Zagreba Lajfhaki

Problem riješen: ovo je ono što možete učiniti kako biste spriječili suha stopala

Nije li divno, ti sunčani dani u kojima možete cijeli dan hodati u sandalama? Ali ne želite te suhe pukotine i žuljeve na petama. Stoga savjeti i trikovi kako smanjiti suhu kožu i žuljeve. zdravo sretna stopala!

Žuljevi na petama

Znate li da, kad se upravo spremate obuti te nove sandale, odjednom vidite onaj debeli sloj žuljeva na petama? Sram! Iako ne čudi da tijekom i nakon ljetnih mjeseci dobijete više žuljeva. Hodanjem u cipelama s tankim potplatom stimulirate žuljeve. Eto tako je. Žuljevi su ništa drugo nego zadebljanje epiderme, drugim riječima: nakupina mrtvih stanica kože. To je uzrokovano dodatnim trenjem ili trenjem na vašoj koži. Vaša se koža na tom području ne može obnoviti i stoga se nakuplja. S cipelama s debljim potplatom vaša stopala imaju siguran rub, pa se ne mogu kretati u bilo kojem smjeru i malo je trenja.

Hodanje u papučama

Papuče, s druge strane, pružaju malo potpore vašim stopalima. Namijenjene su kratkotrajnom nošenju, kako bi zaštitile vaša stopala od npr. plijesni u bazenu, vrućeg pijeska, školjki ili klizanja. Nosite li ih češće i/ili dulje jer jednostavno uživate u papučama tijekom vrućih ljetnih mjeseci? Tada će vaša stopala biti nestabilnija i više će patiti od trenja nego da su u bližem paru. Osim toga, koža vam se zbog visokih temperatura brže suši, što znači da ćete još brže dobiti žuljeve. Usput, mali žulj naravno nije loša stvar. Zapravo, to je dio toga. Žuljevi štite vašu kožu. Ali čim sloj postane predebeo, stopala su vam suha i nastaju pukotine, što može biti neugodno, pa čak i bolno. Stoga je pametno redovito uklanjati višak žuljeva. Za to naravno možete otići na pedikuru, ali možete i na… kućno lječilište stvoriti.

Napravite kupku za stopala

Prvo omekšajte žuljeve tako što ćete, na primjer, napraviti kupku za stopala u koju ćete dodati izdašnu žlicu hranjivog ulja za kupanje. Neka vaša stopala namaču dok se opuštate uz knjigu ili omiljenu seriju. Ili ih potopite u kupku za stopala s malo limunovog soka, octa ili sode bikarbone, djeluju kao kiseline koje djelomično oslobađaju mrtve stanice kože. Zatim nježno istrljajte stopala pilingom za stopala kako biste omekšali žuljeve, a zatim uzmite svoju turpiju, kamen plovućac ili rašpicu za žuljeve. Prilikom turpijanja pazite da ne bude prejako. Zatim isperite stopala i dobro ih osušite.

Spriječiti stvaranje žuljeva

Umjesto uklanjanja žuljeva još je pametnije spriječiti nastanak žuljeva. Kako? Hodajte u dobroj obući. I da: znamo da sada morate misliti na svoju majku ili baku, ali to je najvažnija stvar koju možete učiniti za svoja stopala – pogotovo ako vam je taj žulj dosadan. Osim toga, stopala redovito mažite posebnom kremom protiv žuljeva kako biste kožu zadržali gipkom. Po mogućnosti odaberite kremu za stopala s ureom. Ovaj sastojak ne samo da zadržava vlagu, već i uklanja mrtve stanice kože. Druge tvari koje pomažu smanjiti žuljeve su glikolna i mliječna kiselina. Ove kiseline uklanjaju mrtve stanice kože i vaša stopala ponovno čine mekima i podatnima.

Produkcija: Babette Dessing | Slika: Adobe Stock

Exit mobile version