Zagreba Lajfhaki

Snaga korak po korak. Prikladna prva riba za bebu

Često postavljano pitanje o uvođenju ribe je: “S kojom ribom je dobro započeti hranjenje?” Obično se preporučuje kao prva riba dati jednu od nemasnih vrsta kao što su oslić, pastrva, deverika i romb. Nakon navršene godine života mogu se uključiti masnije ribe koje imaju i bogatiji okus poput lososa, palamide i tune. Ranijim uvođenjem riskirate da ih beba odbaci upravo zbog prilično jakog okusa.

Dobro je da prva riba koju beba pojede bude more. Sadrže jod, koji nedostaje riječnoj ribi. Osim toga, mnogo je vjerojatnije da će se teški metali naći u slatkovodnoj ribi. Iznimka je pastrva koja je idealna za djecu.

Ribe se uvjetno mogu podijeliti u tri skupine:

  • 1. skupina (do 4% sadržaja masti) – romb, oslić, pollock, oslić;
  • 2. skupina (4-8% masnoće) – lipljen, sockeye losos, bijela riba, pastrva, smuđ;
  • 3. skupina (8-9% masti) – losos, haringa, skuša, iverak.

Trebamo li bebi ponuditi gotov riblji pire ili ga pripremiti kod kuće? Kao i kod svake druge hrane, ako možete nabaviti dobru, svježu ribu Pouzdan izvor, onda ne oklijevajte. Riba se može kuhati na pari (ili kuhati) ili peći. Od nje se mogu napraviti i zaprške koje se mogu zatvoriti u staklenke ili zamrznuti u zamrzivaču do sljedeće upotrebe.

Zbog karakteristika ribe, ako nemate pouzdan izvor gdje kupiti svježu ribu, bolje je da se kladite na gotove staklenke ribljeg pirea.

Kako možete biti sigurni da je riba koju kupujete svježa? Tipično, svježa riba ima ispupčene, jasne oči, svijetle, sjajne ljuske i čiste, svijetle škrge. Ove oznake obično su pokazatelj da je riba ulovljena prije najviše jedan dan. Uzimajući ribu u ovakvom stanju, dobro ju je skuhati u roku od dan ili dva. Nemojte odmrzavati i ponovno zamrzavati ribu.

Smrznuta riba ima svijetlo meso. Ako je mračno, vjerojatno je riba ponovno zamrznuta. Preporuča se odmrzavanje ribe u slanoj vodi kako bi se sačuvali vitamini i minerali u njoj.

Reference:

https://www.aap.org/

Exit mobile version