Zagreba Lajfhaki

Stimulacija mozga poboljšava naše pamćenje

Poboljšanje sposobnosti mozga je područje od interesa za znanost. Skupina znanstvenika otkrila je da tijekom sna mozak prolazi kroz procese vezane uz pamćenje i oblikovanje informacija. Otkrili su da duboka moždana stimulacija može uvelike poboljšati konsolidaciju sjećanja.

Stimulacija mozga je terapijska metoda koja uključuje prijenos električnih impulsa u određene dijelove mozga putem elektroda. Ti impulsi mogu imati učinak na stanice i kemikalije u mozgu. Dubinska terapija mozga koristi se za liječenje brojnih stanja. Neki od njih su Touretteov sindrom, klaster glavobolja, epilepsija, opsesivno kompulzivni poremećaj i Huntingtonova bolest. Ali stimulacija mozga također ima učinke na temeljne procese koji se neprestano odvijaju u mozgu.

Studiju su vodili znanstvenici s UCLA Health. Temelji se na teoriji da mozak tijekom sna pretvara novoprimljene informacije u dugoročna sjećanja. Zamisao iza ove teorije je da hipokampus komunicira s moždanom korom tijekom dubokog sna. Hipokampus je dio mozga koji “pohranjuje” sjećanja, a moždana kora povezana je s kognitivnim funkcijama poput planiranja i logičkog zaključivanja. Teorija kaže da se tijekom dubokog sna moždani valovi usporavaju i neuroni između dvaju dijelova mozga rade sinkronizirano.

Rezultati znanstvenog rada dokaz su teorije. Mehanizam kojim hipokampus i cerebralni korteks međusobno djeluju je stvaran. Rezultati također ukazuju na prednosti duboke moždane stimulacije na pamćenje. Volonteri koji su bili podvrgnuti terapiji pokazali su značajna poboljšanja u sposobnosti dohvaćanja novih informacija nakon dubokog sna. Tehnologija stimulacije mozga je sustav koji prati prirodne električne signale u mozgu. Posebno prati te signale, koje povezuje s konsolidacijom sjećanja, a kada ih otkrije, šalje slabe električne impulse. Oni potiču neurone u oba dijela mozga da rade usklađeno radi boljeg pamćenja

Testovi pokazuju snažno poboljšanje sposobnosti pamćenja. Informacije se trajno pohranjuju pomoću stimulacije. Skupina znanstvenika planira upotrijebiti ovo znanje i tehnologiju duboke stimulacije mozga kako bi vidjeli mogu li utjecati na individualna sjećanja, a ne samo na našu sposobnost pamćenja općenito.

Reference:
Nature Neuroscience (2023., 1. lipnja) Duboka stimulacija mozga tijekom spavanja poboljšava sinkroniju i pamćenje ljudskog mozga. Preuzeto 2. lipnja 2023. s https://doi.org/10.1038/s41593-023-01342-3

Exit mobile version