Promjene u metabolizmu tijekom trudnoće

Već u ranim fazama trudnoća uočavaju se promjene u sastavu i volumenu krvi. Volumen plazme, kao i broj crvenih krvnih zrnaca, počinje rasti u 8. tjednu trudnoće i dostiže maksimalne vrijednosti u 30. tjednu trudnoće. U terminu se volumen plazme povećava za 30-50%. Značajnije povećanje volumena plazme u odnosu na volumen stanične mase dovodi do razvoja dilucijske anemije tijekom trudnoće. Drugi važan aspekt ovih procesa je da je povećani volumen krvi povezan s povećanjem zadržavanje natrija i vode. Tekućine i natrij raspoređuju se između amnionske tekućine, unutarstaničnog i izvanstaničnog okoliša.

Osim toga, dolazi i do promjene udarnog volumena srca, što ima za cilj osigurati povećane metaboličke potrebe fetusa i majke. Udarni volumen se tijekom trudnoće povećava za 30-50%. To je zbog povećanog udarnog volumena i majčinog ubrzanog otkucaja srca. U normalnim uvjetima tijekom trudnoće uočava se povećana prokrvljenost maternice, što osigurava potrebne uvjete za rast i razvoj fetusa.

Uočavaju se i druge promjene metabolizam ugljikohidrata i lipida. Karakterizira ga povećanje beta-stanica gušterače, što dovodi do povećanog oslobađanja inzulin i poboljšanje osjetljivosti tkiva na inzulin. Kasnije se, međutim, razvila inzulinska rezistencija. Kada funkcija gušterače nije dovoljna da osigura potrebe za inzulinom, promatra se gestacijski dijabetes. Razine šećer u krvi gladovanja su niska tijekom trudnoće, što je posljedica povećanog skladištenja glikogena i unosa glukoze od strane fetusa. Relativna hipoglikemija – niske vrijednosti glukoze u krvi pogoduju preferiranoj upotrebi glukoze za zadovoljenje potreba fetusa i usmjeravaju majčin metabolizam na korištenje zaliha masti.

U nekim slučajevima može se razviti gestacijski dijabetes, koja je u današnje vrijeme sve češća zbog značajne prevalencije pretilosti i kasnije trudnoće. Postoje i drugi faktori stres u svakodnevnom životu sjedilački način života i nezdrav način prehrane. Razvoj dijabetesa tijekom trudnoće, međutim, predstavlja potencijalni rizik za razvoj dijabetes, metabolički sindrom i kardiovaskularne bolesti kao rezultat. Gestacijski dijabetes karakterizira oštećena tolerancija glukoze dijagnosticirana tijekom trudnoće. Stanje se poboljšava pravilnom prehranom i promjenom načina života.

Postoji povećani rizik od razvoja dijabetesa tipa 2 u pacijenata koji su imali gestacijski dijabetes, jer je ponekad povezan s trajnom disfunkcijom beta-stanica gušterače. Što je viša razina šećera u krvi natašte tijekom trudnoće, to je veći rizik od kasnijeg razvoja dijabetesa. Osim toga, gestacijski dijabetes povezan je s povećanim rizikom od razvoja metabolični sindrom. U oboljelih bolesnika uočavaju se izraženije aterosklerotske promjene na krvnim žilama, nepovoljne promjene u lipidnom profilu – visoka LDL kolesterola kao i povećani kardiovaskularni rizik.

Također se mijenja tijekom trudnoće lipidni profil. Povećanje vrijednosti “dobro” HDL kolesterol, “loš” LDL kolesterola i triglicerida. Visoke koncentracije u serumu trigliceridi – hipertrigliceridemija kod majke pridonose razvoju i rastu ploda, ali i daju zalihe energije za normalan tijek trudnoće. Hipertrigliceridemija je posljedica povećanog unosa kalorija tijekom trudnoće i utjecaja ženskih spolnih hormona – estrogeni.

Reference:

admin/ author of the article

Ja sam talentirani i kreativni novinar specijaliziran za pisanje članaka. Moj zadatak je istraživanje različitih tema, provođenje intervjua, analiza podataka i stvaranje visokokvalitetnog sadržaja koji privlači pažnju čitatelja i inspirira ih na razmišljanje i akciju

Loading...
Zagreba Lajfhaki