Tko bi trebao jesti peršin: 6 dobrobiti ovog zelenila koje trebate znati

Svatko tko voli kuhati zna da je tajna dobrog obroka korištenje pravih začina.

Mnogo je zanimljivih varijanti ovih sastojaka: bosiljak, ružmarin, češnjak, luk i povrće koje čini jela potpuno drugačijima.

No postoje začini koji, osim što su ukusni, mogu biti itekako korisni za zdravlje.

Upravo je to slučaj s peršinom: ljekovitom biljkom bogatom vitaminima, mineralima i drugim za organizam važnim tvarima.

1. Peršin je bogat vitaminima A, C, E, kompleksom skupine B i antioksidansima.

Mnogi ne znaju, ali peršin je ljekovita biljka koja obiluje antioksidansima, posebice luteolinom, vrstom flavonoida koji osim što je antioksidans, djeluje i protuupalno. Peršin je također sastojak bogat vitaminom C koji jača imunološki sustav.

Peršin
Fotografija: © Belnovosti

Kao izvor vitamina B, peršin također pomaže kod živčanog, kardiovaskularnog i probavnog zdravlja (uglavnom zahvaljujući vitaminu B2, također poznatom kao riboflavin).
S druge strane, vitamin A odličan je za prevenciju bolesti vida, dok se vitamin E ističe svojim antioksidativnim djelovanjem koje inhibira starenje stanica.

2. Budući da je peršin bogat željezom, pomaže u prevenciji anemije.

Jeste li znali da je peršin također jako dobar za liječenje anemije? To je zato što ima visok sadržaj željeza – jedne od glavnih komponenti hemoglobina, koji je odgovoran za prijenos kisika kroz krv.

Dobar savjet – češće koristite ovaj začin pri pripremi graha i drugih jela u domaćinstvu. Peršin se također dobro slaže s tjesteninom, rižotom, mesom, umacima, omletima i jelima od plodova mora.

3. Peršin je bogat folnom kiselinom, važnom tvari za zdravlje mozga.

Još jedna korist od peršina je prisutnost folne kiseline, također poznate kao vitamin B9.

Ova je tvar izravno povezana sa zdravljem mozga, pomaže funkcioniranje neurona i liječi depresiju i druge emocionalne probleme.

Osim toga, kao i drugi vitamini B skupine, folna kiselina također jača kosu, nokte i kožu. Zajedno s vitaminom C, ova tvar također potiče učinkovitost imunološkog sustava, održavajući tijelo jakim.

4. Peršin djeluje kao diuretik, bori se protiv zadržavanja tekućine.

Peršin se također ubraja u skupinu “diuretičkih proizvoda”: s visokim udjelom vode u sastavu, pomaže u smanjenju oteklina u cijelom tijelu, jer se bori protiv zadržavanja tekućine.

Hormonske promjene, nedostaci u prehrani (kao što je nedostatak određenih hranjivih tvari) i upale su problemi koji mogu uzrokovati oticanje.

U tom slučaju uvijek je dobro koristiti peršin i druge diuretičke namirnice poput zelene salate, mrkve i sočnog voća poput dinja i lubenica.

5. Ima protuupalna i detoksikacijska svojstva.

Jeste li znali da se od peršina mogu raditi sokovi i detox čajevi? To je zato što ovaj začin također sadrži sredstva za detoksikaciju.

Dobar savjet je napraviti salatu od limuna, peršina, đumbira i malo lišća poput kupusa i zelene salate. Osim toga, peršin pomaže u borbi protiv izbijanja infekcija djelujući kao prirodno protuupalno sredstvo.

6. Čaj od peršina pomaže u ublažavanju menstrualnih bolova.

Čaj od peršina također pomaže u ublažavanju menstrualnih tegoba. To je zbog činjenice da biljka sadrži supstancu apiol koja je odgovorna za regulaciju menstruacije, ali i ublažavanje simptoma menopauze.

No dobrobiti ovog čaja ne staju tu: on se također bori protiv bakterijskih infekcija i ublažava simptome astme.

Dodatni savjet: Poput aloe vere (“čudesne biljke”), list peršina također se može nanijeti izravno na kožu za liječenje uboda insekata i iritacije kože.

Provjereno od strane urednika

admin/ author of the article

Ja sam talentirani i kreativni novinar specijaliziran za pisanje članaka. Moj zadatak je istraživanje različitih tema, provođenje intervjua, analiza podataka i stvaranje visokokvalitetnog sadržaja koji privlači pažnju čitatelja i inspirira ih na razmišljanje i akciju

Loading...
Zagreba Lajfhaki