Zagreba Lajfhaki

Povraćanje i zatvor kod djece – uzroci i rizici

Regurgitacija u djece nastaje peristaltičkim pokretima želuca natrag prema jednjaku i usnoj šupljini. Nije povezan s razdobljima uznemirenosti i često su nakon regurgitacije djeca gladna. Donji ezofagealni sfinkter sprječava refluks želučanog sadržaja natrag u jednjak. Regurgitacija je posljedica nezrelosti donjeg ezofagealnog sfinktera u djece. Ovo stanje treba razlikovati od povraćanja. Uobičajeni uzroci povraćanja kod djece mogu biti:

  • Gastroenteritis;
  • Gastroezofagealni refluks;
  • Sistemske infekcije;
  • Gastritis;
  • Upala srednjeg uha;
  • Upala sinusa;
  • Uzimanje određenih lijekova.

Povraćanje je vrlo koordiniran refleks kojemu prethodi obilna salivacija i počinje nevoljnim porivima. Kontrakcija dijafragme i donjeg ezofagealnog sfinktera, kao i opuštanje kardije želuca, dovode do kretanja želučanog sadržaja uz jednjak. Tim procesom upravlja centar za povraćanje u moždanom deblu, koji je povezan s brojnim aferentnim živčanim vlaknima i kemoreceptorskim područjima u središnjem živčanom sustavu. Kada je uzrok povraćanja opstrukcija probavni trakt, važnu ulogu imaju aferentna živčana vlakna iz unutarnjih organa koja stimuliraju centar za povraćanje. Kod opstrukcije na razini iza duodenuma, povraćanje je obično pomiješano sa žučnim sokom. Povraćana tvar može biti s takvim nečistoćama iu odsutnosti opstrukcije, kada se opažaju ponovljene epizode povraćanja, u kojima se sadržaj duodenuma oslobađa u želudac.

Ostala stanja koja nisu povezana s opstrukcijom probavnog trakta također mogu dovesti do povraćanja. Da, takve su:

  • Bolesti gornjih dijelova probavnog trakta;
  • Bolesti gušterače;
  • Bolesti jetre i žučnih putova.

Oštećenje funkcija središnjeg živčanog sustava, kao i metabolički poremećaji, dovode do dugotrajnog i upornog povraćanja. Komplikacije ovog stanja su višestruke i mogu utjecati na različite organe i sustave. Gubitak tekućine, klorovodične kiseline i elektrolita, uključujući natrij i kalij, može dovesti do značajnih dehidracija, alkaloza, hipokalijemija i hiponatrijemija. Kod povraćanja zbog greške u ishrani uočava se značajan gubitak kalorija i hranjivih tvari. Ovo vodi do poremećaji debljanja i pothranjenost. Dugotrajno i kronično povraćanje povezano je s izlaganjem jednjaka visokoj kiselosti želučanog soka. Ovo može uzrokovati gastroezofagealni refluks i žareći bol iza prsne kosti. Aspiracija povraćanog sadržaja može dovesti do razvoja aspiracijske pneumonije i neurološke disfunkcije.

Značajan gubitak tekućine uslijed povraćanja, osobito u kombinaciji s proljevom, može dovesti do ozbiljnog šoka dehidracija i smanjenje volumena krvi. Još jedna manifestacija zahvaćenosti probavnog trakta kod djece je Zatvor – zatvor. Definicija zatvora ovisi o učestalosti i konzistenciji stolice kod djece, kao io prisutnosti poteškoća u pražnjenju stolice. Poteškoće s pražnjenjem crijeva ili pražnjenje crijeva svaki treći dan definiraju se kao zatvor. Može biti posljedica poremećaja u punjenju i pražnjenju sadržaja rektuma. U novorođenčadi je zatvor posljedica Hirschsprungove bolesti, intestinalne pseudoopstrukcije ili hipotireoze. Poremećeno rektalno punjenje nastaje zbog neučinkovite peristaltike debelog crijeva, što može biti posljedica hipotireoze. Tako stvoreni uvjeti za zastoj u rektumu dovode do sušenja fekalnih masa i nemogućnosti pokretanja refleksa u rektumu koji osiguravaju defekaciju.

Reference:

Nelson Textbook of Pediatrics, 21. izdanje, Elsevier, 2020

Exit mobile version