Pate li tinejdžeri od nesanice?

Prema centrima za kontrolu i prevenciju bolesti u SAD-u, veliki postotak adolescenata ne spava dovoljno.

S nedostatkom sna povećavaju se rizici za adolescente od pogoršanja raspoloženja, poremećaja pažnje i kontrole nagona. To su utvrdili stručnjaci Američke pedijatrijske akademije.

Zbog ranog ustajanja, izvanškolskih aktivnosti i raširene upotrebe uređaja s ekranima, tinejdžeri rijetko imaju dovoljno sati sna koji su potrebni za dobro zdravlje.

Brojna istraživanja pokazuju da oko 6 od 10 učenika osnovne škole spava manje od preporučenih 9 do 12 sati dnevno, dok u srednjoj školi oko 7 od 10 učenika spava manje od preporučenih 8 do 10 sati. Više od jednog od pet adolescenata pati od nesanice, koju karakteriziraju problemi s uspavljivanjem, spavanjem tijekom noći ili uspavljivanjem.

Ulaskom u pubertet mijenja se cirkadijalni ritam adolescentnog tijela. Počinju se buditi i zaspati nekoliko sati kasnije nego inače do sada, a smanjuje se i njihova želja za snom.

No, od velike je važnosti održavanje optimalnog trajanja sna i smanjivanje čimbenika koji na njega utječu. Stručnjaci preporučuju postupno mijenjanje štetnih navika koje pogoršavaju san.

Male i udobne promjene mogle bi dovesti do velikih pozitivnih učinaka, na primjer, osiguravanje odgovarajućeg svjetla za spavanje, izbjegavanje unosa kofeina prije spavanja ili jedenje teške hrane.

Uvođenje velikih i ekstremnih promjena teško dovodi do dugoročnih pozitivnih rezultata, jer ih tinejdžeri rijetko uspijevaju održati dulje vrijeme. Iz tog razloga glatke promjene vode do većeg uspjeha.

Primjer postupnih promjena je postupno smanjivanje vremena ispred ekrana prije spavanja, što rezultira prelaskom na pasivno korištenje uređaja. Za pasivno korištenje ekranskih uređaja dolazi u obzir gledanje emisije ili filma, a preporuča se da ono bude opuštajuće i neangažirajuće. Aktivno korištenje ekranskih uređaja podrazumijeva slanje poruka na društvenim mrežama ili igranje video igrica.

Svjetlost koju emitiraju uređaji sa zaslonom smanjuje otpuštanje melatonina. Ovaj hormon potiče normalan san. Zbog toga se prije spavanja preporučuje izbjegavanje računala, telefona i tableta. Drugi način smanjenja štetnih zraka je korištenje naočala s posebnim lećama koje ih blokiraju.

Vanjska primjena melatonina za poboljšanje sna kod adolescenata se ne preporučuje zbog potrebe za daljnjim informacijama o njegovim učincima na rast i razvoj, osobito tijekom puberteta. Iz tog razloga, korištenje dodataka za poboljšanje sna kod adolescenata treba biti učinjeno samo nakon savjetovanja s pedijatrom.

Reference:

admin/ author of the article

Ja sam talentirani i kreativni novinar specijaliziran za pisanje članaka. Moj zadatak je istraživanje različitih tema, provođenje intervjua, analiza podataka i stvaranje visokokvalitetnog sadržaja koji privlači pažnju čitatelja i inspirira ih na razmišljanje i akciju

Loading...
Zagreba Lajfhaki