Zagreba Lajfhaki

Šljive povećavaju “dobar” kolesterol kod muškaraca

Ovi ukusni plodovi blagotvorno djeluju na srce i krvne žile, povećavaju “dobar” kolesterol i smanjuju upale u tijelu. Do takvog su zaključka došli američki znanstvenici, promatrajući muškarce starije od 55 godina. Sada je vrijeme da kušate već zrele plodove.

Znanstvenici tvrde da je korist od šljiva najveća ako ih jedemo svaki dan. Tako je provedeno istraživanje među muškarcima starijim od 55 godina, koje je trajalo pola godine. Kao rezultat ove studije, njihova razina lipoproteina visoke gustoće zapravo se povećala, kao i njihov “dobar” kolesterol.

On, za razliku od “loših”, tj. lipoproteina niske gustoće, štiti krvne žile od ateroskleroze, sprječava srčani udar, moždani udar i druge kardiovaskularne bolesti. Istodobno se smanjuje oksidativni stres i glavni biomarker aktivne upale u tijelu.

Zašto bi žene trebale jesti suhe šljive

Riječ je o tzv C-reaktivni protein. Što je veća razina upale, to se brže razvija ateroskleroza i općenito brže starenje organizma. Stoga se danas pridaje velika važnost C-reaktivnom proteinu.

Postavlja se pitanje da li sve sorte šljiva imaju takvo ljekovito djelovanje, budući da je istraživanje rađeno sa suhim šljivama radi veće praktičnosti. Stručnjaci kažu da to nije ni važno. I suhe šljive, općenito sve sorte šljiva, pozitivno utječu na ovaj pokazatelj.

Štoviše, obične, prilično svježe šljive ne sadrže sumporni dioksid, kojim se dime sušeni i prerađeni plodovi kako bi se dulje čuvali. A opet, ističu stručnjaci, u plavo obojenim šljivama puno je više polifenola koji im i daju takvu boju.

Što su bobice plavije, polifenola ima više. Zato sada, kada im je sezona, jedite svježe šljive, a kada prođe, kada dođe kasna jesen i zima – jedite smrznute ili sušene. Dnevna doza je 3 do 5 plodova.

Exit mobile version