Pneumonija u djece – koji su najčešći uzroci za svaku dob?

Akutna upala pluća spada među česte bolesti u djece. Jedna od definicija definira akutnu upalu pluća kao upalu plućnog parenhima uzrokovanu infektivnim agensom koji stimulira zaštitni odgovor organizma i zauzvrat dovodi do sekundarnog oštećenja pluća. Češće obolijevaju djeca u ranom djetinjstvuosobito ispod 2 godine – upala pluća čini 13% svih zaraznih bolesti za ovu dobnu skupinu.

Klasifikacija akutne upale pluća može se temeljiti na različitim kriterijima:

  • Prema epidemiološke prilike, kod kojih se javljaju: stečena pneumonija, nozokomijalna pneumonija (bolnička), aspiracijska pneumonija, u imunokompromitiranih bolesnika, pneumonija u novorođenčadi;
  • Prema kliničke karakteristike i RTG slika: lobarni, lobularni ili žarišni, segmentni, konfluentni, intersticijski;
  • Prema tijek bolesti: akutne pneumonije (oporavak traje do 3 tjedna), dugotrajne (do 8 tjedana potrebno je za potpuni oporavak) i rekurentne – ponavljaju se više od 3 puta na istom mjestu.

Etiološka klasifikacija je bitna

Mogu biti uzrokovani infektivnim uzročnicima:

  • Bakterijske upale pluća;
  • Nebakterijski agensi (virusi, mikoplazme, rikecije, klamidije, paraziti).

Prilikom postavljanja dijagnoze upale pluća uzima se u obzir svaki od kriterija klasifikacije. U većini slučajeva uzrok ostaje neodređen, ali se pristup terapiji određuje na temelju niza kriterija, uključujući dob djeteta, kliničku sliku i rendgensku sliku te tijek bolesti. Određeni uzročnik izoliran je u 40 do 60% slučajeva.

U većini slučajeva bolest prvo počinje kao virusna infekcija, a kasnije se komplicira bakterijskom superinfekcijom.

Treba razmotriti vodeće uzroke u različitim dobnim skupinama.


Za novorođenčad od vodeće važnosti su brojni uzroci od kojih se načelno može izdvojiti urogenitalnog trakta majke: Streptociccus grupe B, Lysteria monocytogenes, gram negativne bakterije E coli (najčešće izolirano kod djece s vrlo niskom porođajnom težinom), Klebsiella pneumoniae. Drugi mogući bakterijski uzroci su: Staphylococcus aureus, Haemophilus influenzae i drugi.

U odnosu na kongenitalne virusne infekcijemogući su uzroci citomegalovirus (CMV), herpes simplex tip I i ​​II, enterovirusi i rubeola.


Stečene virusne infekcije rjeđi su u novorođenčadi nego u starije djece. Najčešće izolirani uzročnik u novorođenčadi je respiratorni sincicijski virus (RSV). Prijenos antitijela preko placente igra ključnu ulogu u imunitetu tijekom prvih 6 mjeseci života bebe. Snažna odrednica učestalosti stečenih virusnih infekcija je prisutnost starijeg djeteta u obitelji, kao i to ide li ono u vrtić ili jaslice, kao i cijepni status djeteta.

Nastavit će se…


Reference:

1. Klinička pulmologija u dječjoj dobi, ur. Raikov, ur. prof. T. Shmilev;

2. Pedijatrijska pneumonija, Muhammad Waseem, MBBS, MS, FAAP, FACEP, FAHA; Glavni urednik: Russell W Steele, MD;

admin/ author of the article

Ja sam talentirani i kreativni novinar specijaliziran za pisanje članaka. Moj zadatak je istraživanje različitih tema, provođenje intervjua, analiza podataka i stvaranje visokokvalitetnog sadržaja koji privlači pažnju čitatelja i inspirira ih na razmišljanje i akciju

Loading...
Zagreba Lajfhaki