Prijatelji i neprijatelji jetre

Teško je procijeniti važnost punog rada jetre, objašnjavaju stručnjaci.

To je najveća žlijezda u ljudskom tijelu, koja pridonosi čišćenju krvi od toksina, sudjeluje u regulaciji metabolizma masti i kolesterola, u sintezi brojnih enzima, u proizvodnji raznih hormona.

Obavlja desetke drugih funkcija. No potpuno je nepotrebno i besmisleno “čistiti” jetru. Brojni recepti na webu u najboljem slučaju ne djeluju, u najgorem slučaju štete tijelu.

No, jetra je dio probavnog sustava pa proizvodi koje konzumiramo značajno utječu na nju.

Stručnjaci navode pet korisnih proizvoda za jetru:

Stavili su ih na prvo mjesto u ocjeni kava!? Razlog tome je što ovaj napitak, djelovanjem kofeina koji se nalazi u njemu, smanjuje količinu abnormalnih fermenata u jetri. Prema stručnjacima, ljudi koji piju nekoliko šalica kave dnevno manje su skloni bolestima jetre, uključujući rak, fibrozu, cirozu.

Kava pomaže usporiti razvoj raznih bolesti jetre, uključujući najčešća – masna bolest jetre. Znanstvena istraživanja pokazuju da je oštećenje jetre kod kavopija s takvom bolešću manje nego kod onih koji ne konzumiraju kofeinska pića.

A kakvu kavu preferirate – espresso, instant, tursku, iz aparata, s mlijekom ili bilo koju drugu, po vašem osobnom izboru. U tim varijantama nema neke posebne razlike u djelovanju na jetru.

Drugi su po korisnosti lisnato povrće, uključujući. špinat, prokulice itd. Stručnjaci napominju da je jedan od najozbiljnijih problema jetre nakupljanje masnoća. Znanstveno je dokazano da lisnato povrće sprječava takvo nakupljanje masti.

Osim toga, sadrže snažan antioksidans glutation koji pomaže u održavanju normalnog funkcioniranja organa. I na kraju, ali ne manje važno, jedenje puno lisnatog povrća, poput špinata i prokulica, pomaže u mršavljenju. Ovo je bez sumnje vrlo korisno za jetru i za cijeli organizam.

Masna riba, kao što su losos, sardine, tuna i pastrva, također su dobri za jetru. Dva su razloga za to. Prvo, ovi proizvodi su bogati omega 3 masnim kiselinama, te pozitivno utječu na razinu masti u jetri. I drugo, štite ili smanjuju kronične upale u tijelu, uključujući i upalnih procesa u jetri.

Avokado. Prema istraživanju, ovo voće sadrži kemikalije koje mogu usporiti oštećenje jetre. Namažite krišku mekanog dijela zrelog avokada, lagano posolite, poprskajte limunovim sokom odozgo i nećete vjerovati koliko je ovaj doručak ukusan i zdrav. Glavna je prednost, međutim, u tome što su nezasićene masti u avokadu puno korisnije od primjerice masti u kravljem maslacu.

Sjemenke bundeve bogate su vezivnim tkivom i zdravim masnoćama koje podržavaju našu najveću žlijezdu. Znanstvenici su otkrili da sjemenke bundeve sadrže mnogo antioksidansa koji smanjuju kronične upale u tijelu, što je važno i korisno za zdravlje jetre. Možete ih pomiješati s drugim orašastim plodovima i povremeno ih grickati, a dodati ih i salatama, ali i doručku.

Neprijatelje jetre treba znati po imenu:

Prvo mjesto na ovoj anti-rejting listi zauzima alkohol. Razgradnja alkohola samo je jedna od preko 500 vitalnih funkcija koje obavlja jetra. To znači da se u opuštenom načinu rada može preraditi samo određena količina alkohola. Preporuča se popiti 1 čašu vina unutar 1 sata, ne manje. Ako je doza veća, dolazi do ozbiljnog opterećenja jetre. A posljedice učestale zlouporabe alkohola su uništavanje jetrenih stanica, nakupljanje masnih naslaga u organu (masna jetra), upale (alkoholni hepatitis), nepovratne priraslice (ciroza), pa čak i rak jetre. Stručnjaci upozoravaju da je posebno opasno miješati alkohol s drogama. Na primjer, istovremeni unos paracetamola i alkohola može dovesti do zatajenja jetre.

Druga najopasnija za jetru je fruktoza. Suvremena istraživanja pokazuju da korištenje fruktoze umjesto šećera može biti vrlo štetno za crijeva i jetru. Ova vrsta zaslađivača još uvijek je dostupna u trgovinama. Ne konzumirajte fruktozu kao samostalan proizvod, odnosno odvojeno od voća u kojem se izvorno nalazi. U protivnom može doći do fibroze jetre, ali i upale.

Brza hrana (brza hrana). Uz čestu upotrebu brzo pripremljenih proizvoda, visok udio masti u njima može dovesti do sustavne upale, što će utjecati na zdravlje jetre i dovesti do ciroze ovog organa.

Razne dimljene kobasice sadrže previše zasićenih masnoća, koje prema znanstvenim podacima više štete jetri od ostalih masnoća. Konzumirani izravno ili na pizzi i sendviču, mogu dovesti do fibroze.

Zapravo, s vremena na vrijeme možete si priuštiti nekoliko kriški kobasice. Ako se, primjerice, na neki praznik niste suzdržali i konzumirali više dimljene salame i dimljenog mesa, ujutro si napravite doručak od zobenih pahuljica, tako ćete uravnotežiti višak prethodne večeri.

Meso kunića uzgojenih na farmama u industrijskim razmjerima. Obično se meso kunića smatra dijetalnim jer sadrži malo masti i kolesterola, a puno kalcija i fosfora. Međutim, u industrijskoj proizvodnji u hranu im se dodaju antibiotici. I oni su u stanju izazvati disbiozu u crijevima i povećati rizik od razvoja teških poremećaja jetrene funkcije za 23%.

Yana BOYADJIEVA

admin/ author of the article

Ja sam talentirani i kreativni novinar specijaliziran za pisanje članaka. Moj zadatak je istraživanje različitih tema, provođenje intervjua, analiza podataka i stvaranje visokokvalitetnog sadržaja koji privlači pažnju čitatelja i inspirira ih na razmišljanje i akciju

Loading...
Zagreba Lajfhaki