Zagreba Lajfhaki

Nova tehnologija stimulacije mozga liječi depresiju

U teškim slučajevima depresije koji nisu podložni drugim vrstama liječenja, nova metoda znanstvenika sa Sveučilišta Stanford mogla bi biti učinkovita. Preusmjeravanjem određenih moždanih signala moguće je da mozak počne normalno funkcionirati i na taj način raspršiti maglu povezanu s depresivnim stanjima.

Depresivno stanje definiraju teški negativni osjećaji poput potištenosti, tuge, melankolije. Često se kao metoda liječenja koristi neki oblik psihoterapije, no u slučajevima kroničnog oblika depresije poduzimaju se i drugi oblici liječenja. Liječenje se može provoditi lijekovima, najčešće tricikličkim antidepresivima (TCA) ili selektivnim inhibitorima ponovne pohrane serotonina (SSRI). Postoje i drugi načini poput uzimanja litija, ali kada nijedan od tretmana ne djeluje, koristi se stimulacija mozga.

Kada se magnetski impulsi primijene na vlasište za stimulaciju mozga, pacijenti s teškom, kliničkom depresijom osjećaju olakšanje. Znanstveni razlozi učinkovitosti ove terapije nisu poznati, pa su znanstvenici sa Sveučilišta Stanford krenuli u otkrivanje nove metode stimulacije moždanih valova, kao i točan razlog učinkovitosti stimulacije mozga.

Izumljena tehnologija zove se Stanfordova neuromodulacijska terapija ili CNT, a njezina je funkcija korištenje najsuvremenije tehnologije snimanja za usmjeravanje stimulacije na dijelove mozga koji su povezani s depresijom. Koriste se jaki magnetski impulsi, a tretman je osmišljen tako da se provodi tijekom 5 dana, s 10 sesija dnevno.

Nalazi iz ispitivanja CNT pružaju novu perspektivu o tome kako se mozak mijenja u stanjima depresije. Promatrana je veza između dva područja – prednje insule i prednje cingularne kore. U standardnom ponašanju mozga, prednja insula percipira tjelesna stanja, kao što su temperatura, krvni tlak ili bol, i šalje ih cingularnom korteksu, koji kontrolira emocionalna stanja. Na temelju fizičkog stanja formiraju se emocije.

U prisutnosti depresivnog stanja, ovaj odnos je obrnut – prednji cingularni korteks šalje signale insuli. To znači da emocionalno stanje postaje primarno i ono izravno određuje naše fizičko stanje.

Terapija pomoću CNT ima za cilj preusmjeriti signale i vratiti normalne odnose između prednje inzule i prednje cingularne kore. Otkriće biološkog markera, kao što je veza između ova dva dijela mozga, daje snažan napredak u proučavanju depresivnih stanja i razvoju učinkovitih tretmana za njih.

Reference:
Mitra, A. (2023., 15. svibnja) Ciljana neurostimulacija poništava prostorno-vremenski biomarker depresije otporne na liječenje. Preuzeto 17. svibnja 2023. s https://www.pnas.org/doi/10.1073/pnas.2218958120

Exit mobile version