Slikovne studije mozga i lubanje

Koristi se nekoliko različitih slikovnih studija procjena strukture i rad mozga. Ovi testovi pomažu u dijagnosticiranju i planiranju liječenja bolesti koje pogađaju mozak.

Slikovne studije koriste se za vizualizaciju strukture mozga, lubanje ili cerebralnih krvnih žila. Neki dijagnostički slikovni testovi također pružaju informacije o aktivnostima u različitim područjima mozga. Interventni postupci za liječenje bolesti koje zahvaćaju mozak također se često izvode uz pomoć vođenja (kontrole) slikovnim testom koji se izvodi u stvarnom vremenu.

Radiografija

U slučaju traumatske ozljede glave propisana je rendgenska slika lubanje ili kostiju lica. Ovaj test može identificirati prijelome ili velike probleme s kostima, kao što su tumori koji napadaju (napadaju) kosti lica ili lubanje.

CT

Kompjuterizirana tomografija (CT) mozga često se koristi u hitni slučajevi, kao što je trauma glave ili iznenadna promjena svijesti. Ovo je relativno brz test koji se može napraviti za nekoliko minuta.

Služi za vizualizaciju struktura mozga i lubanje i ima potencijal pomoći u prepoznavanju prisutnosti hemoragija (hematom) u i oko mozga. CT skeniranje mozga također može pomoći u prepoznavanju tekućine, oteklina, velikih tumora ili velikog moždanog udara. Velike strukturne promjene, poput tumora koji pritišće jednu stranu mozga, također se mogu otkriti CT-om.

općenito suptilne promjenekao što je oštećenje mozga uzrokovano moždanim udarom, ne može se vidjeti na CT snimci mozga prvih nekoliko dana, osobito ako je moždani udar mali.

Nuklearna magnetska rezonancija

MRI mozga se naručuje ako postoji sumnja na moždani udar, upalu, demijelinizaciju (gubitak ovojnice koja prekriva živčana vlakna), tumor ili infekcija mozga. MRI mozga može trajati oko sat vremena. Tijekom postupka pregleda pacijent mora ležati na pokretnom stolu koji ga uvodi u otvor aparata.

Može se injicirati intravenozno kontrastna boja. To pomaže u određivanju detalja i obrisa različitih struktura na MRI slikama, poput raka ili apscesa. Većina pacijenata bez problema prođe pregled, no kod nekih boravak u djelomično zatvorenom prostoru stvara osjećaj klaustrofobije.

MRI mozga može pružiti detaljniju sliku iz kompjutorizirane tomografije (CT) mozga. MRI može identificirati male ili velike tumore, multiplu sklerozu, encefalitis (upalu mozga) ili meningitis (upalu moždanih ovojnica, membrana koje se nalaze između mozga i lubanje). MRI mozga može otkriti oštećenje mozga uslijed malog moždanog udara, često čak iu vrlo ranim fazama. Za razliku od CT skeniranja mozga, MRI mozga možda neće otkriti krv u vrlo ranim fazama krvarenja u mozgu.

Angiografija

Angiografija se imenuje za zabrinutost oko mana jedne ili više krvnih žila u mozgu. Raznolikost angiografskih dijagnostičkih metoda uključuje – kompjutoriziranu tomografsku angiografiju (CTA); magnetska rezonantna angiografija (MRA); ili invazivnu angiografiju. Ponekad se tijekom invazivne angiografije može provesti terapijski postupak.

CT i MR angiografija zahtijevaju upotrebu kontrastnog sredstva koje se daje intravenozno. Moguće je provesti kompjutoriziranu tomografiju (CTA) mozga istovremeno s kompjutoriziranom tomografijom (CT) mozga ili magnetsku rezonantnu angiografiju (MRA) mozga istovremeno s nuklearnom magnetskom rezonancijom (MRI) mozga. Dodatne slikovne studije mogu produžiti vrijemetijekom kojeg se provodi ispitivanje.

U invazivnoj cerebralnoj angiografiji može se ubrizgati kontrastna boja kateter, što je mala cijev koja se umetne u krvnu žilu, obično u preponama. Ponekad se kateter pomakne do krvne žile u mozgu za terapijski postupak, kao što je popravak defekta krvne žile.

Angiografija je test koji se radi kako bi se vizualizirale krvne žile mozga. Angiografski pregled može otkriti Krvni ugrušci (trombi), rupture, defekti i strukturne abnormalnosti krvnih žila u mozgu, uključujući cerebralne aneurizme i arteriovenske malformacije (AVM).

Funkcionalna MRI

Funkcionalna magnetska rezonancija (fMRI) mozga koristi se za procjena funkcije mozga i protok krvi u mozak. Ovaj test potencijalno može otkriti promjene u moždanoj aktivnosti. Slike tijekom pregleda mogu se mijenjati (iz minute u minutu) ovisno o zadacima koje pacijent obavlja.

Funkcionalna MRI mozga uključuje intravenoznu injekciju kontrastnog sredstva. Test se naručuje kako bi se otkrilo koja su područja mozga uključena u različite vještine, na primjer, kada se pacijent oporavlja od moždanog udara. Ponekad se fMRI izvodi u eksperimentalne studijekada znanstvenici imaju za cilj odrediti područja mozga koja su uključena u specifične funkcije, poput jezika ili pamćenja.

Pozitronska emisijska tomografija

PET skeniranje mozga koristi se za procjenu aktivnosti u različitim područjima mozga. Ovaj test može procijeniti određene vrste oštećenja mozga koje utječu metabolizam mozga.

Za potrebe studije, injekcija od radioaktivni tragač u venu pacijenta. Ovaj marker može pomoći u razlikovanju različitih razina aktivnosti u mozgu. Test može trajati nekoliko sati i ne smatra se invazivnim.

Ponekad se ovo istraživanje provodi za evaluacija stanja kao što su demencija, poremećaji kretanja ili tumori mozga. Pozitronska emisijska tomografija identificira područja mozga koja bi trebala biti ciljana za operaciju epilepsije. Općenito, PET skeniranje nije standardni test, ali se koristi u eksperimentalnim studijama.

Jednofotonska emisijska kompjuterizirana tomografija

Jednofotonska emisijska kompjutorizirana tomografija (SPECT) mozga je test koji može procijeniti moždanu aktivnost i opskrbu mozga krvlju. Test zahtijeva intravenoznu injekciju radioaktivnog materijala. Ovaj test može trajati oko sat vremena i obično je potreban za procjenu epilepsije u priprema za operaciju od epilepsije.

Također može pokazati jednofotonska emisijska kompjuterizirana tomografija mozga promjene u metabolizmu mozga u odnosu na stanja kao što su demencija i shizofrenija. Međutim, SPECT nije standardni test koji se koristi u dijagnostici ovih stanja.

Reference:
1. Duncan ES, Shereen AD, Gentimis T, Small SL. Prepoznatljivi obrasci osobina, stanja i iskustva u oporavku od kroničnog moždanog udara
2. Cumming P, Abi-Dargham A, Gründer G. Molekularno oslikavanje shizofrenije: Neurokemijski nalazi u heterogenom i evoluirajućem poremećaju
3. Nacionalni centar za biotehnološke informacije (NCBI). Tehnike snimanja mozga i njihove primjene u istraživanju donošenja odluka

admin/ author of the article

Ja sam talentirani i kreativni novinar specijaliziran za pisanje članaka. Moj zadatak je istraživanje različitih tema, provođenje intervjua, analiza podataka i stvaranje visokokvalitetnog sadržaja koji privlači pažnju čitatelja i inspirira ih na razmišljanje i akciju

Loading...
Zagreba Lajfhaki