Zagreba Lajfhaki

Sve o odnosima s Lucijom Taškovom: Projekcija i poricanje kao obrambeni mehanizmi

Sigmund Freud je u svojoj psihoanalitičkoj teoriji prvi opisao teoriju obrambenih mehanizama ličnosti, a njegova kći Anna Freud kasnije je proširila tu teoriju.

U svakodnevnom životu čovjek se često susreće s neprihvatljivim mislima i osjećajima. Obrambeni mehanizmi pomažu u suočavanju s njima. Obrambeni mehanizmi su u biti nesvjesne psihološke strategije koje pomažu osobi da se nosi s negativnim mislima i osjećajima, kao i štite ego od neugodnih i neugodnih osobnih karakteristika.

Jedan uobičajeni obrambeni mehanizam je projekcija. Projekcija je tendencija da u drugima vidite vlastite neprihvatljive osobine. Uočavanje nepoželjnih vlastitih osobina u drugima dok ih u sebi niječe pomaže pojedincu da zaštiti svoj ego.

Projekcija se često javlja u međuljudskim odnosima. Često potiče ili dovodi do problema kao što su maltretiranje, ljubomora. Okrivljavanje žrtve također je projekcija. Obratite pažnju na komentare o silovanju žene. Često ćete naići na komentare kako je bila provokativno obučena, tražila je to, bila je na krivom mjestu. Takvi komentari donekle opravdavaju zlostavljača. Ova vrsta projekcije također često služi kao samoovjera – “dobro da nisam bio tamo”. No događa se da mnogi krive žrtvu za te okolnosti.

Projekcija je svojstvena osobama s nižom sviješću na osobnoj razini.

Evo primjera projekcije koja se često pojavljuje u psihoterapiji. Ako jedan partner vara, on često i sve više pokazuje ljubomoru i nesigurnost prema odanom partneru. Projiciranje svojih mana na drugoga.

Vrlo često roditelji vlastite neuspjehe projiciraju na svoju djecu. Toliko žele da im djeca uspiju jer oni sami nisu uspjeli.

Kada netko koristi mehanizam projekcije, vrlo često toga nije svjestan. Zaštita je nešto što je duboko ukorijenjeno u ljudima. Stoga je mnogima teško priznati da su u krivu. To zahtijeva veću svijest. Mnogi ljudi vjeruju da priznavanje pogrešaka ugrožava osjećaj ponosa i dobrog glasa.

Međutim, ako ste na neki način projicirani na sebe, trebali biste potražiti mehanizme za suočavanje. Rad na samosvijesti je prvi korak. Ovo je prvi korak u rješavanju psiholoških problema. Ako netko vama blizak tko projicira vlastite neuspjehe na vas ne shvaća potrebu rada na vlastitoj samosvijesti, tada je razlog za borbu možda izgubljen. Ipak, treba biti svjestan da ne ovisi sve o vama i niste odgovorni za tuđe neuspjehe.

Drugi obrambeni mehanizam je poricanje. Događa se u borbi za prihvaćanje stresnog i neugodnog događaja. Poricanje je nepriznavanje stvarnog stanja. Može se izraziti i u neprihvaćanju posljedica stvarnosti. Poricanje kao obrambeni mehanizam obično je indicirano nekoliko uobičajenih ponašanja kao što su odbijanje razgovora o problemskoj situaciji, traženje opravdanja za određeno ponašanje, projekcija – prebacivanje krivnje na druge. Poricanje često prati osjećaje očaja i beznađa.

Poricanje je mehanizam za suočavanje s tjeskobom. Poricanje također opravdava destruktivno ponašanje umjesto ulaganja resursa u korisnu promjenu. Česta pojava u ovisnostima – alkohol, kocka, psihoaktivne supstance. Također se javlja kod osoba koje pate od psihičkih bolesti.

Poricanje ima mnogo veze sa samosviješću pojedinca. Potrebno je imati razumijevanja za vlastito ponašanje.

Poricanje je često u svrhu poštede negativnih emocija. Jedan partner može poricati nevjeru drugog samo kako bi izbjegao suočavanje s negativnim posljedicama konfliktne situacije. Poricanje ide dobro s izbjegavanjem.

Projekcija i poricanje i drugi obrambeni mehanizmi mogu učiniti više međuljudske štete nego osobne koristi pojedincu. I projekcija i poricanje proizlaze iz osjećaja nesigurnosti – nešto što bi osoba trebala riješiti tijekom svoje osobne terapije.

Exit mobile version