari ako želite zdrave zube

Jeste li ikada razmišljali o tome na što prvo obraćamo pažnju kada s nekim razgovaramo? Obično je to osmijeh.

Ako na pakiranju paste za zube piše OVO, odmah je bacite

Stanje nečijih zuba može nam mnogo reći: o njegovom zdravlju, načinu života, lošim navikama, društvenom statusu, financijskom blagostanju.

Lijepi i zdravi zubi daju nam samopouzdanje i mogućnost da živimo punim životom. Danas ćemo govoriti o 10 stvari koje ne biste trebali raditi ako želite održati svoje zube zdravima godinama koje dolaze.

Pijenje slatkih gaziranih pića

Glavni razlog zašto se slatka soda nalazi na ovom popisu je visok sadržaj šećera i kiseli pH u ustima. Šećer je omiljena poslastica ne samo sladokuscima, već i bakterijama koje uzrokuju karijes, a promjena pH samo ubrzava taj proces.

Rješenje je da svoja omiljena pića pijete na slamku i ne zaboravite nakon toga isprati usta vodom.

Preskočite pranje zubi

Zube treba prati nakon svakog obroka kako se bakterije ne bi zalijepile za površinu cakline i počele je uništavati. Četku treba odabrati pojedinačno, uzimajući u obzir sve vaše karakteristike i potrebe.

Vaš stomatolog pomoći će vam odabrati pravu četkicu. I ne zaboravite ga mijenjati svaka tri mjeseca.

Upotreba statina uzrokuje kašalj

Dim cigarete

Stomatolozi upozoravaju da je pušenje štetno za oralno zdravlje. Dim cigarete je faktor rizika za rak, bolesti srca i mnoge druge probleme.

Uz jutarnji kašalj, kao neugodan bonus dobivate tamne naslage na zubima, pukotine na caklini, pigmentacije, probleme s desnima i loš zadah.

Zloupotreba alkohola

Alkoholna pića pridonose ispiranju kalcija iz tijela, a to je važan element koji je uključen u strukturu cakline. Vodite računa o kalciju, neophodan je za čvrstoću zuba i kostiju u cijelom tijelu.

Nosite piercing na jeziku

Stalni kontakt piercinga sa sluznicom usne šupljine i površinom zuba može dovesti do nepovratnih posljedica. Kronična trauma sluznice također je povezana s pojavom malignih neoplazmi, a metalna površina naušnice može oštetiti tvrda tkiva zuba.

Ako imate takav nakit, preporučujemo da metal zamijenite mekšim materijalom, poput plastike.

Kada četkanje čini više štete nego koristi?

Grickanje tvrdih predmeta

Kemijske olovke, olovke, pa čak i mnoge vaše omiljene sjemenke mogu ostaviti neizbrisiv trag na površini vaših zuba, pa vam preporučujemo da razmislite kako se riješiti ove navike.

Živci

Kronični stres vrlo je često uzrok noćnog škripanja zubima, prenapregnutosti žvačnih mišića i glavobolja. Tijekom spavanja ne kontroliramo silu kompresije žvačnih mišića i pokrete čeljusti.

Kao rezultat toga dolazi do pojačanog trošenja zubi i brojnih problema. Obično se rješavaju cjelovito: zajedno sa stomatologom i psihologom.

Izbjegavate zubara

Vrlo je važno posjećivati ​​svog stomatologa svakih šest mjeseci. Prvo ćete imati priliku obaviti profesionalnu higijenu i ukloniti sav nakupljeni plak i kamenac.

Drugo, stomatolog će moći uočiti sve patološke procese u ranoj fazi i spriječiti ih.

Što se događa s našim zubima dok spavamo?

Nemojte pratiti opće stanje tijela

Zdravlje vaših zubi uvelike ovisi o općem stanju vašeg organizma. Pokušajte voditi zdrav način života, bavite se tjelesnom aktivnošću, hranite se hranjivo i raznoliko, podvrgavajte se godišnjim pregledima i budite odgovorni prema svom zdravlju. I zapamtite, prevencija je uvijek jeftinija od liječenja.

Koristite pogrešne narodne lijekove

Evo popisa najpopularnijih i najopasnijih “liječenja”:

  • Nanesite češnjak / luk / mast na zub (prema desni). Možete dobiti opekline sluznice ili imati alergijsku reakciju.
  • Napravite vruće obloge, jodne mreže / nanesite led. Upala i oteklina mogu se samo povećati. Širenje infekcije u tijelu kroz krv, može se pojaviti i groznica. Uz produljeno izravno izlaganje ledu moguća je hipotermija.
  • Isperite usta vodikovim peroksidom. Zaboravljajući da se vodikov peroksid prilikom ispiranja mora razrijediti do određene koncentracije, pacijenti dobivaju opsežne opekline.
  • Uzimate antibakterijske/protuupalne lijekove bez liječničkog recepta. Tijelo se može naviknuti na lijekove, pa će u tom smislu oni postati neučinkoviti u stvarno važnim situacijama. /Zdrave.to

    Lajkajte zdrave.to i na Facebooku gdje ćete pronaći još puno korisnih i zanimljivih stvari!

Exit mobile version