Zagreba Lajfhaki

Tako nastaju prave kobasice

Danas je pomalo teško biti 100% siguran što stavljamo na stol. Razlog je što se sve češće nude proizvodi koji nemaju veze s našom idejom. Na primjer sir bez mlijeka i meso bez mesa. Ali istina je da se slični proizvodi nalaze u svim kućnim prozorima.

Kako ne odmrzavati meso

Pojava imitacija mliječnih i domaćih proizvoda uvjetovala je donošenje Pravilnika o posebnim zahtjevima za mliječne proizvode koji će biti na snazi ​​od 4. studenog 2021. godine, s ciljem da potrošači budu barem informirani o tome što točno kupuju i što stavljaju na svoj stol.

Dok je nakon donošenja uredbe većina potrošača saznala da se imitacije mliječnih proizvoda proizvode od palminog ulja i drugih biljnih masnoća, s dodatkom prekomjerne količine vode, a kada je riječ o mesu, a posebice kobasicama, malo tko zna što su prave kobasice. napravljeni od i kako ih prepoznati.

Od čega se rade kobasice?

Masovne kobasice na tržištu mogu u različitim postotcima sadržavati strojno otkošteno meso, čija je kvaliteta niska i upitna, a količina vode u proizvodu često ogromna, pa imaju veću težinu i shodno tome donose veću zaradu.

Ako vas informacije do ove točke ne odvraćaju od konzumacije, čitanje sastojaka na etiketi moglo bi vas pokolebati. Na etiketama raznih proizvođača vidimo kao sastojke opisane natrijev nitrit, kožu, slaninu, loj, škrob, boje itd.

Za vrijeme vrućina izbjegavajte meso i slanu hranu

Zapravo, kobasice mogu sadržavati kosti umjesto mesa. To je djelomično točno, jer se proizvodi metodom u kojoj se nakon otkoštavanja kosti stavljaju u stroj, a proizvod, tzv. mehanički otkošteno meso, sadrži 20 pa nekoliko do 30% sitnih čestica kostiju.

Samo što sam način proizvodnje određuje prisutnost kostiju u proizvodu. To nije štetno za zdravlje, niti jedan sastojak kobasica nije zabranjen za upotrebu, ali ovako obrađeno meso je vrlo niske kvalitete i niske nutritivne vrijednosti, a okus se postiže umjetno.

Od čega se prave prave hrenovke?

Pa ipak, na tržištu u našoj zemlji možete pronaći kobasice ne od kožica, već od čistog mesa. Prave kobasice proizvedene su po standardu “Stara planina”, izričito naznačenom na ambalaži, a po okusu i blagodati bliske su onima koje smo jeli u djetinjstvu davnih vremena. Zaista sadrže kvalitetno meso, i to u značajnom postotku.

Postotak mesa u pravim kobasicama prema standardu doseže 82%, a preostali sastojci su sol, šećer, papar, limunska kiselina. Točni omjeri i količine za proizvodnju 100 kilograma kobasica po standardu “Stara planina” su: 82 kilograma mesa, 1,75 kg. soli, 100 g šećera, 0,05 g limunske kiseline, 0,24 kg. papra, 15-16 kilograma leda i vode.

Vjerojatno ste se i sami uvjerili u razliku između mesnih kobasica po standardu i onih kojima na akciji napunite košaricu ne sluteći što zapravo kupujete. Kako biste bili sigurni u ono što nosite na stol, proizvedite sami, okus neće imati mjesta za usporedbu i osjetit ćete zdravstvene dobrobiti konzumacije prave hrane, a ne imitacija proizvoda s nejasnom dobrobiti i štetnošću, opskrbljujući vas praznim kalorijama ./Zdrave.to

Lajkajte zdrave.to i na Facebooku gdje ćete pronaći još puno korisnih i zanimljivih stvari!

Exit mobile version