Zagreba Lajfhaki

Slatke namirnice koje snižavaju šećer u krvi

Navikli smo misliti da su slatkiši neprijatelji dijabetičara. Ali zapravo, postoje namirnice koje su čak dobre i za ljude s visokim razinama šećera. Ako je razina šećera povišena, a inzulin “zločest”, pacijentu su strogo zabranjeni slatkiši i škrobna hrana. Nažalost, da bi bili zdravi, dijabetičari se moraju odreći bijelog kruha, slatkiša, kolača i dodanog šećera.

Ali zapravo uopće nije potrebno zauvijek zaboraviti na slatkiše. Postoje namirnice koje sadrže prirodnu slatkoću i čak normalizirati razinu šećera u krvi prirodnim putem.

Slatko – da ili ne?

Hiperglikemija se javlja kada tijelo ne može pravilno proizvoditi inzulin. U pravilu, ovo stanje je zbog genetske predispozicije, kao i načina života osobe. Ponekad je za normalizaciju stanja potrebno iz prehrane isključiti slatkiše, a to je možda i najteže. Puno je lakše, ako vam se jako zaželi slatko, preusmjeriti pozornost na one namirnice koje ne samo da su ukusne i zdrave, već uz sve to mogu i ne povisiti, a ponekad čak i sniziti šećer u krvi.

Šumsko voće

Voće je bogato vlaknima, vitaminima, mineralima, antioksidansima, pogotovo ako je tamne boje. Maline, dudovi, borovnice i kupine mogu pomoći u kontroli razine šećera u krvi poboljšavajući osjetljivost na inzulin i unos glukoze.

Također, crne bobice sadrže resveratrol. Jedan je od najjačih antioksidansa prirodnog podrijetla, koji pripada skupini polifenola. Resveratrol inhibira oksidaciju lipoproteina, smanjuje rizik od srčanih bolesti, poboljšava mikrocirkulaciju krvi. Vezanjem na GLUT2 i 4 receptore može poboljšati unos glukoze u stanici, čime se snižava razina šećera u krvi.

Jabuke

Sadrže topiva vlakna i biljne spojeve, uključujući kvercetin, klorogensku kiselinu i galnu kiselinu, koji mogu pomoći u snižavanju razine šećera u krvi. Kvercetin je snažan i reverzibilan inhibitor transporta glukoze intestinalnim transporterom glukoze GLUT2. Smanjuje apsorpciju glukoze u crijevima i tako sprječava njezin brzi ulazak u krvotok.

Klorogenska kiselina je antioksidans koji smanjuje apsorpciju glukoze iz hrane, što zauzvrat potiče tijelo da aktivno koristi akumulirane rezerve. A galna kiselina, koja je također snažan antioksidans, ograničava destruktivni učinak peroksidacije lipida na krvne žile, čime ih oslobađa od proizvoda prekomjerne aktivnosti glukoze.

Endokrinolog je otkrio prve simptome da smo pretjerali sa slatkim

Trešnje, šljive

Ovo voće sadrži antocijane. To su tvari koje pomažu u kontroli razine šećera u krvi. Antocijanini pomažu u smanjenju upalnih reakcija i oksidativnog stresa u crijevima pri konzumiranju viška masti i ugljikohidrata, a također poboljšavaju funkcije crijevne barijere.

Antocijanini snižavaju razinu glukoze:

• u krvi – smanjenjem ekspresije gena koji kodiraju transportne proteine ​​natrija i glukoze, GLUT2 i SGLT1

• u crijevu – zbog inhibicije intestinalne α-glukozidaze i pankreasne α-amilaze

• u želucu – zbog sposobnosti glikiranih antocijana da koriste mehanizam transporta glukoze u epitelnim stanicama želuca – nositeljima glukoze GLUT1 i GLUT3.

Antocijanini također mogu smanjiti inzulinsku rezistenciju povećanjem ekspresije inzulinom reguliranog gena za transportni protein glukoze GLUT4. Antocijanini imaju zaštitni učinak na β-stanice gušterače.

Kako jesti voće ako imamo dijabetes?

Da, voće sadrži prirodne šećere, ali ne spada u slobodne šećere, čiju se konzumaciju preporuča svesti na minimum u slučaju poremećaja tolerancije glukoze. Redovita i racionalna konzumacija voća, kao dio uravnotežene prehrane, korisna je za zdravlje, pa čak i povezana s manjim rizikom od razvoja neravnoteže glukoze.

• Mnogo voća, osobito koštuničavo (marelica, šljiva, mango itd.) ima nizak glikemijski indeks zbog sadržaja fruktoze i vlakana.

• Bogato vitaminima i mineralima, ugljikohidratima, vlaknima i vodom, neko voće, poput avokada, također sadrži zdrave masti i druge bitne hranjive tvari.

• Najbolji način da voće uključite u svoju prehranu je pratiti njegovu prirodnu sezonu sazrijevanja.

• Važno je jesti voće s korom i zagristi cijelo voće – to će vam omogućiti proizvodnju više enzima i želučanog soka za njegovu probavu. I sprječava da se glukoza iz voća tako brzo apsorbira u krvotok, što nije poželjno.

Želja za slatkim, stres i problemi sa spavanjem ukazuju na nedostatak magnezija

Ostali proizvodi za snižavanje razine šećera u krvi

• Cimet

Pola žlice cimeta dnevno povećava osjetljivost stanica na djelovanje inzulina i regulira razinu šećera u krvi. Ovaj ukusni začin također pomaže u snižavanju razine kolesterola.

• Tamna/gorka čokolada

Teobromin, polifenoli i antioksidansi sadržani u kakau poboljšavaju cirkulaciju krvi, reguliraju krvni tlak i sprječavaju stvaranje krvnih ugrušaka, pomažući u kontroli razine peroksidacije lipida i viška glukoze.

Važno pojašnjenje: govorimo o čokoladi s najvećim udjelom kakaa – 75% i više.

• Čokolada je prirodni prebiotik koji je u stanju “hraniti” crijevnu mikrofloru, povećavajući proizvodnju potrebnih bifidobakterija. Ali postoji jedan uvjet: ne smijete bolovati od SIBO – sindroma prekomjernog rasta bakterija.

• Čokolada također poboljšava funkciju stanica koje čine unutarnji sloj krvnih žila (endotel), povećavajući osjetljivost stanica na inzulin. Trebali biste jesti tamnu čokoladu s minimalnim udjelom šećera, a po mogućnosti bez šećera.

• Tamna čokolada je korisna jer je bogata flavonoidima – oni poboljšavaju percepciju vlastitog inzulina u tijelu.

• Što je čokolada manje obrađena, to je zdravija. Tamna čokolada ne smije sadržavati med, javorov sirup, sok od agave – sve će to podići razinu glukoze.

Milena Vasileva

Exit mobile version