Zagreba Lajfhaki

Promjene u tijelu tijekom trudnoće

Na trudnoća Tijelo žene prolazi kroz mnoge promjene s ciljem osiguravanja potrebnih uvjeta za rast i razvoj fetus. Oplodnja jajne stanice spermijem dovodi do početka procesa embriogeneza. Oplođeno jaje počinje aktivnu diobu do stvaranja blastociste, nakon čega se implantira u endometrij maternica. To dovodi do promjena u slojevima maternice kako bi se osigurao učinkovit rast i razvoj embrija, kao i pružanje funkcija barijere protiv višestrukih imunoloških procesa.

Tada počinje odvajanje ljudski korionski gonadotropin, što omogućuje održavanje trudnoće. U ovoj fazi počinje stvaranje slojeva u blastocisti. Zatim nastaju ektoderm, mezoderm i endoderm, s kojima se blastocista pretvara u embrij. S njom počinju procesi organogeneze u kojima se formiraju glavni organi i sustavi. U roku od osam tjedana nakon implantacije oplođenog jajašca – 10 tjedana trudnoće – embrij se već naziva fetusom do rođenja. Trajanje trudnoće, od gniježđenja do rođenja, prosječno je 266 dana. Pri računanju roka prema datumu početka potonjeg menstruacijatrajanje trudnoće smatra se 280 dana.

Koje su promjene u ženskom reproduktivnom sustavu?

Kako bi se osigurali potrebni uvjeti za razvoj fetusa, maternica prolazi kroz značajne strukturne promjene i uočava se stanična hipertrofija. Tijekom tog vremena razine progesteron su visoke, što sprječava pojavu kontrakcija. Ovaj hormon ima svojstvo opuštanja glatke muskulature, što pogoduje razvoju posteljica te dolazi do pregradnje materničnih žila. Drugi hormonalni signali, uglavnom posredovani djelovanjem estrogena, ključni su za pokretanje procesa rasta maternica u ranoj fazi trudnoće.

Maternica dobiva sferni oblik, koji osigurava prostor za rast amnionske vrećice i minimalno rastezanje njezinih zidova. Kako se rast fetusa ubrzava, maternica se izdužuje, a njezini zidovi postaju tanji. Nekoliko tjedana nakon poroda maternica je već vratila svoje početne dimenzije koje je imala prije početka trudnoće.

Koje su promjene u kardiovaskularnom sustavu majke?

Tijekom trudnoće povećava se volumen krvi koju srce istiskuje. Što je najvažnije, to se opaža u prvom tromjesečju. To dovodi do povećanja udarnog volumena. Pred kraj trećeg tromjesečja povećava se srčani deinost kako bi se održao povećani udarni volumen. Smanjuje se periferni vaskularni otpor, što dovodi do smanjenja arterijski tlak. Sistolički tlak se smanjuje za 5-10 mmHgdok dijastolički – za 10-15 mmHg. Ove promjene krvnog tlaka posljedica su visokih razina progesteron tijekom trudnoće. Dovodi do opuštanja glatkih mišića krvnih žila, što smanjuje vaskularni otpor. Promjene u položaju srca karakteristične su tijekom trudnoće i to se utvrđuje na elektrokardiogramu – EKG-u.

Koje su promjene u dišnom sustavu majke?

Tijekom trudnoće dolazi do povećanja položaja dijafragme, što dovodi do smanjenja kapaciteta pluća za 5%. S druge strane, brzina disanja se povećava. To omogućuje povećanje koncentracije kisik u alveolama i arterijskoj krvi i snižavanje razine ugljičnog dioksida. Time se stvara gradijent ugljičnog dioksida između fetusa i majke, što pogoduje opskrbi fetusa dovoljnim količinama kisika i preferiranoj eliminaciji ugljičnog dioksida. To je opet zbog visokih razina progesteronkoji povećavaju osjetljivost dišni sustav na koncentracije ugljičnog dioksida. Ove promjene također su važne za osiguranje metaboličkih potreba i pokrivanje povećane potrošnje kisika tijekom trudnoće.

Kako se mijenja metabolizam?

Posteljica proizvodi ljudski placentni laktogen, koji je važan u osiguravanju protoka hranjivih tvari do fetusa. Potiče procese razgradnje masti te povećava koncentraciju slobodnih masnih kiselina koje su glavni izvor energije. On također djeluje kao antagonist inzulin, čime se sprječavaju stanja slična dijabetesu. U ranoj fazi trudnoće osjetljivost na inzulin se poboljšava, a kasnije se u drugom i trećem semestru pogoršava i javlja inzulinska rezistencija.

Razine kolesterola i triglicerida porast zbog povećane sinteze u jetri i smanjene aktivnosti lipoprotein lipaze. Razine “loše” LDL kolesterol povećavaju, dok se oni “dobrog” HDL kolesterola smanjuju prema trećem tromjesečju. Povećanje trigliceridi važno je osigurati metaboličke i energetske potrebe majke, čime se osigurava preferencijalna opskrba fetusa glukozom. Visoke razine “lošeg” LDL kolesterola važni su za normalan tijek placentarne steroidogeneze – oslobađanje steroidnih hormona.

Reference:

Exit mobile version