Zagreba Lajfhaki

Povratna groznica koju prenose krpelji nalikuje lajmskoj bolesti

Što je povratna groznica koju prenose krpelji?

Povratna groznica koju prenose krpelji (Povratna groznica koju prenose krpelji, TBRF), je bakterijska zarazna bolest koju karakterizira periodična vrućica s remisijama i recidivima. Povratnu groznicu koju prenose krpelji uzrokuju određene vrste bakterija Borrelia (borelija), koji se prenose putem ugriz krpelja (borelioza). Povratna groznica koju prenose krpelji javlja se diljem svijeta.

Glavni simptomi povratne groznice koju prenose krpelji su visoka temperatura, glavobolja te bolovi u mišićima i zglobovima. Simptomi mogu biti pojavljuju se više puta, ako se infekcija ne liječi, s ciklusima od 2-7 dana bolesti, naizmjenično s 4-14 dana oporavka. Bez liječenja antibioticima, ovaj se ciklus može ponoviti nekoliko puta.

Krpeljna povratna groznica (TBRF) je bolest koja se manifestira vrlo slično lajmskoj bolesti, ali je uzrokuju različite vrste borelija onih koji uzrokuju lajmsku bolest (Borrelia burgdorferi). Slučajevi povratne groznice koju prenose krpelji (TBRF) obično su uzrokovani Borrelia hermsiiali i druge vrste (kao Borrelia duttonii i Borrelia parkeri) također može uzrokovati infekciju. Povratna groznica se širi putem više vrsta krpeljaod kojih svaki ima preferirano stanište i raspon domaćina.

Povratna groznica koju prenose krpelji je endemična za mnogim dijelovima svijetaposebno Afrika (B. duttonii i B. crocidurae su najčešća vrsta) i mediteranskog bazena (B. hispanica je najčešći uzrok). U Euroaziji je infekcija uglavnom uzrokovana B. persica.

Slučajevi povratne groznice koju prenose krpelji obično se javljaju u ljetni mjeseci između svibnja i rujna. Međutim, slučajevi infekcije mogući su tijekom cijele godine.

Kako se javlja povratna groznica koju prenose krpelji?

Do zaraze krpeljnom povratnom groznicom može doći tek nakon uboda zaraženog krpelja. TBRF nije izravno distribuiran kod ljudi s oboljelih životinja ili s jedne zaražene osobe na drugu. Krpelji koji mogu prenijeti infekciju relapsirajućom groznicom nazivaju se “meki krpelji” i razlikuju se od “tvrdih krpelja” koji prenose druge bolesti poput lajmske bolesti, pjegave groznice Rocky Mountaina i tularemije.

Meki krpelji imaju tendenciju ugriza puno kraće, obično manje od 30 minuta i obično noću. Žive u gnijezdima i jazbinama glodavaca, a ne u travnato-grmovim područjima. Meki krpelji radije se hrane glodavcima, ali mogu potražiti ljude ako ih ima malo. Njihovi ugrizi su bezbolan a većina pacijenata ne shvaća da su ugrizeni.

Meki krpelji koji mogu prenijeti povratnu groznicu koju prenose krpelji (TBRF) pripadaju rodu Ornithodoros. Inficiraju se bakterijama borelijahraneći se krvlju iz zaraženih divljih glodavaca. Jednom zaraženi krpelji ostaju zaraženi do kraja života, što može trajati i do 10 godina.

Koji su simptomi povratne groznice koju prenose krpelji?

Većina osoba koje su zaražene relapsirajućom groznicom koju prenose krpelji (TBRF) prvo se razboli oko 7 dana (2 do 18 dana) nakon što ih je ugrizao zaraženi krpelj. Simptomi obično uključuju vrućica (oko 39 °C), zajedno s zimicom, glavoboljom, bolovima u mišićima ili zglobovima, mučninom, povraćanjem i mogućim osipom. Karakteristika bolesti je ciklus između 2-7 dana s povišenom temperaturom i 4-14 dana bez visoke temperature. Ovaj se ciklus može ponoviti mnogo puta tijekom nekoliko tjedana ako se osoba ne liječi.

Neliječena povratna groznica koju prenose krpelji (TBRF) može uzrokovati ozbiljne komplikacije, osobito ako se infekcija dogodi tijekom trudnoće. Otprilike 5-10% neliječenih slučajeva infekcije je smrtonosno.

Reference:
1. Centri za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC). Povratna groznica koju prenose krpelji (TBRF)
2. Washington State Department of Health. Povratna groznica koju prenose krpelji
3. Nacionalni centar za biotehnološke informacije (NCBI). Povratna groznica koju prenose krpelji

Exit mobile version