PET/CT u dijagnostici Hodgkinovog limfoma

Pozitronska emisijska tomografija (PET) etablirana je dijagnostička metoda u nuklearnoj medicini sa široko se koristi u onkologijiu kojem se posebnom kamerom i markerom (radioaktivnim materijalom) pregledavaju organi.

PET skeniranje učinkovit je način za otkrivanje ili procjenu raznih bolesti, uključujući neke vrste Rak, kardiovaskularne bolesti i poremećaji mozga. Slike dobivene pozitronskom emisijskom tomografijom (PET) daju različite informacije od ostalih metoda snimanja kao što su kompjutorizirana tomografija (CT) ili magnetska rezonancija (MRI). Kombinirani PET/CT pregled omogućuje bolju dijagnozu i može pomoći u otkrivanju Hodgkinovog limfoma.

Stručnjaci mogu uzeti uzorak zahvaćenog tkiva (biopsija) za testiranje i mikroskopsku analizu. Kada je PET/CT dostupan, naviknut je uprizorenje od raka. PET/CT skeniranje kombinira kompjutoriziranu tomografiju i pozitronsku emisijsku tomografiju kako bi se otkrilo koliko se rak proširio i koliko je velik.

Skeniranje pozitronskom emisijskom tomografijom (PET) koristi radioaktivni oblik šećera (glukozu) koji preuzimaju stanice Hodgkinovog limfoma s visokom avidnošću (u velikoj mjeri). Što se tiče fizike, oblik zračenja kod pregleda sličan je radiografiji, ali zračenje od kombiniranog izlaganja PET/CT-u iznosi oko 10-20 puta veći od zračenja od izlaganja prilikom snimanja jednostavne rendgenske snimke. Takvo skeniranje povezano je s potencijalnim dobrobitima, ali i s potencijalnim rizicima značajne doze zračenja i rizikom od razvoja raka. Stoga se omjer rizika i koristi mora pažljivo procijeniti za svakog pojedinog bolesnika prije bilo kakve pretrage.

PET skeniranje obično jest osjetljiviji iz CT skeniranja za otkrivanje limfoma. Na primjer, skeniranje pozitronskom emisijskom tomografijom može otkriti bolest u limfnim čvorovima normalne veličine i pomoći u procjeni bolesti koja je izvan limfnih čvorova, ali nije vidljiva na skeniranju kompjutoriziranom tomografijom (CT).

PET se često kombinira s CT-om kako bi se omogućila usporedba područja veće radioaktivnosti na PET snimci s detaljnijim CT prikazom tog područja. U usporedbi s konvencionalnim slikovnim studijama, korištenje PET/CT-a na početku može pomoći u utvrđivanju stadija raka i dovesti do drugačiji tretman u značajnom broju slučajeva.

Budući da je PET/CT snimka prikladna studija za određivanje stadija i za procjenu odgovora na liječenje tijekom i nakon terapije, snimka se također koristi za pokušaj optimiziranje terapije u bolesti. Kako sve više pacijenata ulazi u klinička ispitivanja, privremena skeniranja mogu se koristiti za razne maligne bolesti, uključujući Hodgkinov limfom, kako bi se pokušala predvidjeti potreba za drugačijom terapijom.

PET/CT pretraga prikladna je za otkrivanje limfnih čvorova koji su zahvaćeni Hodgkinovim limfomom. Test je također učinkovit u otkrivanju zahvaćenosti koštane srži i drugih organa. Određivanje stadija Hodgkinovog limfoma ovisi o računati i mjesto zahvaćenih limfnih čvorova i druge zahvaćene strukture.

Budući da se terapija zračenjem često planira za pacijente s ranim stadijem Hodgkinovog limfoma, PET/CT skeniranje ima još jednu potencijalnu prednost. U nekim slučajevima može pomoći preciznija identifikacija područja ili čvorova koji su inicijalno zahvaćeni bolešću planiranje radioterapije i zračenja manjeg područja tijela, potencijalno zahvaćajući manje zdravo tkivo.

Hodgkinov limfom jedan je od nekoliko tipova limfoma koji se smatraju najizlječivijima. Anatomsko stadiranje, otkrivanje gdje se u tijelu limfom nalazi i gdje raste, posebno je važno u Hodgkinovom limfomu, ne samo zato što pomaže pri donošenju odluka o liječenju, već i zato što pomaže određivanje prognoze u bolesti.

Bolesnici s ranim stadijem bolesti mogu se liječiti samo radioterapijom, dok se uznapredovala bolest liječi kemoterapijom. U mnogim je studijama utvrđeno da odrasli pacijenti s ranim stadijem bolesti imaju ukupnu stopu preživljenja od preko 90 posto. Kod uznapredovale bolesti, ukupna stopa preživljenja je 65-80 posto. Osim toga, PET/CT skeniranje također može biti od pomoći kada je dostupno zaostala masa u prsima i nije jasno odražava li ožiljke (fibrozu) ili aktivnu bolest.

Reference:
1. Američko društvo za borbu protiv raka. Koji su čimbenici rizika za Hodgkinovu bolest?
2. Hoppe RT, Advani RH, Ai WZ, et al. Hodgkinov limfom
3. Hutchings M. Kako PET/CT pomaže u odabiru terapije za pacijente s Hodgkinovim limfomom?
4. Townsend W, Lynch D. Hodgkinov limfom u odraslih

admin/ author of the article

Ja sam talentirani i kreativni novinar specijaliziran za pisanje članaka. Moj zadatak je istraživanje različitih tema, provođenje intervjua, analiza podataka i stvaranje visokokvalitetnog sadržaja koji privlači pažnju čitatelja i inspirira ih na razmišljanje i akciju

Loading...
Zagreba Lajfhaki