Zagreba Lajfhaki

Otrovne zmije u Bugarskoj – što učiniti nakon ugriza?

Učestalost ugriza zmija varira s različitim geografskim širinama. Iako nisu baš česti u Bugarskoj, važno je da svatko može reagirati u takvoj situaciji.

U Bugarskoj se nalaze različite vrste zmija, od kojih je samo pet otrovnih. To su poskok, poskok, poskok, poskok, livadski poskok i poskok.

Obični europski poskok (Vipera berus) vrlo je prilagodljiv i može se naći na raznim mjestima, na primjer pješčanim dinama, bukovim šumama, obalnim poljima, alpskim livadama i drugim.

U Bugarskoj živi još jedna pravilno priznata balkanska podvrsta europskog poskoka, tzv Vipera berus bosniensis. Prema istraživanjima, njegov je otrov vrlo jak i može uzrokovati teške simptome, poput poremećaja normalnih funkcija živčanog sustava.

Poskok se nalazi uglavnom u proljeće i ljeto. Ima debelo tijelo prekriveno dijamantnim cik-cak uzorkom u crnoj ili smeđoj boji.

Rogati poskok (Vipera ammodytes) je jedna od najsmrtonosnijih zmija u Europi i, sukladno tome, najsmrtonosnija u Bugarskoj. Njegov otrov je izuzetno otrovan. Ima vrlo duge zube koji narastu do 15 mm u dužinu. To omogućuje duboko prodiranje otrova u tkiva i krvožilni sustav.

Rogati poskok nastanjuje sve krajeve Bugarske. Prepoznaje se po rogu na kraju nosa koji naraste tek nešto više od centimetra. Ženke su obično smeđe i bež, a mužjaci sive i crne boje. Na vrhu glave može se vidjeti obrnuto “V”.

Poskok aspik (Vipera aspis) češće se nalazi u Alpama, sjevernoj Italiji i središnjoj Francuskoj. Istraživanja su pokazala da se njegove najotrovnije podvrste nalaze u Švicarskoj, a ne u Bugarskoj. Međutim, neke populacije se mogu naći i na Balkanu.

Glava joj je u obliku dijamanta i ima istaknute ljuske iznad očiju, koje završavaju zakrivljenim nosom. Obično su drveno smeđe boje, s crnim križnim mrljama. Simptomi nakon ugriza mogu značajno varirati. Moguća je nekroza tkiva, zahvaćenost bubrega i drugo.

Poskok livadski (Vipera ursinii) nalikuje europskoj, ali je mnogo rjeđa. U Bugarskoj živi u hladnijim sjevernim dijelovima zemlje, uglavnom u Vrachanu i nekim dijelovima središnjeg Balkana. Poskok livadski može doseći i do 85 cm duljine. Tijelo mu se prelijeva od tamnosmeđe do crne s karakterističnim dijamantnim cik-cak uzorkom.

Simptomi nakon ugriza poskoka su blaži. Primjećuju se lokalizirana bol, oteklina i opće tegobe. Ipak, savjetovanje s liječnikom je vrlo preporučljivo.

Zmija iz Montpelliera (Malpolon monspessulanus) je najsigurnija zmija među otrovnim vrstama u Bugarskoj. To je zbog niske toksičnosti njegovog otrova, kao i posteriornog položaja njegovih zuba. Skriveni su duboko u njezinoj lubanji i rijetko dopiru dovoljno blizu tkiva da ugrizu. U većini slučajeva uočeni su lokalni simptomi poput otekline i crvenila. Ove zmije izbjegavaju sukobe i većinu incidenata izazivaju ljudi.

Zmija Montpellier nalazi se uglavnom u nižim podnožjima Rodopa i u sredini doline Strume. Njegove dimenzije dosežu i do 2 metra, glava mu je mala, a šara je trobojna u žutoj, crnoj i smeđoj boji.

Poznavanje različitih vrsta zmija važno je za pružanje odgovarajućih informacija medicinskom timu. Važno je dati informacije o uzorku, boji i prepoznatljivim karakteristikama zmije tijekom liječničke konzultacije.

Što učiniti nakon ugriza zmije?

  • Odmah kontaktirajte tim hitne medicinske pomoći;
  • Budite mirni, većina ugriza zmija nije ozbiljna i može se liječiti;
  • Dio tijela koji se ugrize mora ostati nepomičan što je duže moguće;
  • Ako je moguće, preporuča se zauzimanje položaja tijela za oporavak;
  • U prisutnosti boli može se uzeti paracetamol;
  • Sav nakit i odjeću u blizini ugriza treba ukloniti ili olabaviti u slučaju da se na zahvaćenom području pojavi oteklina.

Što NE činiti u kontaktu sa zmijom?

  • Ne približavajte se zmiji niti je pokušavajte uhvatiti ili ubiti;
  • Ne pokušavajte isisati ili ukloniti otrov iz ugriza;
  • Ne vežite ništa čvrsto oko područja ugriza;
  • Nemojte uzimati aspirin ili ibuprofen, jer oni mogu pogoršati krvarenje.

Reference:

Exit mobile version