Zagreba Lajfhaki

Svježe mlijeko izaziva pojavu akni

Iako veza između izbijanja akni i prehrane nije 100% dokazana, nedavna istraživanja pokazuju da određena hrana može biti uzrok neugodnih prištića. Dakle, postoji li veza između prehrane i akni, pročitajte u sljedećem materijalu.

Akne ili jednostavni miteseri su bolest lojnih žlijezda kože, kada proizvode prekomjernu količinu sebuma. Zbog toga se pore začepljuju mrtvim stanicama i sebumom. U težim slučajevima dodaju se propionobakterije koje se hrane ovim supstratom. Glavni uzrok akni je hormonski jer su žlijezde lojnice vrlo osjetljive na djelovanje spolnih hormona. Međutim, postoji nekoliko drugih čimbenika koji pridonose izbijanju akni, uključujući UV zrake, zagađenje, prehranu i stres.

Doista, znanstvenici su dokazali vezu između osipa i konzumacije rafiniranih ugljikohidrata. Dakle, ako jedete puno šećera, slatkiša i druge hrane s visokim glikemijskim indeksom, to može dovesti do upale kože i začepljenja lojnih žlijezda.

Istraživanja također pokazuju ovisnost akni o konzumaciji mliječnih proizvoda, ali to se odnosi isključivo na mlijeko, a ne na kiselo-mliječne proizvode i sir. Činjenica je da ti proizvodi sadrže faktor rasta sličan inzulinu, koji je kod odraslih čimbenik upale. Stoga se ti proizvodi ne nazivaju uzrokom osipa, već samo čimbenikom koji može pogoršati situaciju.

Ponekad osip nestane nakon liječenja bakterije Helicobacter pylori koja nastanjuje naš želudac. To je zato što se liječi neselektivnim antibioticima. Uz Helicobacter pylori, oni također ubijaju skupinu propionskih bakterija koje uzrokuju upalu lica.

Antibiotici ne djeluju na komedone. Stoga se nakon nekog vremena nakon takvog “liječenja” akne vraćaju. Stoga neće škoditi, ako imate ovaj problem, ograničiti svježe mlijeko u prehrani, a zašto ne – potpuno ga prestati na nekoliko mjeseci.

Exit mobile version