Pastirska vreća – s jakim djelovanjem na krvarenja iz maternice

Pastirska torbica (lat. Capsela bursa-pastoris) je jednogodišnja ili dvogodišnja zeljasta biljka iz porodice Cruciferae. Stabljike su pojedinačne, 5-60 cm visoke, jednostavne ili razgranate. Listovi prizemne rozete su duguljasto-obrnuto-jajasto-lancetasti, petiolati, cjeloviti ili urezani. Listovi stabljike su sukcesivni, duguljasti, sjedeći, cjeloviti ili izrezani, prizemno lancetasti, često goli, na vrhu lancetasti ili linearni. Cvjetovi su bijeli, skupljeni u grozdolike cvatove, koji se tijekom plodonošenja jako izduže. Cvate od travnja do kolovoza. Pastirsku torbicu nalazimo kao korov i korov na travnatim mjestima, uz puteve i zgrade, na pašnjacima i livadama diljem zemlje do 2000 m nadmorske visine. Njegovom domovinom smatraju se Mala Azija i istočna Europa.

Djelovanje i primjena. Biljka ima hemostatsko i tonizirajuće djelovanje na maternicu. Farmakološki učinak pastirske torbice povezan je sa sadržajem velikog broja biološki aktivnih tvari. Biljka ima hemostatsko djelovanje, za što su najviše zaslužni diosmin te vitamini C i K. Moguće je da je za djelovanje pastirske torbice zaslužna i gljiva. Cystopus candidus, koji napada biljku po vlažnom vremenu. Učinak zaustavljanja krvi također je posljedica flavonoida i tiramina.

Stabljike se primjenjuju kao hemostatik i tonik za maternicu kod krvarenja iz maternice u bilo koje doba osim u trudnoći i prije poroda. Farmakološkom studijom utvrđeno je slabo toničko djelovanje na muskulaturu maternice i na muskulaturu perifernih krvnih žila. Lijek također pokazuje djelovanje na snižavanje krvnog tlaka. Osušena biljka ne povećava zgrušavanje krvi. Samo svježa biljka malo skraćuje vrijeme krvarenja. Možda se zato u narodnoj medicini biljka uglavnom koristi svježa.

Način upotrebe. Pripremite ekstrakt od 4 čajne žličice biljke s 1 litrom vode. Nakon 8 sati ekstrakt se procijedi i pije 1 dan. Također se koristi kao alkoholni ekstrakt.

Kemijski sastav. Sadrži biogene amine (kolin, acetilkolin, tiramin i histamin); flavonoidi – uglavnom diosmin; tanini, organske kiseline i vitamin C.

Droge. U ljekovite svrhe koriste se stabljike (Herba Bursa-pastiris). Sabiru se tijekom cvatnje zajedno s prvim zelenim plodovima, peteljke se odrežu oko 25 cm od vrha i dodaju im se zdravi rozetasti listovi.

Reference:

Farmakognozija: Osnove, primjene i strategije 1. izdanje
Ljekovito bilje Bugarske Enciklopedija ljekovitog bilja u Bugarskoj
Bilje u Bugarskoj i njihova upotreba

admin/ author of the article

Ja sam talentirani i kreativni novinar specijaliziran za pisanje članaka. Moj zadatak je istraživanje različitih tema, provođenje intervjua, analiza podataka i stvaranje visokokvalitetnog sadržaja koji privlači pažnju čitatelja i inspirira ih na razmišljanje i akciju

Loading...
Zagreba Lajfhaki