Zagreba Lajfhaki

Novostvorena kapsula proučava crijevnu mikrofloru

Nova vrsta tehnologije, koja će se uzimati u obliku kapsula, služit će za prikupljanje podataka o probavi i mikroorganizmima u tankom crijevu.

Tanko crijevo je važan dio probavnog sustava. U njemu se odvija najveći dio procesa apsorpcije hranjivih tvari. Mnogi enzimi kemijski utječu na tvari kako bi ih tijelo moglo apsorbirati.

Proučavanje tankog crijeva i njegove uloge u probavi je precizan zadatak jer su sva opažanja o njemu napravljena tek nakon sedacije i određenog razdoblja gladovanja. Crijevna mikroflora nije se mogla promatrati u prirodnom stanju, a to je onemogućilo potpuni, holistički pogled na normalan probavni proces.

Kapsulu su razvili znanstvenici sa Sveučilišta Kalifornija i Sveučilišta Stanford. Nakon gutanja, kapsula prolazi kroz gornji probavni trakt i dolazi do tankog crijeva, gdje prikuplja informacije o probavi i mikroorganizmima crijevne flore. Dok prolazi kroz probavni trakt, skuplja tekućine i mikroorganizme koje zadržava dok se ne izluči fecesom. Kako bi mogli odabrati koji će dio crijeva pregledati, znanstvenici su kapsulu presvukli pH-osjetljivom prevlakom. Premaz reagira na promjene pH u okolišu.

Značaj ove nove tehnologije ključan je za proučavanje probave jer se većina odvija u dijelu probavnog trakta gdje je teško uzeti uzorke. Pregledi s uzorkom stolice ne upućuju na cijeli spektar mikroorganizama u crijevnoj mikroflori, dok kapsula daje cjelovitu informaciju o svakom dijelu probavnog sustava.

Tehnologija je korištena za dobivanje podataka o probavi kod 15 dobrovoljaca. Rezultati ukazuju na značajne razlike između podataka iz kapsule i podataka iz studije uzorka stolice – kapsula je uspjela uspješno identificirati gotovo 2000 metabolita nastalih kao rezultat probave. Kapsula je također mogla otkriti masne kiseline i sulfolipide koji su bili povezani s unosom antibiotika unutar 6 mjeseci prije studije.

Znanstveni rad prezentiran je u časopisu Priroda i Priroda Metabolizam.

Reference:
Shalon, D. (2023., 10. svibnja) Profiliranje ljudskog crijevnog okoliša u fiziološkim uvjetima. Preuzeto 11. svibnja 2023. s https://doi.org/10.1038/s41586-023-05989-7

Exit mobile version