Što uzrokuje gubitak sluha?

Gubitak sluha je stanje koje s vremenom napreduje. Može se pojaviti i kod novorođenčadi i kod starijih bolesnika. Najčešće se viđa kod osoba starijih od 70 godina. Da bi se osoba uspješno nosila s oštećenjem sluha, mora znati koji su uzroci ovog stanja, kao i koristiti odgovarajuću opremu koja će poboljšati slušni prijem. Kod adolescenata je izuzetno važno osigurati normalan slušni i jezični razvoj.

Nošenje slušalica može uzrokovati probleme sa sluhom

Normalna slušna funkcija je percepcija zvučnih valova koji dopiru do ušne šupljine, prolaze kroz vanjski zvukovod i dovode do pojave vibracija na bubnjiću. Te se vibracije zatim prenose kroz slušne koščice do pužnice, gdje stanice dlačica stimuliraju osmi kranijalni živac, slušni živac odgovoran za prijenos podražaja u mozak. Obrada grubljih zvukova odvija se u višim područjima kore velikog mozga, a to uključuje i razumijevanje jezika.

Koje vrste gubitka sluha postoje?

Gubitak sluha može biti neurosenzorni, konduktivni ili mješoviti. Konduktivni gubitak je kršenje prijenosa zvučnih valova u pužnicu. Najčešći uzroci ovog poremećaja su poremećena tvorba ušne šupljine ili pužnice, upala vanjskog uha, prisutnost stranih tijela u zvukovodu, nakupljanje ušnog voska, disfunkcija ili fiksacija slušnih koščica te izljev u srednjem uhu. Konduktivni gubitak sluha može biti uzrokovan kolesteatomom – dobroćudnim lokalnim destruktivnim naslagama skvamoznih debrisa koji nastaju na bubnjiću, kao i drugim benignim i zloćudnim tumorskim tvorbama. Senzorineuralni gubitak sluha posljedica je poremećenog prijenosa podražaja u ili iza pužnice. Ovaj gubitak sluha može biti povezan s disfunkcijom stanica dlake ili poremećajem slušnog živca. Razlika između ova dva tipa gubitka sluha je u tome što pacijenti s konduktivnim gubitkom sluha zvukove percipiraju prigušeno, dok pacijenti sa senzorineuralnim gubitkom mogu zvukove opažati prigušeno, ali i promijenjeno. Kod mješovitog gubitka sluha dolazi do poremećenog prijenosa zvuka prije i iza pužnice.

Do 2050. četvrtina svjetske populacije imat će problema sa sluhom

Koji su uzroci gubitka sluha?

Postoji niz razloga koji mogu dovesti do gubitka sluha. Kod adolescenata to su genetski uzroci, koji uključuju različite sindrome, kao i nesindromski genetski gubitak sluha, kod kojeg se uočava suhi gubitak sluha uz očuvanu funkciju slušnog analizatora. Kod starijih osoba dolazi do postupnog smanjenja slušne sposobnosti i poremećaja sposobnosti razlikovanja govora. Te su promjene najuočljivije u bučnom okruženju, što je posljedica degeneracije pužnice na različitim mjestima uzrokovane starenjem. Kolesteatomi i otoskleroza najčešći su uzroci konduktivnog gubitka sluha. Neki odrasli također mogu doživjeti iznenadni senzorineuralni gubitak sluha, što je iznenadni ili brzi gubitak sluha na jednom uhu. Najčešće nastaje kao posljedica virusne infekcije gornjih dišnih putova.

Gubitak sluha nastaje kada dođe do poremećaja u prijenosu zvuka iz okoline do mozga. Destrukcija pojedinih struktura koje utječu na taj proces može se dogoditi na različitim mjestima – prije ili iza pužnice, a oštećenje sluha je senzorineuralno odnosno konduktivno. Ako se destrukcija dogodi na oba mjesta, tada je gubitak sluha mješovit

Članak je informativnog karaktera i nije preporuka niti zamjena za stručno savjetovanje.

Provjerite sve novosti na Actualno.com

Više od ZDRAVE:

Koliko vitamina C ima u 100 g kiselog kupusa

Zašto je kakao koristan za žene starije od 50 godina

Doktor: Ovo je savršeno vrijeme za ispijanje kave

3 prirodna načina za podržavanje rada štitnjače

Ulje koprive – čemu je toliko korisno?

Najbolja salata za srce i krvne sudove

Opasne posljedice apneje za vrijeme spavanja koje ne smijete podcijeniti

Kućni lijekovi protiv alergija koji djeluju bez greške

Neuobičajeni simptomi menopauze: Trebate li se zabrinuti?

Smršavite do ljeta – 3 greške koje NE smijete raditi

admin/ author of the article

Ja sam talentirani i kreativni novinar specijaliziran za pisanje članaka. Moj zadatak je istraživanje različitih tema, provođenje intervjua, analiza podataka i stvaranje visokokvalitetnog sadržaja koji privlači pažnju čitatelja i inspirira ih na razmišljanje i akciju

Loading...
Zagreba Lajfhaki