Zagreba Lajfhaki

Psihologinja je ispričala kako mašta utječe na stanje tijela

Na prvi pogled to može djelovati iznenađujuće, ali naša mašta izravno utječe na naše zdravlje. I ne samo fizički, nego i psihički.

Ljudska je psiha ustrojena na takav način da ono što se događa u vanjskom svijetu nije toliko važno koliko ono što se događa u nama. Naime, naše misli, emocije i osjećaji, koji djeluju kao reakcije na događaje u vanjskom svijetu, kaže stručnjak izdanja mreže Belnovosti, certificirani psiholog, trener transformacije Dmitry Stepanov.

Navedimo jednostavan svakodnevni primjer. Dvoje ljudi gleda horor film. Prvi je jako zabrinut, osjeća strah i nervozan je. Zbog toga mu se na tijelu pojavljuju naježenost i drhtanje. Druga osoba jednostavno gleda, emocionalno i fizički ne reagirajući ni na koji način na ono što se događa.

Zapravo, oboje gledaju isti film. Ali mašta prve osobe uzrokuje da njegovo tijelo doživljava stres, koji je, osim emocionalnih reakcija, dopunjen i fizičkim manifestacijama na tjelesnoj razini.

Ovo ne prolazi nezapaženo za naše tijelo. Emocionalne i tjelesne reakcije za svoje manifestacije koriste energetski potencijal našeg tijela koje pod takvim stresom izlazi iz stanja normalne ravnoteže.

Fotografija: Pixabay

Kada doživljavamo stres, trošimo veliku količinu energije boreći se i potiskujući negativnost. Nedostatak energije automatski dovodi do neravnoteže unutarnjih resursa. I u tom stanju tijelo prestaje održavati normalan tijek svojih vitalnih funkcija.

Kada se često nalazimo u takvim stanjima, energetska neravnoteža utječe na rad unutarnjih organa, endokrini sustav, psihičku ravnotežu i zdravlje općenito.

Stoga je vrlo važno obratiti pozornost na rad vašeg misaonog procesa koji je izravno odgovoran za našu maštu.

Jednostavnim riječima, korisno je resetirati glavu i emocionalno stanje. Tjelesna aktivnost, šetnje na svježem zraku, kao i prakse joge i meditacije vrlo dobro pomažu u tome.

Provjereno od strane urednika
Exit mobile version