Zagreba Lajfhaki

Top 10 proizvoda koji sadrže puno probiotika

Najvažnija komponenta našeg tijela je mikrobiom – bezbrojne bakterije koje žive u našim crijevima. Bakterije s kojima smo u simbiozi utječu na sve što se događa s našim tijelom. Oni su odgovorni za pretilost, astmu i akne. Različiti sojevi bakterija mogu biti i štetni i korisni. Ne možemo živjeti bez E. coli, ali neke od njezinih varijanti su smrtonosne. Među ostalim, mikrobiom proizvodi masne kiseline koje pomažu u borbi protiv upala i jačanju imunološkog sustava. Sastav našeg mikrobioma uvelike je oblikovan našom svakodnevnom prehranom.

Među namirnicama koje jedemo nalazi se i ona koja je bogata hranjivim tvarima koje potiču rast korisnih bakterija u našem mikrobiomu, kojima su prije svega potrebna vlakna. Takva hrana sadrži probiotike, bakterije koje nalikuju sojevima koji se nalaze u našim crijevima. Predstavljamo vam Top 10 proizvoda koji sadrže najveću količinu probiotika.

Svježi sir

Ova namirnica blagotvorno djeluje na crijeva, a visok sadržaj kalcija dobar je za kosti. Svježi sir često sadrži probiotike, ali njihovu prisutnost treba provjeriti na etiketi, gdje su naznačene žive i aktivne kulture.

Kimchi

Mnogi naši sunarodnjaci već su se zaljubili u ovo korejsko jelo. Začinjeno povrće dobro je za crijeva. Probiotik u kimchiju može pomoći u smanjenju rizika od razvoja raka.

Kiseli kupus

Kiseli kupus čovječanstvu je poznat još od četvrtog stoljeća nove ere. Nakon enzimske obrade od strane bakterija mliječne kiseline, postaje koristan u održavanju ravnoteže probavnog sustava. Također sadrži vlakna i spojeve koji stimuliraju imunološki sustav.

Koja je razlika između probiotika i prebiotika?

Jogurt

Jogurt, kao fermentirani proizvod, sadrži probiotičke kulture koje normaliziraju probavni trakt. Neki jogurti mogu sadržavati probiotike kao što su Lactobacillus acidophilus i Lactobacillus casei, koji pospješuju rast korisnih bakterija u crijevima.

Mišo

Japanska hrana bogata je proteinima, kalcijem, magnezijem i željezom te je dobra za zdravlje crijeva.

Kiseli krastavci

Kiseli krastavci su također fermentirana hrana koja sadrži bakterije koje su korisne za crijeva i mikrobiom. Takvi krastavci sadrže vitamine A i K, kao i kalij. Svi ovi elementi imaju blagotvoran učinak na procese hematopoeze i rad kardiovaskularnog sustava.

Kombucha

Ovaj napitak od čajne gljive bogat je probioticima i antioksidansima koji jačaju imunološki sustav. Ali kombucha također sadrži mliječnu kiselinu koja se može nakupiti u krvotoku i uzrokovati neželjene učinke, stoga ovaj čaj trebate koristiti umjereno.

Jabučni ocat

Octena kiselina podržava rad probavnog sustava. Neka su istraživanja povezala redovitu konzumaciju jabučnog octa s mršavljenjem. Octena kiselina aktivira metabolizam masti i pomaže u održavanju normalne razine šećera u krvi. No, jabučni ocat ne smije se konzumirati bez savjetovanja sa stručnjakom i više od četiri žlice dnevno.

Sir

Neki fermentirani sirevi sadrže bakterije mliječne kiseline koje mogu stvoriti zdrave probiotike. Sir također sadrži proteine ​​i kalcij koji su važni za ljudski organizam.

Exit mobile version