Zagreba Lajfhaki

Top 10 namirnica za analnu fisuru i zatvor

Analna fisura je mala pukotina na sluznici anusa ili analnog kanala, najčešće uzrokovana kroničnim zatvorom. Njegova prisutnost povezana je s boli i krvarenjem te je čest uzrok krvi u stolici.

Razlozi za pojavu analne fisure su suha i tvrda stolica, napetost i stres, kao i neke upalne bolesti crijeva. U vrlo rijetkim slučajevima to može biti posljedica bolesti poput HIV-a, tumora i raka. Obično ranice na tom području nestanu same od sebe za otprilike 5-6 tjedana.

Hrana ne može zaliječiti fisuru, ali konzumacija određene hrane može ublažiti bol i nelagodu. Terapija treba biti usmjerena na uzrok fisure – kontrolu i prevenciju zatvora.


1. Leća i mahunarke – leća, grah, slanutak bogati su vlaknima. Muškarci bi trebali unositi minimalno 38 g vlakana dnevno, a žene minimalno 25 g. Vlakna pomažu da stolica ne bude tvrda i sprječavaju zatvor, a također sprječavaju rijetku stolicu. Mahunarke su također vrlo bogate cinkom, koji pomaže zacjeljivanju rana.


2. Papaja – sadrži enzime koji poboljšavaju probavu. Studije pokazuju da dodaci papaje pomažu kod zatvora, nadutosti i proljeva. Papaja sadrži 88% vode i oko 50% preporučenog dnevnog unosa vlakana za žene i oko 35% za muškarce.


3. Limuni – bogate su vitaminom C koji je antioksidans koji brine o zdravlju kože i sintetizira kolagen. Vitamin C se pokazao korisnim i ubrzava proces zacjeljivanja svih rana. Također održava tijelo hidriranim, što sprječava zatvor.


4. Lubenica – jedna je od najhidratantnijih namirnica, a uz to je i vrlo ukusna. 150 g lubenice sadrži preko 120 g vode.


5. Banane – također su izuzetno bogate vlaknima. Istraživanja pokazuju da njihovom redovitom konzumacijom u slučajevima zatvora konzistencija stolice postaje meka i učestalost pražnjenja crijeva. Obavezno jesti zrele banane, jer zelene imaju više škroba, a to može izazvati zatvor.


6. Još jedan izvor vlakana su zobene pahuljice. Osim toga, sadrže avenantramide koji se bore protiv upala i sudjeluju u procesu zacjeljivanja rana.


7. Kurkuma – glavni sastojak kurkume je kurkumin. Ima protuupalna i ljekovita svojstva. Kombinacija kurkume i crvene paprike pomaže bržem upijanju. Lokalna primjena kurkume liječi iritacije kože. Dostupni su i čepići s kurkumom, no za fisure ih nije preporučljivo koristiti jer mogu izazvati jače kidanje rane.


8. Ghee – ovo je ulje koje ima svojstvo pretvaranja vlakana u maslačnu kiselinu, koja pospješuje probavu i pogodno je kod sindroma iritabilnog crijeva, proljeva i drugih želučanih tegoba. Ghee je prirodni laksativ. Preporuča se uzimanje 1 čajne žličice otopljene u malo vode ili mlijeka, što pomaže pražnjenju crijeva.


9. Mlijeko – visokomasno mlijeko sadrži konjugiranu linolnu kiselinu koja pomaže u kontroli upalnih reakcija.


10. Probiotičke namirnice – poboljšati zdravlje probavnog sustava i rad crijeva. Predstavnici ove skupine su: jogurt, kiseli kupus, kimchi, miso itd.

Izvori:
https://www.healthline.com

Exit mobile version