Zagreba Lajfhaki

Simptomi da patite od Hashimota

Unatoč činjenici da je bolest neizlječiva, pravovremena dijagnoza i pravilno odabrano liječenje omogućuju osobi da živi u potpunosti i izbjegne komplikacije. Hashimotovu bolest, inače poznatu kao autoimuni tireoiditis, u potpunosti je opisao 1912. godine japanski liječnik Hakari Hashimoto. Upravo je on definira kao poremećaj imunološkog sustava koji zahvaća štitnjaču.

Što je zapravo štitnjača?

Proizvodi hormone koji sadrže jod, koji su uključeni u metabolizam, u rast pojedinih stanica i organizma u cjelini, u zaštiti kostiju od trošenja. Štitnjača se nalazi u vratu, iznad dušnika i oblika je leptira. U prisutnosti Hashimota, žlijezda smanjuje proizvodnju hormona i uzrokuje nepopravljivu štetu osobi.

Genetska predispozicija

Rizik od Hashimotove bolesti se povećava kada osoba ima rođake koji boluju od ove ili druge bolesti iste vrste. Kada postoji takva nasljednost, bolest se otkriva kod djece u dobi od 12-16 godina, a to je prvi vrhunac u nedavnoj masovnoj manifestaciji Hashimota.

Visoke razine joda

Povećana razina joda u tijelu može izazvati razvoj Hashimotove bolesti. Zlouporaba joda izuzetno je štetna, pogotovo ako u obitelji već postoje slični slučajevi.

Simptomi:

Simptomi se pojavljuju postupno i stoga ih žene dugo vremena ne primjećuju. Glavni razlozi sumnje su:

Umor i kronični umor;

Jaka osjetljivost na hladnoću;

Zatvor;

Hrkanje;

Blijeda i ljuskava koža;

Napetost u mišićima ramena i kukova;

Slabost u nogama;

Debljanje zbog zadržavanja tekućine;

Ograničena pokretljivost zglobova ruku i stopala;

Kronična depresija;

Obilne menstruacije;

Natečenost i tamni krugovi oko očiju;

Suhe oči i oštećenje vida.

Nedostatak vitamina i minerala

Kod Hashimotove bolesti dolazi do manjka važnih vitamina poput vitamina D, vitamina B1 i B12. Često nedostaju i prijeko potrebni feritin, selen i magnezij. Sve je to izravno povezano s depresivnim stanjima, slabošću mišića, čestim glavoboljama i općim pogoršanjem stanja. Preporuča se piti odgovarajuće tablete, jer hrana ne može apsorbirati potrebne količine za normalno funkcioniranje organizma.

Nitko se ne može u potpunosti zaštititi od Hashimota, ali može na vrijeme ukloniti neke od čimbenika koji uzrokuju bolest ili na vrijeme uočiti njezine simptome. Ako u obitelji ima oboljelih ili ako liječnik opće prakse smatra da postoji mogućnost razvoja bolesti, preporučuju se redoviti preventivni pregledi. Zdravstveno osviješten način života – dijetalna prehrana, umjerena tjelesna aktivnost, redoviti odmor i odsustvo stresa smanjit će rizik od pogoršanja simptoma. Prvi simptomi su lako prepoznatljivi pa se dijagnoza postavlja brzo i može se započeti s liječenjem na vrijeme, a remisije mogu biti duže. Postoji rješenje s dodacima prehrani.

Exit mobile version