Zagreba Lajfhaki

Pretilost dovodi do smanjene rezerve jajnika i izostanka ovulacije

Izvor: iStockphoto

Pretilost čest je kod žena reproduktivne dobi. Dovodi do poremećaja u trajanju i pravilnosti menstrualnog ciklusa, kao i do neplodnost. To je zbog poremećaja u normalnom tijeku ovulacija i utjecaj na endometrija. Negativan utjecaj pretilosti na reproduktivno zdravlje kod žena se najznačajnije opaža tijekom odvajanja i sazrijevanja jajarazvoj embrija nakon oplodnje i mogućnosti gniježđenja oplođeno jaje. Drugi aspekt povezan s pretilošću je i sindrom policističnih jajnikau kojem se promatra inzulinska rezistencija i visoke razine inzulin. Oni pak potiču stvaranje muških spolnih hormona – androgena iz jajnika.

Osim toga, visoke razine triglicerida i masnih kiselina, koje su povezane s pretilošću i inzulinskom rezistencijom, također mogu uzrokovati povišene koncentracije androgena u serumu kod pogođenih pacijenata. Niske razine globulina koji vežu spolne hormone opažene su kod pretilih žena – SHBGpovećane razine muški spolni hormoni, estrogen i inzulin. Androgeni se u perifernim tkivima pretvaraju u estrogene zbog povećane količine masnog tkiva. Povišenje koncentracije estrogena u serumu rezultira negativnom povratnom spregom u osovini hipotalamus-hipofiza-jajnici. Na taj način se povećava lučenje luteinizirajućeg hormona – LHšto je uzrok ovulacijske disfunkcije i poremećaja u menstrualnom ciklusu.

Prerano se opaža kod pretilih pacijenata iscrpljivanje rezerve jajnika i produljenje trajanja menstrualnog ciklusa. Zbog toga menstruacija postaje neredovita, često izostaje ovulacija. Leptin je hormon koji osigurava kontrolu tjelesne težine, no njegova razina u krvi izravno je povezana s količinom masnog tkiva. Otpornost na leptin dovodi do osjećaja gladi i češćeg jedenja, iako tijelo već ima dovoljno pohranjene masti. Promjene u koncentraciji leptina ometaju razvoj folikula jajnika, sprječavaju normalan tijek ovulacija i sazrijevanje jaja. Osim toga, kršenja u razinama ovog hormon također utječu na sintezu steroidnih hormona, što izravno oštećuje razvoj embrij. Leptin također utječe na sposobnost endometrija osigurati odgovarajuće okruženje za razvoj oplođene jajne stanice, kao i za njezinu implantaciju.

Reference:

Materijal je informativan i ne može zamijeniti konzultacije s liječnikom. Prije početka liječenja potrebno je konzultirati liječnika.

Exit mobile version