Slatkovodne ribe sadrže opasne kemikalije

Nova studija znanstvenika iz Environmental Working Group otkrila je da konzumacija samo jedne porcije slatkovodne ribe godišnje može biti ekvivalentna mjesec dana pijenja vode s “vječnom kemikalijom” PFAS, koja se koristi za izradu tava, tekstila, pakiranja hrane itd. ., u visokim razinama koje mogu biti štetne.

EWG je otkrio da su prosječne količine PFAS-a u slatkovodnoj ribi nevjerojatnih 280 puta veće od “stalnih kemikalija” koje se nalaze u nekim drugim ribama ulovljenim i prodanim. Podaci iz ispitivanja Agencije za zaštitu okoliša i Uprave za hranu i lijekove pokazuju da jedan obrok slatkovodne ribe može dovesti do slične izloženosti PFAS-u.

“Ljudi koji konzumiraju slatkovodnu ribu, posebno oni koji je redovito love i jedu, izloženi su alarmantnoj razini PFAS-a u svojim tijelima”, rekao je dr. David Andrews, viši znanstvenik EWG-a i jedan od vodećih autora istraživanja istraživanje. – Dok sam odrastao, svaki sam tjedan išao u ribolov i jeo takvu ribu. Ali sada kada vidim ribu, sve o čemu razmišljam je kontaminacija PFAS-om.”

“Vječna kemikalija” koja se nalazi u najvećim koncentracijama u slatkovodnim ribama je PFOS. “Rezultati ovih testova oduzimaju dah”, rekao je Scott Faber, viši potpredsjednik EWG-a za vladine poslove. “Pojesti jednu ribu jednako je pijenju vode kontaminirane PFAS-om mjesec dana.”

Konzumacija slatkovodne ribe kontaminirane PFAS-om može uzrokovati značajno povećanje razine “vječne kemikalije” u krvnom serumu kod ljudi, što predstavlja potencijalni zdravstveni rizik. Čak i rijetko konzumiranje slatkovodne ribe može povisiti razine PFOS-a u tijelu.

Zdravstveni rizici

PFAS su među najpostojanijim spojevima koji zagađuju sve, od vode za piće do hrane, pakiranja hrane i proizvoda za osobnu njegu. PFAS se nakupljaju u našim tijelima i nikad se ne razgrađuju u okolišu. Nalaze se u krvi gotovo svih, uključujući i novorođenčad.

Kako očistiti meso od kemikalija?

Vrlo niske doze PFAS-a u vodi za piće povezane su sa supresijom imunološkog sustava, uključujući smanjenu učinkovitost cjepiva i povećani rizik od određenih vrsta raka. PFAS se povezuje s povišenim kolesterolom, reproduktivnim i razvojnim problemima i drugim zdravstvenim štetama.

Znanstvenici su analizirali podatke iz više od 500 uzoraka ribljih fileta prikupljenih tijekom dvije godine u sklopu EPA programa praćenja. Prosječna razina ukupnog PFAS-a u ribljim filetima bila je 9500 nanograma po kilogramu.

Što su perfluoroalkilirane kemikalije (PFAS)

Per- i polifluoroalkilne tvari (PFAS) velika su skupina od tisuća sintetičkih kemikalija koje se široko koriste u društvu i nalaze u okolišu. Svi oni sadrže veze ugljik-fluor, koje su neke od najjačih u organskoj kemiji. To znači da su otporni na degradaciju tijekom uporabe. Osim toga, većina PFAS-a lako se prenosi u okolišu, pokrivajući velike udaljenosti od izvora njihovog ispuštanja. Često se uočava onečišćenje podzemnih i površinskih voda, tla. Čišćenje kontaminiranih mjesta je tehnički teško i skupo. Kako se emisije budu nastavljale, one će se nakupljati u okolišu, pitkoj vodi i hrani.

Kako su PFAS regulirani u EU?

Od 2009. perfluorooktan sulfonska kiselina i njezini derivati ​​(PFOS) uključeni su u međunarodnu Stockholmsku konvenciju kako bi se uklonila njihova uporaba. PFOS je već ograničen u EU više od 10 godina prema Uredbi EU o postojanim organskim zagađivačima (POPs).

Osim toga, Stockholmska konvencija regulira globalnu eliminaciju perfluorooktanske kiseline (PFOA), njezinih soli i spojeva povezanih s PFOA. PFOA je zabranjena Uredbom o POPs od 4. srpnja 2020.

Agresivne kemikalije za kućanstvo oštećuju stanice jetre

Perfluoroheksansulfonska kiselina (PFHxS), njezine soli i srodni spojevi te perfluorirane karboksilne kiseline (C9-14 PFCA) razmatraju se za uključivanje u Stockholmsku konvenciju i kasnije globalno uklanjanje.

Ograničenja prema REACH-u

Perfluorirane karboksilne kiseline (C9-14 PFCA), njihove soli i prekursori već su ograničeni u EU/EEA od veljače 2023. nakon odluke koju je donijela Europska komisija nakon prijedloga njemačkih i švedskih vlasti.

Evaluacija tvari prema REACH-u

Nekoliko dodatnih PFAS-ova nalazi se na popisu za evaluaciju (trenutni akcijski plan Zajednice) u nadolazećim godinama ili su već evaluirani. Procjena ima za cilj razjasniti početnu zabrinutost o potencijalnom riziku za ljudsko zdravlje ili okoliš koji može predstavljati proizvodnja ili uporaba ovih tvari.

Nekoliko PFAS-ova već ima usklađenu klasifikaciju i označavanje prema Uredbi CLP. Oni uključuju:

• perfluorooktanska kiselina (PFOA);

• amonijev pentadekafluoroktanoat (APFO);

• perfluoronan-1-oična kiselina (PFNA) i njezine natrijeve i amonijeve soli;

• nonadekafluordekanska kiselina (PFDA) i njezine natrijeve i amonijeve soli.

Milena Vasileva

admin/ author of the article

Ja sam talentirani i kreativni novinar specijaliziran za pisanje članaka. Moj zadatak je istraživanje različitih tema, provođenje intervjua, analiza podataka i stvaranje visokokvalitetnog sadržaja koji privlači pažnju čitatelja i inspirira ih na razmišljanje i akciju

Loading...
Zagreba Lajfhaki