Stomatolog Timur Basyrov objasnio je pod kojim se uvjetima može spasiti oštećeni zub: restauracija zuba

Suvremene dentalne tehnologije omogućuju očuvanje zuba čak i ako je teško oštećen.

Stomatolog Timur Basyrov objasnio je pod kojim uvjetima se može spasiti oštećeni zub: zubna restauracija.

Postoji nekoliko razloga za oštećenje zuba. To može biti ili uznapredovali karijes ili loš pad. Integritet denticije nije samo zdravstveni, već i estetski problem.

Karijes

Za zdravlje zubnog sustava važno je da su svi zubi na svom mjestu. Ako nema dovoljno cjelovitosti, opterećenje žvakanjem bit će neravnomjerno raspoređeno.

fotelja
Fotografija: Pixabay

U tom će slučaju preostali zubi početi snositi najveće opterećenje i stoga se mogu srušiti.

Zubi se ne kvare samo, tu su i genetski problemi, mehanička oštećenja i loša oralna higijena. Razmotrimo detaljnije uzroke oštećenja koja dovode do karijesa.

Karijes

Ovo je najčešća bolest koja zahvaća tvrda tkiva zuba. Razvija se zbog nedovoljne higijene. Plak, u kojem se počinju razvijati mikroorganizmi, nastaje zbog ostataka hrane. Caklina se uništava zbog kiseline koju oslobađaju bakterije.

Mehanička oštećenja i ozljede zuba

Zubi su oštećeni kao posljedica traume. To uključuje pukotine i čips. Tu također spadaju modrice, prijelomi, iščašenja i nepravilno postavljeni ispuni.

Abrazija cakline, odnosno abrazija cakline uslijed konzumacije slatkih pića ili stranog tijela također se odnosi na mehanička oštećenja.

Defekti cakline

S vremenom se zubi mogu istrošiti i izgubiti svoj prirodni izgled. U tom slučaju može se napraviti restauracija kako bi se spriječio daljnji karijes i vratio zubu prvobitni izgled.

Top 5 uzroka karijesa

Zubi se mogu pokvariti zbog urođenih ili stečenih razloga. Razaranje cakline glavni je čimbenik koji utječe na oštećenje zuba.

  • Žvakati nešto tvrdo. Navika žvakanja sjemenki ili olovaka dovodi do stanjivanja cakline. U budućnosti možete slomiti zub ili jako istrošiti gornji sloj zuba.
  • Slučajne ozljede. Pad na ledu, bavljenje sportom, situacija opasna po život. To dovodi do modrica zuba, krhotina i, kao rezultat, daljnje restauracije.
  • Kasna zamjena krunica ili ispuna. Otpadanje materijala i nedostatak kirurške restauracije mogu utjecati na zdravlje zuba i pogoršati njegovo stanje.
  • Loše navike i loša prehrana. Duhanski dim tijekom pušenja ulazi u usta i uzrokuje stvaranje plaka, a alkohol negativno utječe na živčane završetke.
    Također je poremećena mikrocirkulacija krvi u desnima. Neuravnotežena prehrana pak dovodi do poremećaja metabolizma i nedostatka vitamina korisnih za zdravlje zubi i cijelog tijela.
  • Nepravilna ili nedovoljna oralna higijena. Kako bi vaši zubi bili zdravi, potrebno ih je temeljito i pravilno prati te redovito uklanjati naslage.
    Važno je koristiti pomoćna sredstva: irigator, konac za zube, masirati desni, a također odabrati odgovarajuća sredstva za oralnu njegu.

Metode obnavljanja oštećenih zuba

Restauracija zuba ovisi o stanju i problemu s kojim se suočavate. Stomatolozi u svojoj praksi koriste indeks destrukcije okluzalne površine zuba.

S obzirom na određene pokazatelje, na temelju izračuna, stomatolog razumije koju metodu treba koristiti za restauraciju: ispun, krunica ili igla.

Postoje dvije metode restauracije: izravna i neizravna. U prvom slučaju materijali se apliciraju izravno u stomatološkoj ordinaciji, u drugom se uzimaju otisci i izrađuju strukture u zubotehničkom laboratoriju.

Evo nekoliko popularnih metoda obnavljanja zuba.

Brtvljenje

Proces uključuje uklanjanje karijesa ili druge stomatološke tretmane (parodontitis, pulpitis i dr.) i punjenje kaviteta ispunom. Koriste se različiti materijali: amalgam, kompozitni materijali, umetci od stakloplastike i laki polimeri.

Kruna

Ako je zub oštećen ili ima značajan gubitak tkiva, može biti potrebna krunica. Krunica je umjetna kapica koja prekriva površinu zuba dajući mu oblik i vraćajući žvačnu funkciju.

Materijali koji se mogu koristiti uključuju keramiku, cirkonij, akril, plastiku i metal. Svaki od njih ima svoje prednosti i nedostatke, kao i vijek trajanja. Prije postavljanja krunice potrebno je posavjetovati se s ortopedskim stomatologom.

Ljuskice

Tanki, ali izdržljivi kompozitni ili keramički slojevi koji su ljepljivi. Uglavnom se koriste za poboljšanje estetskog izgleda.

Ali također su prikladni za zubnu restauraciju, jer je njihov vijek trajanja u nekim slučajevima duži od vijeka trajanja materijala. Ljuskice maskiraju oštećene i istrošene zube.

Važno je zapamtiti da je ugradnja ljuskica nepovratan postupak. Zubi su pripremljeni – izbrušeni nekoliko milimetara kako bi za njih ostalo mjesta u zubnom nizu. Ljuskice izrađuje dentalni tehničar i potom ih ugrađuje.

Ako ne želite čekati nekoliko tjedana, možete odabrati kompozitne ljuskice za restauraciju. Stomatolog izrađuje kompozite odmah na licu mjesta, uz tokarenje i daljnje poliranje ljuskice.

Kompozitna restauracija

Stomatolog koristi fotopolimer za restauraciju. Ova metoda ne zahtijeva brušenje zuba, stoga se živa tkiva ne ozljeđuju. Ovaj postupak je prikladan za strugotine i ogrebotine na caklini.

Implantati

Kako biste nadomjestili izgubljeni zub ili zub koji se ne može nadoknaditi, vaš liječnik može preporučiti implantat. To je metalni kolčić koji se ugrađuje u kost, na koji se zatim postavlja krunica.

Postoji jednostupanjska i dvostupanjska implantacija. U prvom slučaju se u jednom danu naizmjenično ugrađuju klin i krunica, u drugom se ugrađuje font, a za mjesec-dva se izrađuje željena krunica koju kasnije ugrađuje ortoped.

U rijetkim slučajevima, sinus lifting se koristi za daljnju obnovu – povećanje koštanog tkiva.

Osteoplastika je neophodna u slučajevima kada je pacijent dulje vrijeme izbjegavao djelomičnu ili potpunu protetiku.

Zbog toga se povećava opterećenje čeljusti i dolazi do atrofije. Najčešće se ova operacija događa prije implantacije i kompletne protetike poput All-on-4. U nekim slučajevima, presađivanje kosti izvodi se tijekom liječenja korijenskog kanala.

Na mjesto neurovaskularnog snopa postavlja se font, a preostali prostor se zatvara.

Odluku o mogućnosti restauracije zuba donosi stomatolog nakon pregleda i pregleda rendgenske snimke. Svaki slučaj zahtijeva individualan pristup i odabir odgovarajuće metode restauracije.

Moderna stomatologija omogućuje odabir nježne metode zubne restauracije za bilo koji problem.

admin/ author of the article

Ja sam talentirani i kreativni novinar specijaliziran za pisanje članaka. Moj zadatak je istraživanje različitih tema, provođenje intervjua, analiza podataka i stvaranje visokokvalitetnog sadržaja koji privlači pažnju čitatelja i inspirira ih na razmišljanje i akciju

Loading...
Zagreba Lajfhaki