Zagreba Lajfhaki

Tko nikako ne smije jesti trešnje i zašto su štetne

Trešnja je ukusna i zdrava bobica. Međutim, njegovoj konzumaciji uvijek treba pristupiti odgovorno.

Trešnje mogu biti korisne i opasne za ljudski organizam. Stoga je vrijedno razumjeti u kojim situacijama ga treba konzumirati.

Korist

Ako pogledate sastav ove bobice, možete vidjeti sljedeće elemente:

1) Kalcij.

2) magnezij.

Fotografija: © Belnovosti

3) Silicij.

4) fosfor.

5) Željezo.

6) Kalij.

7) pektini.

8) Vitamini različitih skupina.

Ako se detaljnije zadržimo na kiselim i trpkim sortama, onda sadrže visok sadržaj melatonina. Ovaj hormon blagotvorno djeluje na živčani sustav, poboljšava san i stabilizira opće stanje.

Što uzrokuje kiseli okus?

Kiseli okus bobica je zbog činjenice da sastav sadrži sljedeće organske kiseline:

• jabuka;
• limun;
• jantar;
• salicilna.

Organske kiseline izravno utječu na probavni sustav, odgovorne su za proizvodnju želučanog soka. Neki stručnjaci napominju da organske kiseline djeluju kao preventivna mjera protiv raznih bakterija truljenja.

Boja trešnje

Crvena boja trešanja povezana je s antocijanima u sastavu. Važno je napomenuti da je antocijanin prirodni antioksidans koji obnavlja stanice. Stručnjaci preporučuju konzumaciju takvih bobica svim osobama koje se aktivno bave sportom. Stvar je u tome što trešnje ubrzavaju oporavak mišića.

Tko ne bi trebao jesti trešnje

Naravno, ako osoba ima alergijske reakcije, konzumaciju treba izbjegavati. Osobe koje imaju problema s gastrointestinalnim traktom trebaju ga koristiti s oprezom.

Na primjer, ako govorimo o pogoršanju raznih bolesti gastrointestinalnog trakta, konzumacija bobica može samo pogoršati situaciju.

Treba imati na umu da sastav sadrži veliku količinu organskih kiselina. Mogu iritirati sluznicu i mogu izazvati žgaravicu. Iz tog razloga uvijek trebate odbiti konzumiranje bobičastog voća na prikladan želudac.

Nakon obilnog konzumiranja preporuča se dobro isprati usta. Činjenica je da organske kiseline mogu uništiti zubnu caklinu. Ovo treba ozbiljno shvatiti ako bobice jedu djeca s mliječnim zubima.

Optimalno vrijeme potrošnje

Trešnje se ne smiju jesti prije spavanja niti na prazan želudac. Bobičasto voće može biti izvrsno rješenje nakon glavnog obroka. Idealno je dodati ga u svježi sir ili kiselo vrhnje.

Stopa potrošnje

Ne smijete konzumirati više od 100 g bobičastog voća dnevno. Ako pojedete 300 g ili više, mogu početi problemi s gastrointestinalnim traktom. Pretjerana konzumacija često uzrokuje želučane tegobe i proljev.

Provjereno od strane urednika
Exit mobile version