Od kakvih češera možete napraviti džem: sve o zdravom desertu

Pekmez od šišarki je neobičnog okusa koji se može opisati kao sladak, s ugodnom smolastom notom i gorčinom mente.

Ali to nije sve dobro što se može reći o ovom desertu. Ovaj džem cijenjen je zbog svojih antimikrobnih svojstava, kao i zbog velike količine vitamina.

Istina, takva poslastica također ima kontraindikacije.

Konkretno, moguća je alergijska reakcija, a sam proizvod je visokokaloričan, pa je malo vjerojatno da će biti prikladan za one koji su na dijeti. Ne preporučuje se da ga koriste oni koji imaju čir, gastritis i dijabetes, a djeca mlađa od sedam godina, trudnice i dojilje trebaju konzultirati liječnika.

Koji korneti su prikladni za pekmez?

Pekmez od šišarki najčešće se radi od “plodova” bora, ponekad od smreke, jele ili cedra.

Čunjevi
Fotografija: © Belnovosti

Ako odlučite sami napraviti ovaj džem, treba uzeti u obzir da u južnim krajevima sakupljanje češera za tu svrhu počinje sredinom svibnja, dok u sjevernim krajevima – sredinom prvog ljetnog mjeseca, lipnja.

Stablo s kojeg se prikupljaju sirovine mora biti zdravo, bez znakova bolesti ili oštećenja od štetnika.

Za branje su prikladni samo mladi plodovi: prepoznat ćete ih po mekoći i lakoći. Druga posebnost je da se lako mogu probušiti nožem i ljepljivi su na dodir.

Češeri koji su pali na tlo nisu prikladni: za visokokvalitetni džem moraju se pažljivo otkinuti s grane.

Plodovi ne smiju biti tvrdi, otvoreni ili smeđe boje. Najbolja opcija su zeleni češeri duljine od jednog do četiri centimetra.

Ranije smo vam rekli što će se dogoditi ako kavu popijete na prazan želudac.

Provjereno od strane urednika

admin/ author of the article

Ja sam talentirani i kreativni novinar specijaliziran za pisanje članaka. Moj zadatak je istraživanje različitih tema, provođenje intervjua, analiza podataka i stvaranje visokokvalitetnog sadržaja koji privlači pažnju čitatelja i inspirira ih na razmišljanje i akciju

Loading...
Zagreba Lajfhaki