Zagreba Lajfhaki

Odrastanje u siromaštvu mijenja strukturu mozga

Dijete koje raste u siromaštvu može imati značajne promjene u strukturi mozga u odnosu na dijete koje nije imalo takvih problema. Studija, objavljena u JAMA mreža Otvoren ukazuje na vezu između uskraćenosti doma i susjedstva i bijele tvari mozga.

Bijela tvar u mozgu bitna je za njegov razvoj, osobito u ranoj dobi. Odgovoran je za prijenos informacija i komunikaciju između različitih dijelova mozga. Zove se bijela tvar jer su živčana vlakna od kojih se sastoji prekrivena zaštitnim omotačem koji se naziva mijelin. Mijelin je taj koji vlaknima daje njihovu titularnu bijelu boju.

Bolest bijele tvari može biti bilo koja promjena i oštećenje živčanih vlakana koja čine bijelu tvar. Može biti uzrokovan starenjem ili stanjima koja ometaju rad mozga.

Odrastanje u siromaštvu može imati nekoliko čimbenika koji mogu oštetiti bijelu tvar – paradoksalno, djeca odgajana u siromaštvu statistički imaju veći rizik od pretilosti od one koja su odgajana u kućanstvima s višim prihodima. Uočene su i niske kognitivne vještine, što može biti posljedica ograničenog pristupa pravim podražajima za obogaćivanje znanja i vještina u skladu s tim.

No znanstvenici su pronašli razlike u strukturi mozga te djece. Njihovo istraživanje ukazuje na promjene u dijelovima mozga u kojima prevladava bijela tvar. U nekim dijelovima mozga opaža se potencijalna upala. To sugerira da osim promjena u bijeloj tvari mogu postojati i neki poremećaji u imunološkom sustavu.

Odrastanje u siromaštvu problem je s kojim se suočava značajan dio svjetske populacije. Takvi uvjeti mogu dovesti do ozbiljnih oštećenja organizma u razvoju. Niski prihodi mogu uvelike ograničiti mogućnosti posjeta liječniku i pravilne prehrane te eksponencijalno povećati stres. Nenormalno odrastanje djeteta u siromaštvu moglo bi dovesti do psihičkih bolesti, kao i povećanog rizika od svih vrsta bolesti. Nejednakosti u društvu problem su koji teško može riješiti jedna grupa istraživača, pa su odlučili poraditi na tome što mogu promijeniti – dugim proučavanjem moždanih struktura kod djece u adolescentnoj dobi mogu se utvrditi neki pokazatelji koji reguliraju. Regulacijom ovih pokazatelja može se liječiti psihičko i tjelesno zdravlje djeteta, unatoč uvjetima u kojem živi.

Reference:

Ramsey, L. (2023., 27. lipnja) Studija sugerira da odrastanje u siromaštvu može utjecati na ožičenje djetetovog mozga. Preuzeto 28. lipnja 2023. s https://www.news-medical.net/news/20230627/Growing-up-in-poverty-may-influence-the-wiring-of-a-childs-brain-study-suggests. aspx
Taylor, R. (2023., 27. lipnja) Povezanosti između socioekonomskog statusa, pretilosti, kognicije i mikrostrukture bijele tvari u djece. Preuzeto 28. lipnja 2023. s https://jamanetwork.com/journals/jamanetworkopen/fullarticle/2806419

Exit mobile version