Zagreba Lajfhaki

Ovi plodovi pravi su eliksir za krvne žile

Prema njezinim riječima, bobičasto voće je zdravije od ostalih namirnica iz ove skupine jer sadrži više antioksidansa. Štite stanice od djelovanja slobodnih radikala i usporavaju proces starenja. Odrasli bi ih trebali pojesti jednu šalicu dnevno, osobito u sezoni. To će im pomoći da dobiju dnevnu dozu vitamina C. Stručnjak savjetuje dati prednost ribizlu, borovnici i trešnji.

Ljubičasto-crna i bordo-crvena boja ukazuju na visok sadržaj antocijanina u ovim namirnicama. Prema znanstvenim istraživanjima ovi antioksidansi imaju važnu ulogu u prevenciji kardiovaskularnih bolesti, starenja krvožilnog sustava i ateroskleroze, uvjerava dr. Makisha.

Hrana za zdrave krvne žile

Prema riječima nutricionista, voće je zdrav proizvod zbog sadržaja dijetalnih vlakana. Te su tvari nužne za sprječavanje zatvora, koji je češći kod starijih osoba zbog objektivnih fizioloških promjena.

“Preporučam jesti šljive, jabuke, kruške, breskve i marelice. Što je voće zrelije, to sadrži više pektina koji su neophodni za održavanje normalnog crijevnog mikrobioma i funkcioniranje probavnog sustava”, savjetuje stručnjakinja.

Snižavaju kolesterol i podižu hemoglobin – top 8 voća i povrća koje treba jesti u srpnju

Specijalist upozorava da voće treba jesti umjereno jer sadrži brze šećere – ugljikohidrate.

“U jednom obroku ne smijete jesti više od 200-300 grama. A dnevno – do 0,5 kilograma. Inače će doći do preopterećenja crijeva i previše šećera ući će u krv. To je važno uzeti u obzir kada starije osobe, posebice one s viškom kilograma, inzulinskom rezistencijom i dijabetesom”, rezimira stručnjakinja.

Dr. Makisha objašnjava da za očuvanje zdravlja krvnih žila nije važna samo uravnotežena prehrana i tjelesna aktivnost, već i dovoljno sna. Nutricionistica dodaje da se u prehrani nužno moraju nalaziti namirnice bogate antioksidansima poput češnjaka, luka, kao i one s visokim udjelom korisnih omega-3 masnih kiselina, važnih za zdravlje krvožilnog sustava. Tu spadaju kvalitetna biljna ulja – maslinovo ulje, laneno ulje, ulje sjemenki grožđa, kao i masna riba. Preporuča se smanjiti konzumaciju crvenog mesa na 1-2 puta tjedno.

Više: Znanstvenici su otkrili koliko voća i povrća dnevno štiti od demencije

Važno: Članak ne zamjenjuje uravnoteženu prehranu i savjetovanje sa stručnjakom!

Exit mobile version