Zagreba Lajfhaki

Prof. Nikolay Gabrovski: Uz umjetnu inteligenciju i robotiku u neurokirurgiji, medicina se diže na druge razine

Vidljivost dana implantatima na kojima radi tvrtka Elona Muska Neuralink, postoji velika vjerojatnost da će neke od neuroznanosti napredovati mnogo brže nego što smo zamišljali do prije nekoliko dana. To je rekao Nikolay Gabrovski, neurokirurg, u emisiji “Svijet je posao” na Bloomberg TV Bugarska uz voditelja Ivajla Lakova.

“Implantati s kojima će Musk početi eksperimentirati, pokušavajući ih ugraditi u ljude i za koje dobiva odobrenje zapravo postoje već dugo vremena. Zapravo, neuroznanstvenici pokušavaju izvući signal iz našeg mozga koji može izravno stupiti u kontakt s vanjskim uređajem kao što je računalo. sučelje mozak-stroj (BMI) – uspostaviti komunikaciju između mozga i stroja”.

U grafičkom okruženju osoba komunicira s računalom pokazujući na mape, datoteke, a stroj prevodi i razumije ono što želimo. Mnogo je znanstvene energije uloženo da bi se takve naredbe mogle izvesti izravno iz mozga. Tako će se kroz BMI uvelike pomoći osobama koje su zbog prekida leđne moždine invalidi i ne mogu pokretati udove, objasnio je Gabrovski. “Zahvaljujući nečem ovakvom, mogli bi upravljati računalom, egzoskeletom ili specijaliziranim strojevima raditi različite stvari umjesto njih.”

“Osnova je princip izvlačenja signala iz mozga. Donedavno je sve to bilo jako teško i gotovo nemoguće, a razlog je to što je naš mozak stroj baziran na elektricitetu. A električni signali koji su prisutni u radu neurona i veza između njih i signalizacija između njih vrlo je teško izdvojiti te signale i predstavlja veliki znanstveni izazov.”

Činjenica je, međutim, da je ovaj moždani izazov već uvelike svladan, rekao je profesor. Naveo je primjer znanstvenog tima u Švicarskoj koji je uspio razviti metodu u kojoj uređaji slični implantatima Elona Muska izdvajaju taj signal i obrađuju ga složenim matematičkim modelima. Zbog toga osoba s ozljedom leđne moždine i slomljenom kralježnicom od prije nekoliko godina hoda. Najveći napredak koji je postignut odnosi se na prepoznavanje određenog signala.

“Postoje područja u mozgu koja su odgovorna za naše kretanje. Kada mislimo da se želimo kretati, ta se područja aktiviraju i počnu emitirati vrlo slabe signale koje elektrode i sićušni, vrlo osjetljivi elektroni moraju uhvatiti. Egzoskelet “zna “ovisno o području mozga odakle dolazi signal, što točno učiniti. Radi se o vrlo visokoj osjetljivosti (koju već imamo), drugo, vrlo visokoj računskoj snazi ​​(koju očito također već imamo) , i treće, vrlo dobro znanje kako filtrirati te signale i stvarno ih razlikovati”.

Činjenica je da se to već događa – u konkretnom slučaju sa švicarskom skupinom, rekao je neurokirurg. “Ovo je do prije nekoliko godina bilo nezamislivo. Riječ je o iznimnom napretku, a rekao bih da je ovo tek početak.”

Što se tiče mogućnosti da neuroznanost dosegne točku stvaranja moždanog implantata koji bi povećao sposobnost ljudskog pamćenja, gost je rekao da to u ovoj fazi nije moguće. Prema njegovim riječima, dok se za tijelo točno zna koja su određena područja u mozgu odgovorna za kretanje ruke, noge, pa čak i pojedinih prstiju, vrlo velik dio ostalih funkcija mozga raspršen je po cijelom svijetu. mozga i nisu koncentrirani na jednom mjestu. Oni imaju mnogo složeniju organizaciju i funkciju.

“Iz tog razloga, ako u motorički dio možemo staviti takav implantat i pokušati odatle izvući signal i prema tome ga poslati u nekom smjeru, onda u pamćenju i nekim složenijim funkcijama, pa i vidu, stvari stoje znatno više. teško i izazovno”.

Ovaj korak Elona Muska vrlo je važan jer će dati vidljivost ovim rezultatima izvan uskih znanstvenih krugova, istaknuo je profesor. “Sigurno ima smisla za privlačenje pozornosti. Ovim korakom, koji zapravo i nije toliko inovativan, a mnogi znanstveni timovi već duže vrijeme rade i imaju rezultate na tom području, privlači pozornost i shodno tome bit će i privlačenje sredstava. za daljnja istraživanja, za razvoj. Dakle, očekujem da će to stvarno pomoći da se ubrza razvoj takvih implantata, a da oni nisu posebno za pamćenje, ali za sada je taj trenutak daleko.”

Cijeli razgovor možete pratiti u videu

Exit mobile version