Zagreba Lajfhaki

Pčelinji ubod – kako se nositi s njim?

Kako vrijeme zagrijava, tako su ubodi raznih insekata sve češći. Zbog toga su važni adekvatni odgovori za ublažavanje neugodnih osjeta u tim trenucima.

Redovito se bilježe ubodi pčela kod djece koja nekako uspiju isprovocirati ovaj događaj. U većini slučajeva pčele ubadaju jer su zbunjene, napadnute ili ugrožene i jedino se tako mogu zaštititi.

Važno je napomenuti da nemaju sve pčele žalac. Veliki bumbari, na primjer, koji često lutaju vrtom, puno su veći od normalnih medonosnih pčela, ali nemaju žalac. Pčele koje imaju žalac pričvršćen na trbuh su manje i obično sudjeluju u proizvodnji meda. Mogu koristiti svoj žalac za zaštitu ili svoju košnicu.

Pčele rijetko ubadaju ljude osim ako nisu isprovocirane ili nagažene. Mogao bi ih privući sladak parfem ili jarka boja odjevnog predmeta. Razlog je taj što te karakteristike povezuju s cvijećem. Jednom kada osjeti da to nije hrana, pčela će vjerojatno odletjeti. Ostati smiren u tim trenucima je važno, jer pčele imaju sposobnost oslobađanja feromona da pozovu druge pčele ako se osjete ugroženima.

Ako vas ipak pčela ubode, najvažnije je što prije izvaditi žalac iz kože. Što je ubod dulje u koži, oslobađa se više otrova, što pojačava bol i oteklinu.

Pčelinji žalac na kraju ima šiljak koji izgleda kao udica za pecanje. Nakon uboda, žalac ostaje u koži i kada pčela odleti. Gubitak žalca i dijelova tijela pčele dovodi do njezine smrti. Za ljude je važno izvaditi žalac jer može ispuštati otrov i do 10 minuta nakon uboda, uzrokujući bol. Reakcije su neugodnije za one koji su alergični na otrov, jer u težim slučajevima može doći do anafilaktičkog šoka.

Nakon uboda najvažnije je ostati miran. Iako većina pčela obično ubode samo jednom, ose i stršljeni mogu ubosti ponovno. Nakon uboda preporuča se mirno udaljiti od tog područja kako bi se izbjegli daljnji incidenti.

Uklanjanje uboda treba obaviti pažljivo noktom ili komadićem gaze. Korištenje pincete se ne preporučuje jer stiskanje može uzrokovati oslobađanje veće količine otrova u kožu. Nakon uspješnog uklanjanja potrebno je zahvaćeno područje oprati tekućom vodom i sapunom.

Hladni oblozi pomažu u smanjenju otekline koja se javlja. No, ako se otok preseli na neki drugi dio tijela, poput lica ili vrata, odlazak na hitnu je obavezan jer je moguća alergijska reakcija. Drugi znakovi alergijske reakcije su otežano disanje, mučnina, osip ili vrtoglavica.

Lijekovi protiv bolova koji se izdaju bez recepta, poput paracetamola ili ibuprofena, mogu se koristiti za smanjenje boli od uboda.

Reference:

Exit mobile version