Zagreba Lajfhaki

Sada je vrijeme: odabrani napici za jak imunitet

U jesen i zimi ljudi počinju mnogo češće pobolijevati. Gotovo potpuni nedostatak sunca, oštra hladnoća i nedostatak vitamina čine svoje: postajemo posebno osjetljivi na virusne infekcije i gripu.

Situaciju možete popraviti jačanjem imunološkog sustava. Sprječava ulazak virusa u tijelo i bori se protiv patogena koji su uspjeli proći. Koliko će ta zaštita biti pouzdana, umnogome ovisi o našem načinu života.

Jednostavno rečeno, za jak imunološki sustav morate se odreći loših navika, dobro spavati i ne zaboraviti na tjelesnu aktivnost. Prehrana, naravno, također igra važnu ulogu. Evo nekoliko napitaka koji će vam pomoći u jačanju imunološkog sustava.

• Voda

Ponekad su jednostavne metode najučinkovitije. Obična voda zaista može pomoći da se rjeđe razbolite. Naše tijelo se sastoji od 70% toga. U uvjetima dehidracije, imunološki sustav neće moći raditi dovoljno učinkovito, a tada će se početi razmnožavati bakterije i virusi. Osim toga, voda pomaže u apsorpciji hranjivih tvari i podržava sluznicu nosa, usta i grla, koja djeluje kao prva linija obrane od infekcije. Također je dio limfne tekućine koja opskrbljuje leukocite koji se bore protiv virusa.

• Zeleni čaj

Ovaj čaj sadrži snažnu dozu vitamina C, koji ima zasluženu reputaciju najboljeg antioksidansa za jak imunitet.

• Đumbir

Sadrži više od 100 biološki aktivnih spojeva koji pomažu u borbi protiv mučnine, smanjuju rizik od razvoja određenih vrsta raka, povećavaju razinu lipida u krvi i smanjuju upale.

• Sok od rajčice

Zimi će vam sok donijeti mnoge dobrobiti: jača imunološki sustav i puni tijelo vitaminima, pomaže u suočavanju s prednovogodišnjim stresom i povećava radnu sposobnost.

Redovito pijte sok od rajčice – on također povećava koncentraciju karotena u svim stanicama tijela. Također sadrži mnogo kalija i joda koji hrane srce i štitnjaču.

• Sok od brusnica

Sok od brusnice je izvor vitamina C i flavonoidnih metabolita s protuupalnim svojstvima. Njihov sadržaj u soku od brusnice pomoći će vam da se uspješno nosite sa Staphylococcus aureusom – bakterijom s kojom se antibiotici ne uspijevaju uvijek izboriti. Konačno, sok od brusnice je izvrsno sredstvo za prevenciju i liječenje urogenitalnih bolesti. Kao što vidite, razlozi zašto zimi piti sok od brusnice dovoljno su dobri da u ovo doba godine brinete o svom zdravlju.

• Sok od limuna

Razrijeđeni limunov sok (pola limuna u pola čaše vode) ima pozitivne učinke na zdravlje, između ostalog snažno podupire imunološki sustav zahvaljujući visokom sadržaju vitamina C. U narodnoj medicini koristi se čak i za liječenje gljivica i ekcema.

• Sok od cikle

Cikla je bogata folatom i manganom. Njezino lišće izvrstan je izvor vitamina A, C i K. Ostale vrijedne tvari koje dobivamo iz cikle su kalcij, željezo, kalij, bakar, sumpor, silicij i klor. Njihov blagotvoran učinak na organizam izražava se u poboljšanju sastava krvi, poticanju stvaranja crvenih krvnih zrnaca, povećanju razine hemoglobina i boljoj opskrbi stanica kisikom.

Sok od cikle jedan je od najbogatijih izvora nitrata. Sadrži D i alfa aminokiseline koje pomažu tijelu sintetizirati proteine.

Osim toga, ovo povrće sadrži i razne antioksidanse poput flavonoida i karotenoida. Snažno jača imunitet i uspješno se bori protiv upalnih procesa.

• Sok od kivija

Kivi istočni narodi nazivaju “voće zdravlja” zbog visokog sadržaja vitamina. Neki ga nazivaju “vitaminskom bombom”, a razlog tome leži u sadržaju raznih vrijednih tvari ispod kore zelenog ploda – šećera, organskih kiselina, pektina, fitoncida, vitamina P i prije svega – vitamina C, neophodnih za jak imunitet, a opskrbljuje tijelo i vlaknima i kalijem.

• Sok od brokule

Brokula je bogata beta-karotenom, kalcijem, kalijem te vitaminima B1 i C. A, usput, sadrži i puno proteina. Osim toga, sulfofaran sadržan u brokuli sprječava razvoj osteoartritisa.

• Sok od mrkve

Znanstvenici se u potpunosti ne slažu oko dobrobiti mrkve za vid – svi su za nju čuli u djetinjstvu, ali su 100% sigurni da na 100 grama ovog povrća ima 1,3 g proteina, 7,2 g ugljikohidrata i 0,7 g masti. Osim toga, mrkva sadrži beta-karoten, vitamine C, B1 i B2, željezo, natrij i fosfor koji će zaštititi imunološki sustav, a ujedno ublažiti bolesti jetre i crijeva.

Milena Vasileva

Exit mobile version