Zagreba Lajfhaki

Osim što je ukusan začin, peršin ima i neusporediva ljekovita svojstva

Peršin (lat. Petroselinum crispum), poznata i kao merudija, je dvogodišnja zeljasta biljka iz porodice Senicotsvetni. U prvoj godini razvije samo lisnu rozetu, au drugoj – do 80 cm visoku, ravnu, razgranatu, golu, izbrazdanu stabljiku. Prizemni i donji stabljični listovi imaju duge peteljke i 2-3-struku perastu peteljku, a gornji su trodijelni, s linearno lancetastim režnjevima. Cvjetovi su žuto-zeleni, skupljeni u složene kišobranke s 8-20 glavnih zraka. Cvate od srpnja do kolovoza. Može se vidjeti u vrtovima diljem zemlje. Potječe iz mediteranskog područja.

Djelovanje i primjena. Peršin djeluje stimulativno, karminativno i diuretično. Još su stari Rimljani koristili peršin kod upala i bubrežnih kamenaca i mjehura. U tu svrhu još se koriste plodovi, stabljike i sok biljke. Farmakološka istraživanja apiole (glavne komponente eteričnog ulja) potvrdila su njezinu sposobnost toniranja glatkih mišića, posebice maternice i mjehura, te poticanja prokrvljenosti ovih organa. Ekstrakt korijena peršina koristi se kod bolnih menstruacija (regulira krvotok i ublažava bol).

Lijek se ne smije koristiti u trudnica, jer može uzrokovati dugotrajni spazam maternice i smrt fetusa. Sok od peršinova lista koristi se izvana za mrlje i osipe na koži, kod uboda insekata, za “razmazivanje” mlijeka nakon prestanka dojenja itd.

Način upotrebe. Preporuča se ekstrakt od 1/2 žličice plodova peršina, namočenih 8 sati u 250 cm3 vode za piće 1 dan. Primjenjuje se i naparak od 4 žličice korijena na 1/2 litre kipuće vode, koji se nakon 15 minuta procijedi i pije 2 dana. Dobar učinak postiže se i sokom svježe biljke u dozi od 100-150 g.

Kemijski sastav. Plodovi sadrže 2-7% eteričnog ulja, 20% masnog ulja, flavon apigenin, furokumarin bergapten. Glavne komponente eteričnog ulja su apiol i miristicin, otrovna tvar psihotropnog i halucinogenog djelovanja. Svježi listovi sadrže 356 mg% vitamina C, 8,26 mg% karotina itd. Korijen sadrži malu količinu eteričnog ulja s glavnom komponentom apiolom, flavonoide – apigenin i njegove glikozide, furokumarine i poliacetilen.

Droge. U ljekovite svrhe koriste se plodovi (Fructus Petroseiini)listovi (Folia Petroselinii) i korijenje (Radix Petrosellini).

Reference:

Osnove farmakognozije i fitoterapije

Ljekovito bilje Bugarske Enciklopedija ljekovitog bilja u Bugarskoj

Exit mobile version