Zagreba Lajfhaki

Što se događa s našim tijelom redovitom konzumacijom ulja?

Na ovaj ili onaj način, svi konzumiramo maslac: mažemo ga na kruh, kuhamo kolače, pržimo s njim, dodajemo ga žitaricama. Neke se vrste koriste u kozmetici. Mnogo je korisnih biljnih ulja: maslinovo i sezamovo ulje snižavaju kolesterol, kokosovo jača imunološki sustav i ubrzava metabolizam, laneno je bogato omega-3 masnim kiselinama i povećava izdržljivost. No, odlučili smo obratiti pozornost na ulje poznato iz djetinjstva, koje je u dijetističkim krugovima označeno kao štetno za figuru i zdravlje. Je li to točno, doznajemo zajedno s nutricionisticom Annom Bersenevom.

Koliko je maslac kaloričan?

Jedan od glavnih mitova – o sadržaju kalorija u maslacu – lako je odbaciti jednostavnom usporedbom s biljnim proizvodima. Kokosovo, maslinovo, suncokretovo i druga ulja u prosjeku sadrže 850-900 kcal na 100 grama, a vrhnje 610-750 kcal, ovisno o udjelu masti.

Znanstvenici su izračunali koliko mesa dnevno trebamo pojesti da bismo spasili Zemlju

Fotografija: istockphoto.com

Dugo se vremena vjerovalo da ovaj proizvod treba potpuno isključiti iz prehrane, jer doprinosi pretilosti i sadrži “loš kolesterol”, koji začepljuje krvne žile i dovodi do bolesti kardiovaskularnog sustava. To zapravo nije slučaj.

Anna: Maslac se može konzumirati, au mnogim slučajevima je čak i neophodan. Posebno ga preporučam djeci, jer su vitamini koji se nalaze u ulju, posebno vitamin K, neophodni za njihov razvoj.

Ova hrana je prisutna u većini hladnjaka, ali prestanite je davati svojoj djeci!

Trudnicama, onima koje planiraju trudnoću ili ako postoje problemi kao što je amenoreja (dugotrajni izostanak menstrualnog ciklusa) također toplo preporučam ulje. Kako koristiti? Bolje ga je ne zagrijavati, odnosno pržiti na njemu nije korisno. Da biste to učinili, postoje točno isti zamjenski analozi: na primjer, kokosovo ulje. Na njemu se toplinska obrada odvija bez negativnih posljedica. Ili, ako govorimo o vrhnju, postoji takva opcija kao što je rastopljeni ghee, na kojem možete pržiti ili koristiti za drugu toplinsku obradu.

Osim toga, zasićene masti nalaze se i u nekim vrstama biljnih ulja: na primjer, u kokosu. Korisno je da odrasla osoba jede najviše 20-25 grama ulja dnevno.

Prednosti ulja za tijelo

Dakle, što se događa ako uključite maslac u svoju prehranu? Počnimo s profesionalcima.

Poboljšat će se stanje kože, kose i noktiju

Ulje je izvor vitamina A, B, C, D, E i K, kao i omega-3 i omega-6 masnih kiselina. Osim toga, neki od vitamina (A, D i E) se bolje apsorbiraju upravo s mastima. Te tvari usporavaju starenje, štite od ultraljubičastog zračenja, potiču rast kose, jačaju nokte i kosti. Konstantnom upotrebom ulja kosa će postati sjajna i zdrava, a koža – zategnuta i blistava.

Poboljšat će se zdravlje srca i krvnih žila

Kolesterol nije tako loš. Može se podijeliti na “štetnu” – onu koja se taloži na žilama i “korisnu” koja uklanja plak s njih. Čak je i “štetni” kolesterol sadržan u ulju neophodan za tijelo. Znanstvenici sa Sveučilišta u Bergenu otkrili su da pomaže u jačanju kardiovaskularnog sustava.

Osim toga, ulje sadrži i nezasićene masti koje održavaju elastičnost i tonus krvnih žila.

Fotografija: istockphoto.com

Poboljšava se probava

“Loš” kolesterol je sam po sebi koristan. Sastavni je dio staničnih membrana, štiti živčana vlakna i sudjeluje u probavi. Osim toga, ulje sadrži glikosfingolipide koji štite crijeva od infekcija. Konačno, vitamin A djeluje ljekovito, smanjuje upale, što znači da pomaže kod gastrointestinalnih problema.

Poboljšanje raspoloženja, središnjeg živčanog sustava i rada mozga

Vitamin D ima niz korisnih svojstava, uključujući poboljšanje raspoloženja, pamćenja, raspona pažnje, središnjeg živčanog sustava i sna. Omega-6 kiselina stimulira mozak, a triptofan, koji se nalazi u mliječnoj masti, potiče proizvodnju serotonina. Mliječna mast također sudjeluje u obnovi moždanih stanica, povećava pažnju, zbog čega je ulje posebno korisno za studente i one koji se bave mentalnim radom.

Gljivične infekcije su manje vjerojatne

Ulje sadrži laurinsku kiselinu koja ima antifungalna i antimikrobna svojstva. Redovitim korištenjem ulja smanjit ćete vjerojatnost obolijevanja od takvih infekcija ili ubrzati oporavak od postojećih bolesti.

Lajkajte zdrave.to i na Facebooku gdje ćete pronaći još puno korisnih i zanimljivih stvari!

Exit mobile version